Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başbakan Erdoğan Macaristan'da Konuştu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan Macaristan'da Konuştu

Başbakan Erdoğan Macaristan'da Konuştu

Macaristan'da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Viktor Orban ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Tahsin GÜNER - BUDAPEŞTE / DHA

İki lider görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye ve Macaristan'ın gücünü tarihten alan iki ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Her iki ülke arasında siyasi sorunun olmaması çok çok farklı bir avantaj. Bundan sonraki süreci çok daha farklı şekilde geliştireceğimize inanıyorum" dedi.

İlk konuşmayı yana Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Her türlü ticari engeli ortadan kaldıracağız. Henüz bir kaç engel var, ilişkileri zorlandıran, onları ortadan kaldıracağız. Macaristan Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor. Macarların vize uygulanmadan Türkiye'ye girmelerini istiyoruz. Macar vatandaşların önünde engel kalmasın bunu istiyoruz. Macar üniversitelerindeki diplomaların Türkiye'de kabul edilmesini istedik. Türkiye'nin nükleer enerji programında yer almak istediğimizi söyledik. Macaristan'daki Osmanlı'dan kalma eserlerin korunmasını yönünde başbakana söz verdim. Elimden gelen her türlü yardımı sağlayacağım" dedi.

HER İKİ ÜLKE ARASINDA SİYASİ SORUNUN OLMAMASI ÇOK ÇOK FARKLI BİR AVANTAJ

Türkiye ve Macaristan'ın gücünü tarihten alan iki ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, Macaristan ile askeri, siyasi ve ekonomi alanında ortaklığımız bulunduğunu söyleyerek, "Mevkidaşım Orban ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin geldiği nokta ve 2015'e kadar gideceği noktayı konuştuk. Her iki ülke arasında siyasi sorunun olmaması çok çok farklı bir avantaj. Bundan sonraki süreci çok daha farklı şekilde geliştireceğimize inanıyorum. NATO'da beraberiz, siyasi alanda AB sürecinde Macaristan'ı her an yanımızda bulduk. Ekonomik ve ticari alanda 2012 yılının son anı itibari ile 1,7 milyar Dolar'lık bir seviyeye ulaştık. 2011'de 2 milyar Dolar'ı yakalamıştık, bir düşüş var demek ki 2 milyar Dolar'ın üzerine süratle çıkabiliriz. 2015 için hedef belirledik. Bu hedef 5 milyar dolara ulaşabilmektir. Bu irade her iki ülkede var. 125 iş adamı ile geldik. Önümüzdeki engeller nelerdir, nasıl aşarız. Vize kolaylığı noktasında olumlu yaklaştığını görmek beni mutlu etti. Bu konuda gerekli talimatları verdik. Gerek işadamı, öğrenci, akademisyen, sanatçı ve sporcularımızın önündeki bu engelleri kaldıralım istiyoruz" dedi.

NABUCCO BEKLENEN HEYECANI YERİNE GETİREMEMİŞTİR

Başbakan Erdoğan, "Önemli konulardan biri de enerjide dayanışma içinde olmamızdır. Enerji ortaklığı kararlılığımız önemli bir adım olmuştur. Aslında Batı NABUCCO'da ortağız. Ama NABUCCO beklenen heyecanı yerine getirememiştir. Bu yönetimin, bu noktayı ele alması gerekmektedir. Türkiye olarak biz her türlü desteği verme noktasında hazırız. Bizim açımızdan sıkıntı yok ama tedarik noktasında NABUCCO yönetimi bunu çözmesi lazım" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELERİN DENKLİĞİ İLE İLGİLİ KONUYU YÖK İLE GÖRÜŞÜP ÇÖZMEYE GAYRET EDECEĞİM

Başbakan Erdoğan, "Kültürel alanda özellikle Yunus Emre Kültür Merkezi'nin burada kuruluyor olması önemli bir adım. Yerimizi kiraladık. Kısa süre içinde hizmet vermeye başlayacağız fakat aynı şekilde Macaristan'ın da Türkiye'de böyle bir kültür merkezi açmasından biz mutluluk duyarız. İstanbul olabilir Ankara olabilir. Gençlerimizin kaynaşmasını arttıracaktır. Macaristan'dan Türkiye'ye turist gelişinde son rakamlar 104 bin. Gül Baba türbesi, Zigetvar Cami restorasyonun yapılması bizim vatandaşlarımızın buraya gelmesini arttıracaktır. Bunun için gereken imzaları atmış bulunuyoruz. Üniversitelerin denkliği ile ilgili konuyu YÖK ile görüşüp çözmeye gayret edeceğim" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBudapeşteİstanbulMacaristanNATORecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir