Avcı'dan Derbi Eleştirisi!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Avcı'dan Derbi Eleştirisi!

Avcı'dan Derbi Eleştirisi!

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, derbide yaşananlardan üzüntü duyduklarını belirtirken "Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş ilk defa mı oynuyorlar, son defa mı oynuyorlar? Bu oyuna saygı göstermek lazım" dedi.

Abdullah Avcı, geçen hafta futbol alanlarında yaşanan şiddet olayları nedeniyle üzüntü duyduklarını söyledi.

Beyoğlu Ticaret Meslek Lisesi'nde düzenlenen "Mezunlarla Buluşma Günleri" etkinliğinde öğrencilerle buluşan Avcı, soruları yanıtladı.

"Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş ilk defa mı oynuyorlar, son defa mı oynuyorlar Bu oyuna saygı göstermek lazım" diye konuşan Avcı, Fenerbahçe-Galatasaray derbisindeki saha olaylara dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu oyuna saygı göstermek lazım. Bu oyunun güzelliğini göstermek lazım. Hakikaten üzülüyoruz. Bunun bu hale gelmesinde, yöneticilerin verdiği mesajlar, basının yanlış algılaması, yönlendirmesi ve bunun içinde rol alan oyuncular önemli. Biz gençliğimizde sadece birbirimizi kızdırırdık. Şimdi olay çok farklı boyuta gitti. İnanın üzülüyoruz. Benim de çocuklarım var. Ben de eleştirildiğim zaman çocuklarıma, 'okulda dikkat edin' diyorum. Çünkü algı çok farklı oluşabiliyor. Lütfen siz de bugünden itibaren başlayarak bunun bir oyun olduğunu hiçbir zaman unutmayın."

Bir soru üzerine Türk futbolunun sorununun A Milli Takım olmadığını ifade eden Avcı, eğitimle ilgili problemler bulunduğunu, A takım havuzunu genişletmek için altyapıya belli bir standardın getirilmesi gerektiğini anlattı.

"AVRUPA'NIN EN YAŞLI İKİNCİ LİGİ"

Süper Lig'in yaş ortalamasının yüksek olduğuna da değinen Avcı, şöyle devam etti:

"Bugün ligimiz 31 ülke arasında Kıbrıs Rum Kesimi'nden sonra Avrupa'nın en yaşlı ikinci ligi. Yerlisiyle, yabancısıyla yaş ortalaması 30. Bunun yüzde 55'i yabancılardan oluşuyor. Bana sallıyorlar ya 'Almanya'dan onu bunu alıyorsun' diye, bütün kulüplerin yüzde 15'i Almanya'dan gelen oyunculardan oluşuyor. Yüzde 30'u da Türkiye'den çıkan oyuncularla oluşuyor. Kulüpler bazında eğitim sorununu çözemezsek istikrarlı bir turnuva ve ülke takımı olamayız. Yabancı oyuncu derken, ona karşı değilim ama bunun da birtakım kriterlerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Bugün milli takımda 24 yaş ortalaması bir takımla oynuyoruz. Bir değişimin içine girdik. Bir temel attık, yarışmanın içindeyiz. Dünya şampiyonasıyla ilgili eylül ayında kritik maçlar oynayacağız. Romanya'da final niteliğinde geçecek bir maç olacak. Eğer bu adımı atarsak kamuoyunda ve kendimizde algıyı değiştirmiş oluruz."

"U20 DÜNYA KUPASI'NDA SEYİRCİ KRİTERİ ÖNEMLİ"

Abdullah Avcı, Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası organizasyonunda seyirci kriterinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Dünya futbolunda 10-15 yıllık sürecin yıldız adaylarının bu organizasyonda yer alacağını kaydeden Avcı, milli takımın şansıyla ilgili soruya, "Biz ülke olarak organizasyonları son derece iyi yapıyoruz ama FIFA'nın en önemli kriterlerinden birisi seyirci. U20 hem takımımız adına hem ülkemiz adına son derece önemli. Önümüzde bir de Akdeniz Oyunları var. İki organizasyondan çıkacak resim, 2020 olimpiyat adaylığımız için belki bir adım öne geçmemizi sağlayacaktır. Herkesin destek olması lazım. U20 takımımız yetenekli bir ekip. 1,5 senedir belki de A Milli Takım'dan daha fazla yoğunlaştık, çalışıyoruz. İyi bir takım olma yanında adım attılar. Umarım futbol şansları yanlarında olursa, gruptan çıktıktan sonra çok farklı bir yol haritası onları bekliyor olacak" şeklinde yanıt verdi.

32 YIL SONRA SINAVINA GİRDİ

Abdullah Avcı, etkinlik öncesi 1981 yılında mezun olduğu Beyoğlu Ticaret Meslek Lisesi'ndeki sınıfını gezdi ve öğrencilerle sohbet etti.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörünü karşılarında gören öğrenciler, Avcı'ya büyük ilgi gösterirken, zaman zaman milli takımla ilgili sorular da yönelttiler.

Ders arasında girdiği sınıfta bir öğrenci tahtaya tebeşirle "Türkiye'nin gururu Abdullah Avcı" yazıp altına da kalp figürü çizdi. Avcı, bir süre öğrencilerle sohbet ettikten sonra sınıftan ayrıldı.

Avcı, okul müdürü Harun Yazıcılar'a Arda Turan'ın 14 numaralı milli takım formasını hediye etti.

"Mezunlarla Buluşma Günleri" etkinliğine Avcı'nın yanı sıra lisenin mezunları, eski Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karagöz ile spor yazarı ve yorumcu Ahmet Çakır da katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah AvcıAlmanyaArda TuranBeşiktaş Jimnastik KulübüFIFAFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGalatasaray Spor Kulübüİş BankasıMilli TakımRomanyafutbololayoyun
Görüş Bildir