AB Hızlı Trenlerinin Altyapısına Bursa İmzası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AB Hızlı Trenlerinin Altyapısına Bursa İmzası

AB Hızlı Trenlerinin Altyapısına Bursa İmzası

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyada, Avrupa'da kullanılan hızlı trenlerin yürür takımları, ana esas kısımları, bujileri ve alt kısmının en önemli kısımlarının Bursa'da üretileceğini, bunun için gerekli anlaşmaların yapıldığını belirtti. Altepe, BursaRay Bakım Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bursa'da dünya çapında ürünlerin yapılacağı potansiyelin bulunduğunu kaydetti. Bursa'da son teknolojiyle birçok alanda parça üretildiğini anlatan Altepe, ''Üretilen malların yüzde 80 civarındaki kısmı Avrupa ve ABD'ye ihraç ediliyor. Özellikle otomotiv sektörü bu alanda ön planda. Burada artık yerli tramvay üretiliyor. Bunun yanında hızlı tren parçaları da üretilecek. İstenilmesi durumunda uçak da yapılabilir. Her zaman bunu söyledik'' diye konuştu.

VAGON ÜRETİMİ DE BAŞLADI

Altepe, yerli tramvay ''İpekböceği''nin son testlerinin yapıldığını bildirerek, şöyle devam etti: ''Dünya caddelerinde yürüyecek bir araç. Bunun yanında metro vagonlarının üretimine de aynı firma başladı. Bu da hızlı bir şekilde ilerliyor. Dünyada, Avrupa'da kullanılan hızlı trenlerin yürür takımları, ana esas kısımları, bujileri, alt kısmı, yani üzerinde karoserinin konduğu en önemli kısımlar Bursa'da üretilecek. Gerekli anlaşmalar yapıldı. İlk etapta İtalya ve Polonya, ardından da Hollanda'nın Amsterdam kentindeki tüm hızlı trenlerin altyapısının en önemli parçaları artık Bursa'da üretilmiş olacak.''

Hedef % 20 pazar payı

Altepe, dünyada raylı sistem araçları piyasasında 1 trilyon dolarlık sipariş bekleyen ve 15 yıl içerisinde yapılması gereken bir pazar var. 'Neden bunun yüzde 20'sini biz almayalım?' dedik ve şimdi gerçekleşmeye başladı' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBursaİtalya
Görüş Bildir