Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Satış Sonrası Hizmetler Nedir ve Nasıl Geliştirilebilir?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

“Satış Sonrası Hizmetler” Nedir Ve Nasıl Geliştirilebilir?

“Satış Sonrası Hizmetler” Nedir Ve Nasıl Geliştirilebilir?

Satış sonrası hizmetler bir ürün satıldıktan sonraki süreçte müşteriye sunulan teknik destekler olarak değerlendirilebilir. Bu hizmetler arasında garanti, sigorta, ürün güncellemeleri ve bakım/onarım hizmetleri ve markaların tüketicilere sundukları çağrı merkezleri, kargo bilgileri ve farklı kanallardan iletişim kolaylıkları gibi seçenekler yer alır.

Satış sonrası hizmetler, markaların kalıcı ve sadık müşteriler yaratmalarındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor. Özellikle e-ticaret söz konusu olduğunda tüketicilerin satış sonrası yaşadıkları deneyimlerin kötü sonuçlanması marka için doğrudan bir negatif izlenim oluşmasına neden olabiliyor. Forumlar ve sosyal medya aracılığıyla ya da site üzerinde ürünlerin altına yapılan yorumlarda müşteriler yaşadıkları sorunları dile getirerek şirket hakkında kötü bir izlenim yaratabiliyorlar. Bu gibi nedenlerden dolayı markaların ürün satmaya verdikleri önemden daha fazlasını da satış sonrası hizmetlere vermeleri gerekiyor.

Sağlıklı bir satış sonrası hizmet sunmak için müşteriyi anlayarak onunla empati kurmak ve müşteride güven hissini oluşturarak, kişinin sorununa çözüm bulunacağı hissini yaratmak oldukça önem taşıyor. Sorunlarına çözüm bulan ve gerektiği zaman gerektiği desteği alabilen müşterilerin kalıcı müşterilere dönüşme oranları daha yüksek.

Tüketiciler alışveriş yaparken belli markalara bağlanabiliyorlar ve memnun kaldıkları takdirde sadece bu markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Aynı durum e-ticaret sitelerinde de söz konusu olduğu için tüketiciler mutlu ayrıldıkları sitelerden alışveriş yapmayı seçecekler. Bunun en iyi örneklerinden biri de Zappos diyebiliriz.

Zappos kurduğu şirket kültürüyle beraber satış sonrasında desteğe ihtiyaç duyan müşterilere en iyi hizmeti sunmak için çalışan şirketlerden biri. Bunun için iyi yetiştirilmiş bir ekibin de önemi olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de KOBİ’lerin yüzde 73′ünün ana sayfasında iletişim bilgileri, yüzde 98′inde ise harita veya yol tarifi yer almıyor. Ürünleri satın aldıktan sonra müşterilerin sizinle iletişime geçebilmeleri oldukça önemli. Bu sebeple de internet siteniz üzerinde farklı iletişim kanallarının olmasına özen göstermenizde yarar var. Online destek hatları, çağrı merkezleri ya da iletişim kutunuzdan e-posta gönderimi gibi farklı iletişim kanalları sunabilirsiniz.

Tabii ki bu kanallardan en önemlisinin çağrı merkezi olacağını göz önünde bulundurmakta fayda var; çünkü tüketiciler alışkanlıkları gereği bir sorunla karşılaştıklarında size ilk olarak telefonla ulaşmayı deneyeceklerdir. Bunun arkasında yatan sebep, tüketicilerin sorunlarını anında çözmek istemeleri ve bu sebeple e-postayı tercih etmek istememeleri olarak değerlendirilebilir. Son dönemlerde şirketler çağrı merkezlerinin yanı sıra online destek sağlasalar bile yine tüketicilerin alışkın olmadıkları bir yöntem olduğu için çok fazla tercih edilmeyebilir.

Satış sonrası hizmetlerde tüketicilere kısa sürede dönüş yapmanızın da oldukça önemli bir y.....

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sosyal MedyaTercihtarifi
Görüş Bildir