Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir “Dalgacı” Olarak Virginia Woolf

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir “Dalgacı” Olarak Virginia Woolf

Bir “Dalgacı” Olarak Virginia Woolf

Virginia Woolf’un İngiliz Kütüphanesi’nce ilk kez bu yaz yayımlanacak olan ve 90 yıllık bir dizi aile skecinden oluşan daha önce kitaplaştırılmamış son çalışması ünlü yazarın eğlenceli yanını ortaya koyacak.

İngiliz Kütüphanesi, Virginia Woolf’un aile gazetesi Charleston Bulletin’in ekleri için yazdığı skeçlerden oluşan bir kitap yayımlayacak.

Charleston Bulletin, Woolf’un 1923 yazında çocuk yaşlarda olan yeğenleri Quentin and Julian Bell’in kurduğu bir aile gazetesiydi. Clive Bell ve Virginia Woolf’un kardeşi Vanessa Bell’in oğulları Quentin daha sonra ünlü bir sanat tarihçisi ve Woolf’un biyograficisi olsa da o sıralar bir yeniyetme olarak teyzesini gazetesinde yazmaya ikna etmeye çalışıyordu. “Gerçek bir yazar bu kadar yakınınızdayken onun katkısını almıyor olmak aptalca görünüyordu o zamanlar,” diyor Quentin Bell.

Bloomsbury Grubu’nun maceraları

Woolf yazmayı kabul ettikten sonra 1923-27 arasında gazete için Quentin Bell’in resimlediği bir dizi ek kaleme aldı ya da dikte ettirdi. Kitapçıklar, Bell ve Woolf’un ailesinin yanı sıra evin hizmetçileri ve Woolf’un da dahil olduğu yazar çevresi Bloomsbury Grubu’nun maceraları, karakterleri ve maskaralıklarını anlatıyor.

“The Charleston Bulletin Supplements”i ilk kez bu haziranda yayımlayacak olan İngiliz Kütüphanesi’nden yapılan açıklamada, “Kimse teyze ve yeğeninin keskin zekası ve muzipliklerinden kaçamaz, Woolf’un mizahı ve hınzır doğası bu yeni yayında 20 yüzyılın en büyük yazarlarından birinin yine kendi kalemiyle huzurlarınıza getiriliyor,” denildi.

Eniştesini sarakaya alıyor

Kitapta yer alan skeçlerden birinde eniştesi Clive Bell’le dalga geçiyor Woolf: “Öyle anlaşılıyor ki, Clive Bell Beyimiz, Sanat ve Edebiyat dünyasındaki bugünkü saygınlığını binicilik bilimindeki yeteneğine borçlu; ve de, edebi gayretkeşliğine ve dilimizin klasiklerine karşı yanda görüldüğü üzere sahip olduğu aşinalığın ölçülebilir yerçekiminden neredeyse hiç nasiplendirmediği, yanda görüldüğü cinsten kurnazca üstünlüğüne.” Quentin Bell, Woolf’un metninin “yanda görüldüğü gibi” kısımlarını babasını at sürerken ya da koltuğunun altında Keats’in bir kitabıyla yürürken gösteren illüstrasyonlarla süslemiş.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKitapdizi
Görüş Bildir