Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yılmaz: 'Aradaki Makas Kapanıyor'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Aradaki Makas Kapanıyor

Aradaki Makas Kapanıyor

Kalkınma Bakanı Yılmaz: "AB'nin küresel krizi atlatma sürecinin zaman alacağı, giderek yaşlanan demografik yapısının getirdiği sorunlar ve siyasi vizyon eksikliği, Türkiye ile AB arasındaki makasın düşünülenden de daha hızlı kapanabileceğini gösteriyor" Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin geçmiş 10 yılda sağladığı güven ve istikrarı önümüzdeki 10 yılda da sürdürerek uluslararası yarışta çok daha üst bir konuma yükseleceğini bildirdi.

Yılmaz, yazılı açıklamasında, AB’yi daha fazla etkileyen küresel krizin, Türkiye’nin AB ile gelir farkını kapatmasına vesile olduğunu belirtti.

Eurostat tarafından açıklanan değerlere göre, 10 yıl önce yüzde 36 civarında olan AB ortalamasına göre satın alma gücü paritesi cinsinden kişi başı gelirin, 2012 yılı itibarıyla yüzde 56’ya yükseldiğini ifade eden Yılmaz, bu değerle Türkiye'nin AB’ye tam üye olan Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Diğer taraftan bireylerin refah durumunu karşılaştıran Gerçek Bireysel Tüketim Değeri Endeksinde Türkiye'nin yüzde 60 ile Hırvatistan dahil 3 AB üyesi ülkeden daha iyi bir görünüm sergilediğini belirten Yılmaz, açıklamasında şu bilgileri verdi: "Orta Vadeli bir perspektif ile bakıldığında önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde ülkemizin kritik eşik olan yüzde 75 değerine yaklaşacağı görülmektedir.

AB’nin küresel krizi atlatma sürecinin zaman alacağı, giderek yaşlanan demografik yapısının getirdiği sorunlar ve siyasi vizyon eksikliği Türkiye ile AB arasındaki makasın düşünülenden de daha hızlı kapanabileceğini gösteriyor. Türkiye geçmiş 10 yılda sağladığı güven ve istikrarı önümüzdeki 10 yılda da sürdürerek uluslararası yarışta çok daha üst bir konuma yükselecektir.

Meclisimizde görüşülmeye başlanan 10. Beş Yıllık Kalkınma Planımız çerçevesinde 2018 yılında 1,3 trilyon dolarlık bir ekonomik hacme, 16 bin dolar kişi başı gelire ve 277 milyar dolar ihracata ulaşacak olan Türkiye ekonomisi orta ve uzun vadede son derece parlak bir görünüm sergilemektedir. Dinamik ve genç nüfus yapımız, özel sektör dinamizmimiz, tarihi ve coğrafi avantajlarımız, siyasi ve makroekonomik istikrarımız ile her geçen yıl biraz daha ileri bir konuma yükseleceğiz."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiHırvatistanRomanya
Görüş Bildir