Kişi Başı Net Gelirde Türkiye 43. Sırada

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İsviçre’de kişi başına servet bizdekinin 83 katı...

İsviçre’de kişi başına servet bizdekinin 83 katı...

Allianz, 50’den fazla ülkedeki hanelerin aktif varlıklarını ve borç durumlarını mikroskop altına alan “Küresel Varlık Raporu”nun üçüncü baskısını yayınladı. Rapora göre, dünyada kişi başına düşen net mali varlıklar 2011 yılında sadece yüzde 0.6 artış gösterdi. Bu artış oranı Türkiye’de yüzde 2.8 oldu. Türkiye ortalamanın üzerinde bir servet artış hızı yakalasa da kişi başı 1660 avro net varlıkla sıralamada ancak 43’üncü olabildi. Buna göre ortalama bir İsviçreli’nin serveti 83 Türkiyeli’nin, bir Japonun ki ise 56 Türkiyeli’nin servetine eşit oldu.

Düşük zenginler arasında

“Allianz Küresel Varlık Raporu” incelenen ülkeleri üç zenginlik sınıfa ayırıyor. Toplam 17 ülke, ortalama net kişi başı mali varlığın 26.800 avronun üzerinde olduğu “en zengin ülkeler” birinci grubunu oluşturuyor. Ortalama net kişi başı mali varlık 4500 avronun üzerinde olan ülkelerin yer aldığı ikinci grup “orta zenginlikteki ülkelerin” son yıllarda sayıları ikiye katlandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üçüncü grup “düşük zenginlikteki ülkeler” ortalama kişi başı mali varlıkların 4500 avronun altında olduğu ülke sayısı ve nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık grubu oluşturuyor.

Saldırgan tasarruf küresel varlığı düşürdü

Allianz, 50’den fazla ülkedeki hanelerin aktif varlıklarını ve borç durumlarını mikroskop altına alan “Küresel Varlık Raporu”na göre, 2007 ve 2008 yıllarında yaşanan kriz sonrası gözlenen mali varlıklardaki dikkat çekici iyileşme geçen sene ani bir duraklama yaşadı. Kişi başına düşen net mali varlıklar 2009 ve 2010 yılındaki yüzde 7.8 ve yüzde 9.7 artışa karşın 2011 yılında sadece yüzde 0.6 artış gösterdi. “Hayal kırıklığı” yaşatan bu gelişmeler, öncelikle mali varlıkların brüt artışlarındaki düşüşe bağlı. 100 trilyon avro sınırı 2011 yılında aşılmış ise de hanelerin küresel mali varlıklarını 103.3 trilyon avroya çıkartan zayıf avro sayesinde büyüme hızı yüzde 1.6’ya ulaşırken bu oran kişi başı yüzde 0.8 olmak üzere belirlendi. Allianz Group Baş Ekonomisti Michael Heise, yatırımcıların uzun zamandır saldırgan bir tasarruf etme ortamı ile karşı karşıya bırakıldığı görüşünde. Rapora göre, aynı dönemdeki ortalama enflasyon oranı ile az çok benzerlik gösteren kişi başına düşen brüt mali varlıklar 2000 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 3.1 artış gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, yatırımcılar geçen 11 yıl içerisinde esaslı bir varlık yükselişi elde edemedi.

En zenginler İsviçre’de

Ülke / Kişi başı net varlık (avro)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvusturyaBelçikaFransaİngiltereİsrailİsveçİsviçreİtalyaJaponya
Görüş Bildir