Beyoğlu Sahaf Festivali 25 Eylül’de Başlıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Beyoğlu Sahaf Festivali 25 Eylül’de Başlıyor

Beyoğlu Sahaf Festivali 25 Eylül’de Başlıyor

Beyoğlu Belediyesi’nce düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali 25 Eylül’de başlıyor. Bu sene 6. kez düzenlenecek olan festival, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tepebaşı’nda gerçekleştirilecek. 14 Ekim’e kadar sürecek festivale 65 sahaf katılacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, en çok önem verdikleri etkinliklerin başında Sahaf Festivali’nin geldiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Sahaflarımızla kitap dostlarını buluşturacak olan bu festivalimiz her yıl büyük ilgi görüyor. Bu yıl programımızı daha da zenginleştirerek ünlü yazar ve şairlerimizle edebiyat sohbetleri gerçekleştirecek, çok anlamlı bir mekanda edebiyatçılarımızı okurlarıyla buluşturacağız. Birbirinden kıymetli eserlerin ve zengin etkinliklerin yer alacağı Beyoğlu Sahaf Festivali’ne tüm İstanbulluları bekliyoruz.”

Festival boyunca; kitapların yanı sıra tarihe tanıklık eden dergiler, yazılar, eski fotoğraflar, filmler, tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar da stantlarda meraklılarının ilgisine sunulacak.

( Ntvmsnbc )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=63671

Haberin Tamamı İçin:

6. Beyoğlu Sahaf Festivali Bugün Başladı

6. Beyoğlu Sahaf Festivali Bugün Başladı

Beyoğlu belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan Beyoğlu Sahaf Festivali bugün kapılarını okurlara açıyor.

Nadide kitapların yanı sıra tarihe tanıklık eden dergiler, yazılar, eski fotoğraflar, filmler, tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonların da stantları süsleyeceği Festival 14 Ekim’e kadar Tepebaşı’nda TRT binası yanında olacak.

Haberin Tamamı İçin:

"6. Beyoğlu Sahaf Festivali" Başladı

"6. Beyoğlu Sahaf Festivali" Başladı

Beyoğlu Belediyesi'nce düzenlenen "6. Beyoğlu Sahaf Festivali", Tepebaşı'nda başladı. Beyoğlu Belediyesi'nce düzenlenen festival, 20 gün boyunca kitabı ve okuru Beyoğlu'nda buluşturacak

Festivalin açılışı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, festivalin Beyoğlu'nda yapılan en önemli etkinliklerden biri olduğunu söyledi.

Her standın bir hazine sandığı olduğunu belirten Demircan, "Ben Türkiye'nin gelişmesine, güçlenmesine, yükselmesine giden yolun kitaplardan geçtiğine yürekten inanıyorum. Kitap her şeyin başı. Kitabın eksikliğini hissetmeseydik bu festivalin 6'ncısını yapmazdık. Festivalde afişler, fotoğraflar, el yazmaları, plaklarla dolu rengarenk bir dünyaya dalacağız" diye konuştu.

Gazeteci-yazar Doğan Hızlan da sahafların insana bambaşka bir tat verdiğini ifade ederek, "Bu, keşfetme tadıdır. Sahaflar, kitabın başkanlığında kültürümüzün teşhir yeridir" dedi.

Sahaf Emin Nedret İşli ise bu tür festivaller sayesinde okurların yaş ortalamasının düştüğünü dile getirerek, "Artık sahaflarda daha genç insanlarla haşır neşiriz. Bu da geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor" ifadesini kullandı. Toplantının ardından Ahmet Misbah Demircan, Doğan Hızlan ve Emin Nedret İşli, festival alanını gezdi.

Bir stantta çocukluk fotoğrafını gören Hızlan, "Sahaflar dünle bugün arasında bir köprüdür" dedi.

Festival

Türkiye'nin entelektüel hayatını besleyen sahaf geleneğini diri tutmak amacıyla düzenlenen festivalde, 68 sahafın standı yer alıyor.

Kadıköy, Beyazıt, Moda, Sarıyer, Ortaköy ve Şişli başta olmak üzere İstanbul'un birçok bölgesinden sahafın katıldığı festival, 20 gün boyunca kitabı ve okuru Beyoğlu'nda buluşturacak.

Asırlık kitapların görülebileceği festivalde, ayrıca Arapça, Osmanlıca, Farsça, Ermenice, Rumca, İbranice dillerinde basılmış kitaplar, berat, ferman, hüccet gibi önemli evraklar, eski pasolar, takvimler, ajandalar, kartvizitler, cüzdanlar, faturalar, antetli kağıtlar, mektuplar meraklıları tarafından incelenip satın alınabilecek.

Festivalde, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film, tiyatro afişleri, nadide levhalar ve özel koleksiyonlar geçmişten günümüze ışık tutacak.

İlk mizah dergilerinden "Hayal", fotoğrafları ve kağıdıyla ünlü "Şehbal" ve uzun süreli yayınlanan "Karagöz" gibi Osmanlı süreli yayınları da festivalde görülebilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FestivalİstanbulKitapRengarenkTRTTiyatro
Görüş Bildir