Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'nin Bm Daimi Temsilcisi Kraft, Tayvanlı Yetkiliyle New York'ta Bir Araya Geldi

0PAYLAŞIM

ABD'nin Bm Daimi Temsilcisi Kraft, Tayvanlı Yetkiliyle New York'ta Bir Araya Geldi

ANKARA Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler BM Daimi Temsilcisi Kelly Kraft, Çin ile hakimlik anlaşmazlığı içindeki Tayvan'ın temsilcisiyle New York'ta bir araya geldi.

Büyükelçi Kraft, Tayvan'ın New York'taki Taipei Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Bürosunun yetkilisi James K.J. Lee ile öğle yemeğinde buluştu.

Buluşma, Amerika Birleşik Devletleri idaresinin, Tayvan'daki hükümeti Çin'in fotoğrafı temsilcisi olarak tanımayı vazgeçip, Pekin'deki Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki kurduğu 1 Ocak 1979'dan bu yana, bir BM daimi temsilcisinin Tayvanlı bir yetkiliyle yaptığı ilk görüşme oldu.

Kraft, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Tayvan ile ikili ilişkileri kuvvetlendirme ve derinleştirme arayışında. Ben de idare ismine bu adımı sürdürmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Buluşma, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Keith Krach'ın 19 Eylül'de Tayvan'a yapacağı ziyaret evvelinde gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanı Alex Azar'ın geçen ay Tayvan'a yaptığı üç günlük ziyaret, Washington idaresinin son senelerdeki had safha teması olmuştu. Pekin yönetimi ziyarete tepki göstermişti.

  • Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin ÇKP 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu duyuru etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi Kuomintag aboneleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının İsme'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık duyuru etmişti.

Bu teşebbüs Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971 senesine kadar Birleşmiş Milletler BM Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok rakamda ülkenin diplomatik ilişki seçimini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek yasal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın beynelmilel teşkilatlardaki konumu bilinmeyen hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" prensibini özümseyerek Çin'i beynelmilel cemiyette yalnızca kendilerinin temsil ettiğini korunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve değişik beynelmilel kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir