'Birkaç Dakikada ABD'yi Vururuz'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hürmüz’de Restleşme

Hürmüz’de Restleşme

Nükleer müzakerelerin dördüncü turunda taraflar dün İstanbul’da alt düzey temaslarda bulunurken, İran ve ABD Hürmüz Boğazı’nda tansiyonu yükselten açıklamalar yaptılar. ABD bölgedeki askeri varlığını artırdı. Yeni füzelerini deneyen İran’da ise Hürmüz’ü petrol geçişine kapatacak bir yasa teklifi verildi.

İRAN’ın tartışmalı nükleer programı; İstanbul, Bağdat ve Moskova’da yapılan müzakerelerin ardından bir kez daha İstanbul’da pazarlık masasına yatırılıyor. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan beş ülke ile Almanya’nın teknik uzmanları dün İstanbul’da İranlı uzmanlarla bir araya geldi. Müzakereler için önçalışma niteliği taşıyan görüşmeler sürerken hem ABD, hem de İran tansiyonu yükseltti.

İran, “Büyük Peygamber-7” adlı füze tatbikatında orta menzilli füzelerini başarıyla denediğini açıkladı. 1300 km menzilli Şahab 3 füzesinin, İsrail’in yanısıra, ABD’nin Körfez bölgesindeki üsleri ile NATO’nun Malatya Kürecik’teki radarını vurabildiği öne sürülüyor. Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, “Bu tatbikatın ana amacı İran milletinin hayati değerlerimizi ve milli çıkarlarımızı korumaktaki siyasi kararlılığını göstermek. Askeri seçeneğin masada olduğunu söyleyenlere bir cevap veriyoruz” dedi.

Uluslararası yaptırımlardan beli bükülen Tahran’da dünya petrol ticareti için kilit önemdeki Hürmüz Boğazı’nı kapatma seçeneği de yeniden seslendirilmeye başladı. 290 sandalyeli mecliste önceki gün 120 vekilin imzasıyla verilen tasarı boğazın kapatılmasını öngörüyor. Tasarının yasalaşması için İran dini lideri Ali Hamaney’in onayı şart.

5 gemi, çok sayıda uçak gitti

Haberin Tamamı İçin:

'Birkaç Dakikada ABD'yi Vururuz'

'Birkaç Dakikada ABD'yi Vururuz'

İran'dan, petrol ambargosunun ardından artan gerilimi daha da yükseltecek bir açıklama geldi. Tahran yönetimi, herhangi bir saldırı durumunda Ortadoğu’daki ABD üsleri ve İsrail’in hedef alınabileceğini duyurdu

Nükleer programı nedeniyle İran'a uluslararası baskı artarken, bölgede gerilim tırmanıyor.
Avrupa Birliği'nin petrol ambargosunun yürürlüğe girmesinin ardından uzun menzilli füze denemelerine başlayan İran'dan bugün de sert açıklamalar geldi.
Tahran yönetiminden yapılan açıklamada 'herhangi bir saldırı durumunda birkaç dakika içinde Ortadoğu’daki ABD üslerinin ve İsrail’in hedef alınabileceği' belirtildi.

'İSRAİL VE ABD HEDEFİMİZDE'
Devrim Muhafızları Havacılık Birimi Komutanı Amir Ali Zadeh ise "Bütün Amerikan üsleri ve İsrail, füzelerimizin hedefinde" ifadesini kullandı.
Zadeh,"Saldırı sonrası üsleri yok etmek için kuracağımız ve füzelerimizi yerleştireceğimiz bölgeleri belirledik" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerİranİsrailİstanbulMalatyaNATO
Görüş Bildir