'3. Yargı Paketi Özel Bir Af İçeriyor'

-

'3. Yargı Paketi Özel Bir Af İçeriyor'

'3. Yargı Paketi Özel Bir Af İçeriyor'

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 3. Yargı Paketi'nin, adı konulmamış özel bir af içerdiğini savunarak, "Bu örtülü af, sağ-sol eşitlemesi değildir, devletin kendi geçmişiyle hesaplaşmak yerine helalleşmesidir" dedi.

Ağbaba, cezaevinde yatanların aileleriyle TBMM 'de basın toplantısı düzenledi. 3. Yargı Paketi'nin, adı konulmamış özel bir af içerdiğini, bu aftan partilerinin yöneticileri ve Bahçelievler'de 7 TİP'li gencin katillerinin yararlandığını ifade eden Ağbaba, bu affın, 12 Eylül referandumunun sonuçlarından biri olduğunu belirtti.

Ağbaba, bu örtülü affın, sağ-sol eşitlemesi değil, devletin kendi geçmişiyle hesaplaşmak yerine helalleşmesi olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağ-sol eşitlemesi, kılıftan ibarettir. AKP 'nin hukuk ve adalet anlayışının tipik örneklerinden biridir. İnsanlık suçu işleyenlere yönelik düzenlenen özel affın açıklaması olarak, hapishanede kalan solcuların 1991'deki şartlı salıverilmeyle bırakıldığını ama sağcıların halen hapis yattığı belirtildi. Birincisi, bu 12 Eylül 'ün bir sağdan, bir soldan mantığıdır. Cuntacı adaletidir. Böyle adalet anlayışı olmaz. İkincisi, bu açıklama gerçekle örtüşmemektedir. Bizim bildiğimiz şu an 8 solcu hapishanede kalmakta ve 12 Eylül mahkemelerinin verdiği cezaları çekmektedir. Birbirinin kopyası niteliğindeki davalardan halen Hasan Gülbahar, Halil Gündoğdu, Muzaffer Öztürk, Tahir Canan, Osman Evcan, Tuncay Kurtbaş, Hasan Erdemli ve Cemil Erdem içeride bulunuyor. Bu kişiler, darbe mahkemelerinin verdiği cezayı çekmektedir.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiDarbeMalatyaTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir