'Müstehcenlik' Davası Guardian'da

-

'Müstehcenlik' Davası Guardian'da

'Müstehcenlik' Davası Guardian'da

William S. Burroughs’nun ‘Yumuşak Makine’ romanının Türkiye’deki yayıncısı ve çevirmeni hakkında açılan ‘müstehcenlik’ davası, İngiltere ’nin önde gelen gazeteleri arasındaki Guardian ’dan da kaçmadı.

Gazete, perşembe günü yayımladığı haberde, Burroughs’nun cut-up tekniğiyle yazdığı ve kahramanları ‘asılan askerler, Kuzey Afrikalı sokak çocukları, uyuşturucu bağımlısı narkotik ajanlar, İspanyol erkek fahişeler, suçlu doktorlar, ahlaksız yargıçlar’ olan romanının çevirisini yayımlayan Sel Yayıncılık hakkında ‘müstehcen yayınların yayımlanmasına aracılık etmek’ suçlamasıyla dava açıldığına dikkat çekti.

Dava sürecinin ayrıntısıyla anlatıldığı haberde, mahkemenin kararını, 3’üncü Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesi nedeniyle 2015 yılına ertelediği bilgisi verilirken, Sel Yayıncılık hakkında üç yıl içinde ‘müstehcenlik’ suçlamasıyla bir dava daha açılırsa ertelenen davanın yenisine ekleneceği kaydedildi.

Haberde, Chuck Palahniuk’un ‘Snuff/Ölüm Pornosu’ romanının da benzer süreçleri yaşadığı bilgisine yer verildi. Uluslararası PEN Örgütü ve Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin erteleme kararını sert bir dille eleştirdiği metinlerin de yer aldığı haberde PEN’in Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Sara Whyatt’ın blogunda kararı ‘korkutucu’ olarak nitelendiğinin de altı çizildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereUyuşturucu
Görüş Bildir