Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Avrupa Hareketlilik Haftası" İstanbul'da Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

0PAYLAŞIM

"Avrupa Hareketlilik Haftası" İstanbul'da Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Avrupa Birliği AB Türkiye Temsili ve Türkiye Belediyeler Birliği Türkiye Barolar Birliği iş birliğinde, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir erişim ihtiyatları almaya ve desteklemeye teşvik eden "Avrupa Hareketlilik Haftası" kapsamında faallik tertip edildi.

Her sene 16-22 Eylül arasında dünya çapında kutlanan ve bu seneki teması "Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik" olarak tanımlanan Avrupa Hareketlilik Haftası sebebiyle Sarıyer'deki Fuat Paşa Yalısı'nda program hakikatleştirildi.

Aktiflikte konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin, sıhhatli kentleri, ülkeyi, dünyayı hep beraber inşa etmek için AB Türkiye Temsili ve Türkiye Barolar Birliği'nin hoş bir ortaklığı olduğunu ifade etti.

Şahin, geçen seneki faalliklere 64 belediyenin katıldığına işaret ederek, şunları kaydoldu:

"Büyük bir övünçle söylüyorum, hep Avusturya ve Hollanda birinci oluyordu. Bugün Türkiye birinci. 520 belediye başkanımız, 'Biz kentlerimizi harekete geçireceğiz' dedi ve kampanyaya dahil oldu. Bu partiler üstü bir mesele. Hayat biçiminiz, partiniz, düşünceniz ne olursa olsun. Efor birliği yapmamız gerekiyor. Ortaklıklarımızı arttırmamız gerekiyor. Torunlarımız için çocuklarımızın geleceği için bu sorunlarda çok eforlu koordinasyon yapmamız gerekiyor. 520 belediyemiz 'Ben bisiklet yolu yapacağım, bisikleti teşvik edeceğim, kentimi harekete geçireceğim' dedi."

  • "İstanbul metamorfozun, mutasyonun lideri"

Ekosistemi bozacak her şeye karşı koordinasyonu sağlayıp eforlu bir duruş gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, Türkiye Barolar Birliği olarak bu mevzuda artık yeni bir vizyonla yola çıktıklarını, burada liderliğin, belediye başkanlarının liderliğinin, ulusu yanına almanın, zekasal mutasyonun, hayat biçimini değiştirmenin çok ehemmiyetli olduğunu ifade etti.

Fatma Şahin, pandemiyle beraber bisiklet kullanımının zorunlu hale geldiğini belirterek, bunun için özellikle yeşil erişimin altının iyi bir biçimde doldurulması gerektiğini kaydoldu.

2014'te Belediye Başkanı olduklarında erişim, imar ve abuhava master tasarıyı yaptıklarına değinen Şahin, özellikle abuhava master tasarıyı kapsamında şehirdeki çalışmalarından ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için yaşama geçirdikleri projelerden bahsetti.

Kampanyalarla bisiklet yollarını nasıl bitireceklerini teşvik edeceklerini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Belediyeler Birliği olarak fikir projesi açtık. Kim daha iyi fikir getirecek? Onlara mali desteklediyoruz. Daha da ehemmiyetlisi 1 sene sonra bu fikrini eyleme dönüştüren, yaşama geçiren herkese daha da büyük desteklediyeceğiz. Artık Türkiye Barolar Birliği'nin dünyadaki başkalaşımı ve gelişimi göz önüne alarak, tam bu sayıların, kavramların içini doldurması gerekli. İstanbul ana şehir. Metamorfozun, mutasyonun lideri. Bu mevzuda tam Anadolu'ya misal olması gerekiyor. O surattan İstanbul'dayız."

AB Eriştirme ve Hareketlilikten Mesul Komisyoner Adina Valean AB Eriştirme ve Hareketlilik Genel Müdür Dayanakçısı Matthew Baldwin ve AB Temsili Maslahatgüzarı Eleftheria Pertzinidou'nun video ileti yolladığı programda, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici de konuşma hakikatleştirdi.

Ankara Megakent Belediye Başkanı Mansur Yavaş da çevrim içi platform üzerinden aktifliğe katılarak günün ehemmiyetine dair düşüncelerini aktardı.

Konuşmaların ardından Şahin, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında kentin değişik noktalarından pedal çevirerek Fuat Paşa Yalısı'na erişen 23 bisikletçiye teşekkür evrakı ibraz etti.

Aktiflikte, Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gouvin, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis, AB Ekonomik ve Sosyal Kısım Başkanı Müsteşar Angel Guterrez Hidalgo, AB Temsili Türkiye Sektör Temsilcisi Göktuğ Kara, Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Erdoğan, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan ve Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreter Dayanakçısı Kayhan Özüm de yer aldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir