15 Bin Kamu Çalışanı İşten Çıkarılıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yunanistan 15 Bin Kamu Görevlisinin İşine Son Veriyor

Yunanistan 15 Bin Kamu Görevlisinin İşine Son Veriyor

Yunan parlamentosu, gelecek yılın sonunda 15 bin kamu görevlisinin işine son verecek yasa tasarını onayladı.

Koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin de destek verdiği tasarı 123 ‘ret' oyuna karşı 168 ‘evet' oyuyla parlamentodan geçti.

Karar, maliyetleri düşürmek ve uluslararası kreditörlerden gelecek kurtarma paketi ödemelerini sağlama almak isteyen merkez sağ hükümetinin izlediği politikaların bir aşaması olarak görülüyor.

Kamu görevlerinde kesintiye gidilmesi, parlamento dışında protesto gösterilerine neden oldu.

Atina'dan bildiren BBC muhabiri Mark Lowen, kamu çalışanlarına tanınan anayasal hakkın çiğnenmesi olarak görülebileceğini söylüyor.

Lowen, 1970 ve 1980lerde idari kadroların kendilerine yakın isimleri göreve getirmesiyle beraber kamu sektörünün ‘şişirildiği' yorumunu yapıyor.

Kamu görevlilerinden ilk 2 bin kişilik kadro Haziran ayı sonunda, bir diğer 2 bin kişilik kadro da ay sonunda işten çıkarılacak. 2014 yılının sonuna kadar da 11 bin kamu çalışanının görevine son verilecek.

Kuralları çiğneyen devlet çalışanları açığa alınacak. Sağlık gibi kilit öneme sahip sektörlerde görevden alınacakların yerine daha genç personelin atanması bekleniyor.

BBC muhabiri, yasanın kamu sektörünü daraltmayacağını ifade ediyor.

Muhabirimize göre, 150 bin kamu görevinin 2015 yılına kadar sonlandırılması ve yalnızca emekli olanların yerine yeni personelin atanmasıyla sektör küçülebilir.

Parlamentodan geçen yasa, Yunanistan'ın 8.8 milyar Euro (11.4 milyar dolar) değerindeki krediyi alması için şart koşuluyordu.

Reuters haber ajansına konuşan Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras, Euro bölgesi yetkililerinin, 2.8 milyar Euro'luk kredi dilimini onaylamak Pazartesi günü bir araya geleceğini söyledi.

Yunan milletvekilleri parlamentoda yasayı görüşürken yüzlerce eylemci de, Yunanistan Yerel Yönetim Kurumları Çalışanları Federasyonu (GSEE) ve Kamu Memurları Çalışanları Konfederasyonu'nun (Adedy) düzenlediği protesto gösterisine katıldı.

Protestocular, sendikaların "kamu hizmetini dağıtan ve refah devletini yıkan politikacılar" diye tanımladığı vekillere karşı gösteri düzenledi.

Kesintileri eleştirenler, yeni yasanın Yunanistan'ın yüzde 27 oranındaki işsizlik rakamlarını tırmandıracağı kanısında.

Eleştirel yaklaşanlara göre, işlerini kaybedecek olanlar hali hazırda ailelerinin geçimini sağlamakta zorlanan yaşlı işçiler.

Fakat Yunanistan'da, önlemlerin geç kaldığını savunan görüşler de dile getiriliyor.

Başbakan Antonis Samaras liderliğindeki muhafazakâr koalisyon, 300 sandalyeli parlamentoda 167 sandalyeye sahip. Dolayısıyla, yasa tasarısının parlamentodan geçmesi bekleniyordu.

Fakat, bazı konularda parlamentoda çatlaklar olduğu ve kabinede değişikliğe gidilebileceği söyleniyor.

Euro bölgesi maliye bakanlarının, Yunanistan'a bir sonraki kredi ödemesini 16 Mayıs'ta yapılacak toplantıda karara bağlaması bekleniyor.

Avrupa Birliği ve IMF, 2010 yılından bu yana Yunanistan'a 200 bin Euro'dan fazla kredi ödenmesi sözünü vermişti.

Hükümet de yardım karşılığında, ödemelerde ve emekli maaşlarında kesintiye giderek sıkı kemer sıkma politikaları uygulamış, hükümet kararları ülke çapında grevlere gidilmesine neden olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

15 Bin Kamu Çalışanı İşten Çıkarılıyor

Yunanistan’da borç krizinin üstesinden gelmeye tasarruf paketi yetmiyor. Parlamento’dan geçen son tasarı, önümüzdeki yılın sonuna kadar binlerce kamu görevlisinin işsiz kalmasına neden olacak.

2014 yılı sonuna kadar 15 bin kamu görevlisinin işine son verilmesini öngören yeni tasarruf paketi için parlamentoda yapılan oylamadan 123 ‘ret’ oyuna karşı 168 ‘evet’ çıktı. Pakete koalisyon hükümetini oluşturan üç parti de destek veriyordu.

Tasarruf önlemleri, parlamento dışında protesto gösterileriyle karşılık buldu. Kamu çalışanları sendikası ADEDY’nin çağrısıyla düzenlenen gösteriye katılım, polisin verdiği bilgiye göre 300 kişiyle sınırlı kaldı.

Yeni paket, Yunanistan’ın mali yükümlülüklerini yerine getirmesi için gerek duyulan 8,8 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Maliye Bakanı Ioannis Stournaras, işten çıkarmaları “kaçınılmaz” olarak niteledi. Yunan Parlamento TV’si Vouli’ye konuşan Stournaras, Euro Grubu’nun bugün 2,8 milyar, 13 Mayıs’ta 6 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılmasını görüşeceğini hatırlattı.

240 milyar euroluk kurtarma

Yunanistan’ı krizden çıkarabilmek için toplam 240 milyar Euro’luk iki kurtarma paketi hazırlandı. Özel kreditör alacaklarının 100 milyarını gözden çıkarmak zorunda kaldı. Yunanlar kemerleri iyice sıkıp bütçe açığını 2009’dan günümüze kadar Gayrı Safi Yurtiçi Hâsılanın %14’üne düşürdüler. Ama Yunanistan henüz düzlüğe çıkabilmiş değil. Birikmiş borçların milli gelire oranı yeniden %160 sınırını zorlamaya başladı. Krizden önce de borç stoku bu oranlarda seyretmekteydi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanIMFYunanistan
Görüş Bildir