'KCK' Tutuklusu Ayşe Berktay'a PEN Ödülü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ayşe Berktay'a 'Yazma Özgürlüğü' Ödülü

PEN American Center, çevirmen, yazar ve aktivist Ayşe Berktay'ı 2013 yılı PEN/Barbara Goldsmith Yazma Özgürlüğü Ödülü'ne layık gördü. Tarihçi Halil Berktay'ın da kuzeni olan Ayşe Berktay 2011 yılında bir KCK operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

PEN American Center Başkanı Peter Godwin, “Ayşe Berktay Türkiye ’de kadın hakları ve kültürel haklar bağlamında cesur, net ve tutkulu bir sestir ve kesinlikle hapiste olmamalıdır” derken bir çevirmen ve barış aktivisti olarak Berktay’ın hayatını kültürler arasında köprüler kurmaya ve resmi tarihi sorgulamaya adadığını belirtti.

Godwin, “Bunun bir şekilde terör olarak yaftalanması günümüz Türkiye’si hakkında çok şey söylüyor. Bugün Türkiye birçok alanda ileri girmesine rağmen çok sayıda yazar ve gazeteciği çoğunluğu sahte terör suçlamalarıyla yargılıyor. Ayşe Berktay’ın cesaretini onurlandıran bu ödül PEN’in bu rahatsız edici gidişatı tersine çevirme kararlılığının bir işaretidir. Türk hükümeti işe Berktay’ın en kısa zamanda serbest bırakılmasını sağlayarak başlayabilir” denildi.

PEN/Barbara Goldsmith Yazma Özgürlüğü Ödülü, ifade özgürlüğünü kullandığı ya da savunduğu için yargılanan ya da bu nedenle hapse atılan uluslararası yazarlara veriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

'KCK' Tutuklusu Ayşe Berktay'a PEN Ödülü

PEN American Center tarafından ifade özgürlüğünü kullandığı ya da savunduğu için yargılanan ya da bu nedenle hapse atılan uluslararası yazarlara verdiği Yazma Özgürlüğü Ödülü'ne bu yıl "KCK" İstanbul ana davası kapsamında tutuklu yargılanan ve Bakırköy Kadın Cezaevi'nde tutulan BDP Kadın Meclisi üyesi çevirmen, yazar ve aktivist Ayşe Berktay'ı layık gördü.

'Türkiye'de yazar ve gazeteciler sahte terör suçlamaları ile yargılanıyor'

PEN American Center'in internet sitesinde yapılan açıklamada, bir çevirmen ve barış aktivisti olarak Berktay'ın hayatını kültürler arasında köprüler kurmaya ve resmi tarihi sorgulamaya adadığı belirtildi. PEN American Center Başkanı Peter Godwin'in kaleme aldığı açıklamada, "Ayşe Berktay Türkiye'de kadın hakları ve kültürel haklar bağlamında cesur, net ve tutkulu bir sestir ve kesinlikle hapiste olmamalıdır" denildi. Godwin, "Bugün Türkiye, birçok alanda ileri gitmesine rağmen çok sayıda yazar ve gazeteci, çoğunluğu sahte terör suçlamalarıyla yargılanıyor. Ayşe Berktay'ın cesaretini onurlandıran bu ödül, PEN'in bu rahatsız edici gidişatı tersine çevirme kararlılığının bir işaretidir. Türk hükümeti ise, Berktay'ın en kısa zamanda serbest bırakılmasını sağlayarak başlayabilir" dedi.

Yüksekovahaber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiİstanbulTerör
Görüş Bildir