1910'dan Cep Telefonu Manzaraları

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

1910'dan Cep Telefonu Manzaraları

100 sene öncesinde bile taşınabilir cep telefonları gündemdeydi... İşte kanıtı!

İlk çıkan cep telefonlarını cebinizde (veya kemerinizde) taşıdınız diye sakın kendinizi öncülerden saymayın. 100 sene önce bile taşınabilir telefonlar hayal ediliyordu, hem de sizinle aynı nedenden ötürü.

30 Nisan 1910'daki Reno Evening Gazette 'de yayınlanan haber, karakollarını arayabilmek için polislerin yeni bir cihaz kullandığı üzerineydi. Oldukça ilkel, pil gücüyle çalışan ve o zamanlar her sokakta bulunabilecek varolan telefon hatlarına izinsiz giriş yapılarak kullanılan bir telefon...

Gazeteye göre yakın gelecekte bu cihazları herkes yanında taşıyabilir ve anında görüşme sağlayabilirdi. O zamanlar henüz yapılmamış olan ankesörlü telefonlar yerine bunlar daha mümkündü; hatta tek tuşla evinizle konuşabilirdiniz.

Bundan 2 yıl sonra, 1912'de Lima Daily News gazetesi de Almanya'da bir cep telefonu tasarlandığını, acil aramalar için kullanılabileceğini, sadece 190 gram olduğunu ve bir kadın çantasına sığabilecek kadar küçük olduğunu aktarmış. Tek problemin ankesörlü telefonlardaki gizliliğin olduğu, bunun da kısık sesle konuşularak giderilebileceği yazılmıştı.

Neden bu gelişme ilerlemedi? Bir çok teknolojik kısıtlamaların yanında en büyük problem " konuşma daha ucuza olacak " ve insanların daha çok konuşacağı kaygısıyla telefon firmalarının endişesiydi. Üstelik hatlara kelimenin tam anlamıyla kaçak girecekleri nasıl ücretlendireceklerdi?

Chiponline

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanyacep telefonu
Görüş Bildir