Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Nazım Hikmet Barış Ödülü" Yaşar Kemal'in

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Nazım Hikmet Barış Ödülü" Yaşar Kemal'in

"Nazım Hikmet Barış Ödülü" Yaşar Kemal'in

İzmir'in Dikili ilçesinde 1-2 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Dikili Barış ve Nazım Hikmet Günleri'nde ilk "Nazım Hikmet Barış Ödülü", ünlü yazar Yaşar Kemal'e verilecek.

Nazım Hikmet'in 110'uncu doğum yılı nedeniyle ünlü şairin anısına düzenlenecek Dikili Barış Şenliği, 1-2 Eylül tarihlerinde Türkiye ve Yunanistan'dan çok sayıda sanatçı, politikacı ve akademisyeni bir araya getirecek.

Şenliklerde, ünlü Şair Nazım Hikmet'in, Türkiye'deki en büyük büstünün açılışı yapılacak ve Nazım Hikmet Barış Ödülü ilk kez verilecek.

Şenlik hakkında bilgi veren Dikili Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven, ülkemiz ve dünyamızın büyük çoğunluğu için kötü bir sürecin yaşandığını dile getirerek, "Hüzün, kaygı ve öfkeyle izlediğimiz bir sürece giriyoruz. Sıfır sorun adı altında yürütülen ilişkiler ve izlenen dış politikalar ülkemizi tüm komşularıyla sorunlu hale getirdi. Bir türlü çözüme ulaştıramadığımız kardeş kavgası acı ve endişelerimizi arttırmaya devam ediyor. Çözümsüzlüğü dayatan nefret ve ayrımcı söylem, insani yaklaşımlarımızı da zorluyor. Haklarını arayanlar kurşunlanıp öldürülüyor" dedi.

Dikili Barış Şenliği'nin ünlü Şair Nazım Hikmetle özleştirilmesinin büyük anlamı olduğunu dile getiren Özgüven, "Dünyanın barışa en fazla ihtiyacı olduğu dönemde bir ortamda düzenlenecek şenliğin barış davasının büyük değeri dünya şairi Nazım Hikmet'e adadık. 110'uncu doğum yılında büyük şairi Dikili'de yaşatacağız. Türkiye'deki en büyük Nazım Hikmet büstünü, onun vasiyetine uyarak bir çınar ağacının altında bir parkta açacağız. İlk kez verilecek Nazım Hikmet Barış Ödülü'nü de Nobel adayı Ünlü Yazar Yaşar Kemal'e vereceğiz" diye konuştu.

Ünlü yağacak

Nazım Hikmet anısına düzenlenecek olan bu yılki Dikili Barış Şenlikleri'nde çok sayıda sanatçı, siyasetçi ve akademisyenin katıldığı etkinlikler yer alacak.

1 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'de "Nazım Hikmet ve Barış" konulu panel ile başlayacak olan şenlikler, söyleşiler, imza günleri, sokak tiyatroları, çeşitli gösterimler, fotoğraf

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİzmirNobelYaşar KemalYunanistan
Görüş Bildir