Görüş Bildir

Fiat Haberleri

Fiat ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Fiat ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Otomobil Markaları Amblemleri ve Anlamları
Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz'daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler'in, motorlu araçların 'karada, suda, havada' evrenselliğini simgelemektedir. 1909'da tescil edildi.1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi.1926'da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz'in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.Bu arada belirtelim markadaki Mercedes ismi şirketin kurucusu Karl Benz'in büyük kızının ismidir. Benz de soyadlarıdır.Ayrıca bazı modellerinin arkasında görüp de merak edenler için;AMG (Aufrecht Melcher Großaspach), Hans-Werner Aufrecht ve Erhard Melcher tarafından 1967 yılında Almanya'nın Stuttgart şehrindeki Großaspach kasabasında kurulmuş bir modifiye şirketidir. AMG bir kısaltma olup; kurucularının soyadları ve bulundukları kasabanın baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. AMG; Hans Werner Aufrecht - Eberhard Melcher - Großaspach'.
Patron Yokken Çizilmiş 13 Çirkin Otomobil
Otomobiller birçok insan için bir tutkudur. Bazen sadece bir motor sesi bile bu tür insanların yüreğinin farklı atmasına neden olmaya yeter. Ancak bazı otomobiller de var ki, bu tür otomobil sevdalılarını bile otomobillerden soğutabilir. Bu otomobilleri gördüğünüzde insan bu otomobili bir tasarımcı mı tasarladı acaba diye sormadan edemiyor. Üstelik bir tasarımcı tasarlasa bile bu kadar çirkin bir otomobile onun üstündeki yöneticiler nasıl izin verdi sorusu da ayrı bir konu. Bu konuda örnek verilebilecek birçok tasarım faciası mevcut. Ben bunlardan gözüme takılan 15 tanesini derledim. Birçok kişi de daha çirkin tasarımlar bulabilir. Ancak tüm bu listelerde değişmeyecek bir model var ki, o da Fiat Multiplia. Google’da “çirkin otomobil” diye hangi dilde aratırsanız aratın karşınıza çıkan bu otomobil, sektörün çirkin kralı.
Karsan Bombayı Patlattı
Karsan, dünyaca ünlü İtalyan tasarım devi Bertone'nin hem marka hem de İtalya'daki müzesinin tüm haklarını aldı. Son dönemde Türk şirketleri dünyada satılık olan otomotiv şirketlerini yakın takibe almış durumda. Bir taraftan yan sanayi şirketleri dünyada büyük alımlara imza atarken diğer taraftan finansal zorluk çeken marka ve şirketler için Türk şirketleri sırada bekliyor. İtalya'nın iflas başvurusunda bulunan ünlü tasarım şirketi Bertone'de 1 yıldır Karsan'ın merceğinde. Geçtiğimiz yıl İtalyan basını da 102 yıllık Bertone için Karsan'ın teklif verdiğini yazmış, Karsan'da bunu doğrulamıştı. BORÇ DESTEĞİ VERDİK Geçtiğimiz hafta finansal krizden kurtulamayacağı belli olan ve iflas başvurusunda bulunan Bertone'yle ilgili son durumu Karsan ve Hexagon'un Kurumsal İletişim ve Hukuk Direktörü Emre Akın Sait'e sordum. Akın Sait, Bertone'yle 1 yıl önce ciddi şekilde ilgilendiklerini ve çok uğraştıklarını doğrulayarak şunları söyledi: 'Bir ön değerlendirme yapıp satın alma için düğmeye bastık. O dönem Bertone yetkilileri bize 'Madem bizle ilgileniyorsunuz siz değerlendirmenizi yapana kadar bize acil ödememiz gereken kısa vadeli borçlarımız için destek olun' dediler. Bizde, satış durumunda avantajlı ve öncelikli duruma geçebileceğimizi düşünerek bunu kabul ettik. Bertone, 2 milyon Euro'yu aşan bu destek karşılığında bize Bertone markasının ve İtalya'daki Bertone müzesinin tüm haklarını verdi. Bu işlemi Karsan'ın Avrupa'daki iştiraklerinden Silcolux ile yaptık.' TİCARİ HAKLARI İSTEDİK Yapılan ön değerlendirme sonrasında Bertone'nin belirttiğinden daha fazla borcu olduğunu saptadıklarını kaydeden Emre Akın Sait, 'Bu durumu görünce Bertone'yi almaktan vazgeçtik ve hemen verdiğimiz borcu geri ödemelerini istedik. Ama bunu yapamadılar. Bu aşamadan sonra biz ya sahip olduğumuz marka haklarını mahkeme üzerinden sattırıp, verdiğimiz parayı geri alacağız ya da Bertone'den paraya karşı haklarına sahip olduğumuz marka ve müzenin ticari haklarını da vermesini isteyeceğiz. Bu konuda girişimde bulunduk, sonucu bekliyoruz' dedi. Bertone'yi Hexagon'un Avrupa'da büyümesi için istediklerini de söyleyen Sait, 'Dünyaca ünlü bir marka bize büyük ivme katacaktır. Şu anda bekliyoruz ve Türkiye'deki yoğun gündemden dolayı pek ilgilenemedik.' diye konuştu. 102 yıllık İtalyan devi 1912 yılında kurulan ve otomobilde tasarımın babası olarak bilinen Bertone; Ferrari'den Aston Martin'e, Fiat'tan Lamborghini'ye, Volkswagen'den Opel'e kadar birçok markaya imzasını attı. Kişiye özel araç da tasarlayan Bertone'nin Lamborghini Miura, Countach, Ferrari 250 GT, Alfa GT gibi çok konuşulan tasarımlara sahip.
'10 Milyon Euroluk Çalıntı' Tablo İşçinin Mutfağında Çıktı
İngiltere’den 44 yıl önce çalınan en az 10 milyon euro değerindeki iki tablo bir İtalyan fabrika işçisinin mutfağında bulundu.Paul Gauguin’in “Masa üzerindeki meyveler ya da köpekli natürmort” isimli tablosu ile Pierre Bonnard’ın “İki koltuklu kadın” adlı eseri 8 Haziran 1970’te Londra’daki bir evden çalınmıştı.Gauguin’in 1889 yapımı tablosuna 15-35 milyon euro (44-102 milyon TL) arası değer biçiliyor.Bonnard’ın eserininse 600 bin euro (yaklaşık 1 milyon 760 TL) değerinde olduğu belirtiliyor.Filmleri aratmayan soygunda, biri polis kılığındaki 3 hırsız, tabloların bulunduğu evin sahibesine alarm sistemini kontrol etmek istediklerini söyleyerek içeri girdiEv sahibi hırsızlara çay hazırlamak için mutfağa gittiğinde de tabloları çerçevelerinden çıkararak çaldıİtalyan jandarmasından bugün yapılan açıklamaya göre, iki tablo çalındıktan sonra Londra’dan Paris’e götürüldü.Paris’ten de Torino trenine binen soyguncular, muhtemelen bir aksilikle karşılaştıkları için İtalya sınırında trenden indi ve tabloları trende bıraktı.Tabloların değerinden habersiz demiryolu yetkilileri de iki eseri önce depoya kaldırdı.Sonra da 1975’te açık artırmayla Fiat fabrikasında çalışan bir işçiye 45 bin İtalyan liretine yani 23 euroya (yaklaşık 70 TL) sattı.Tabloları yıllarca Torino’daki evinde tutan işçi, emekli olduktan sonra memlekti Sicilya’ya taşınınca tabloları da yanında götürdü ve evinin mutfağına astı.Tabloların gerçek hikayesi ise ancak işçinin oğlunun bir kitapta Gauguin’in başka bir eserini görmesiyle ortaya çıktı.İşçinin oğlu, babasının tablosuyla kitapta gördüğü Gauguin arasındaki benzerlikleri fark edince aile tabloları uzmanlara gösterdi.Tabloların gerçek değeri anlaşılınca da polise haber verildi.Birkaç ay önce ele geçirilen tablolar bugün Roma’da basın toplantısında sergilendi.Tabloların gerçek sahibine iade edilmesi bekleniyor.
Tencere, Tava ve Paul Gauguin
Yaklaşık 40 yıl önce Londra’da çalınan 50 milyon dolar değerindeki iki sanat eseri, İtalya’da bir otomobil işçisinin mutfağında bulundu. Paul Gauguin ile Pierre Bonnard’ın eserlerini bugünün parasıyla 100 dolara satın alan işçinin, tabloları 40 yılı aşkın bir süredir mutfak duvarında asılı tuttuğu ortaya çıktı. Paul Gauguin’in 1889 tarihli Fruits sur une table ou nature au petit chien tablosu ile Pierre Bonnard’ın La femme aux deux fauteuils tablosu 1974’te Britanyalı bir aristokratın evinden çalınmıştı. İtalyan polisinin “sanatsever” olarak nitelendirdiği ve ismi açıklanmayan işçi, tabloları 1974’ün sonlarına doğru tren istasyonunda unutulan eşyalar için düzenlenen bir açık artırmada satın almış. Yetkililer, tabloların Paris- Torino hattında çalışan bir trende unutulduğunu açıkladı. Uzmanlar, Paul Gauguin’in Fruits sur une table ou nature au petit chien tablosuna 40- 50 milyon dolar değer biçiyor. Bonnard’ın La femme aux deux fauteuils tablosunun ise piyasa değerinin bir buçuk milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Fiat’ta çalışan işçi, tabloların birer “başyapıt” olduğunu bilmeden, sadece göz zevkine hitap ettiği için satın alır. İşçinin emekli olmasından sonra oğlu, bir sanat kitabını incelerken mutfaklarında asılı duran tablonun Gauguin işlerine benzediğini fark eder. Tabloları satmak üzere görselleri müzayede evlerine gönderince de “kayıp tablolar” bulunur. Tabloları “iyi niyetle” aldığı için ve eserlerin çalıntı olduğunu bilmediğinden İtalyan yasalarına göre işçinin hukukî sorumluluğu bulunmuyor. Öte yandan, yine aynı sebeplerle işçinin tablolar üzerinde hak iddia etmesi de sözkonusu olabilir.  New York Times | TARAF
Microsoft'un Apple CarPlay'e Yanıtı
Apple, iOS cihazınızla arabanızı konuşturan yeniliği CarPlay’i geçtiğimiz ay resmen duyurmuştu. Rakiplerinin buna kısa sürede nasıl yanıt vereceğini merakla beklerken, Microsoft biraz acele de olsa arabalarla ilgili planlarını duyurdu. 2-4 Nisan arasında düzenlenen Microsoft Build Developer Conference‘ta Steve Teixeira, Microsoft’un bu alandaki gelecek planlarını açıkladı. Windows in the car adı verilen konsept temelde, Windows Phone telefonunuzu araba ekranınıza aktararak telefonun bütün fonksiyonlarını arabanızdan kontrol etmenizi sağlıyor. Teixeira’nın, yazının devamında izleyebileceğiniz demo’sundan gördüğümüz kadarıyla Windows in the car konsepti Apple’ın CarPlay‘ine çok benziyor. Buna karşın Microsoft yıllardır, Ford, kia, BMW, Nissan ve Fiat gibi üreticilerle birlikte çalışıyor. Şirketlerin şimdiye kadar geliştirdikleri arayüzler Windows’un özel versiyonların kullanıyordu. Microsoft, Windows in the car’la arabalar için ilk kez kendine ait bir kullanıcı arayüzü geliştirmeye odaklanıyor. Teixeira,Windows in the car’la kullanıcıların Windows Phone’daki uygulamalarını arabalarından kontrol edebileceklerini söylüyor. Bununla birlikte geliştiricilern, yalnızca arabalar için oluşturulmuş uygulamalar geliştirebileceklerini de ekliyor. Microsoft, sürüş sırasında kullanılabilecek, güvenli uygulamaların geliştirilmesini destekleyeceğini de belirtiyor. Windows in the car’ın arayüzü Windows 8′le neredeyse aynı. Ana arayüzün yanında, radyo, haritalar ve uygulama bölümleri yer alıyor. Microsoft’un gerçek arabalarda test ettiği konseptin şu anda gördüğümüz hali daha çok bir prototipe benziyor. Bu prototip, Apple’ın CarPlay’ine alternatif olması düşünülen Mirrorlink bağlantı standardını kullanıyor. Mirrorlink, şu anda Nokia’nın Symbian telefonlarında ve Sony Xpeira Z’lerde kullanılıyor, Microsoft araba eğlence bilgi sistemlerine genişleterek, Mirrorlink’in daha fazla destek kazanmasını istiyor olabilir. Verge’in haberine göre, Volkswagen, Honda, Toyota ve Citroen Mirrorlink desteği üzerinde çalışıyorlar. Bunlara ek olarak araba radyo üreticileri Alpine ve Pioneer de Mirrorlink destekçileri arasında.Microsoft’un henüz prototip aşamasında paylaştığı Windows in the car konsepti, arabaların lider yazılım şirketleri için yeni rekabet alanı haline geldiğini gösteriyor. Gerçekten de (akıllı) arabalar, şirketlerin büyüme ve genişleme planlarında önemli bir segment haline gelebilir ancak otomotiv üreticilerinin bu karlı işi, teknoloji şirketlerine bırakmak istememe olasılıkları var. Önümüzdeki dönemde bu alanda ilginç gelişmeleri bekleyebiliriz.webrazzi
Otomobilde "Şimdi Al Sonra Öde" Dönemi
BURSA - HALUK YÜKSEL Türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yılın ilk çeyreğinde yüzde 24,46 daralan otomotiv firmaları, satışlarını artırmak için tüketicilere alternatif ödeme koşulları sunmaya başladı. Nisan ayı kampanyalarında, 'şimdi al, taksitlere kasımda başla', 'yarısını şimdi öde, yarısını sonra', '20 aya varan sıfır faizli kredi', 'ayda 400 lira taksitle otomobil' ve 'yüzde 1-7 indirim' fırsatları öne çıktı. AA muhabirinin, Türk otomobil pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların kampanyalarından derlediği bilgilere göre, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine kıyasla otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının yaklaşık 4'te birini kaybedenotomotiv firmaları, müşteri çekmek için aylardır sürdürdükleri kampanyalarına yeni alternatifler ekliyor. Firmaların bu ay başlattığı kampanyalarda, 'şimdi al, taksitlere kasımda başla', 'yarısını şimdi öde, yarısını sonra ', '20 aya varan sıfır faizli kredi', '400 lira taksitle otomobil', 'nakit alımlarda bin 250 liraya varan indirim', 'yüzde 1-7 indirim' ve 'kur sabitleme' gibi fırsatlar sunuluyor. Stoklarda bulunan ve hala eritilemeyen 2013 model araçlara ilişkin cazip fırsatlar ise nisan ayında da devam ediyor.Fiat'tan '20 aya kadar sıfır faiz' ve 'yarısını şimdi öde, yarısını seneye' fırsatı Fiat, bu ay Linea, Punto, Bravo ve 500 ailesi için 20 bin lira, 20 ay sıfır faiz imkanı sunarken daha düşük peşinat ve daha uzun vadeyle kredi kullanmak isteyenleri ise 40 bin lira, 48 ay yüzde 0,97 faizli kredi avantajından yararlandırıyor. Nakit alımlarda ilave bin 250 lira indirim uygulayan Fiat, Punto'yu 33 bin 730, Linea'yı ise 36 bin 300 liradan başlayan fiyatlarla satıyor. Fiat, ticari araçlara ise 18 bin lira, 18 ay sıfır faiz imkanı getirirken daha düşük peşinat ödemek isteyenlere 40 bin lira, 48 ay, yüzde 1,05 faizli kredi avantajı sunuluyor. Ticari araçlarda nakit alımı tercih eden müşterilere ilave bin lira indirim var. Fiorino 30 bin 460 lira, Yeni Doblo 36 bin 510 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkarılıyor. 'Freemont' modelinde 'yarısını şimdi öde, yarısını seneye' fırsatı sunulurken 70 bin lira ödeyerek hemen sahip olunabilen bu aracın fiyatının kalan yarısı ise vade farkı olmadan bir sene sonraya erteleniyor. Ford'dan '20 aya varan sıfır faiz' Fiesta ve diğer tüm Ford modelleri Focus, Mondeo, Kuga, B-Max, C-Max 18 bin liraya 18 ay sıfır faiz uygulanıyor. Firma, ticari aracı Transit Connect'te ise 20 bin lira, 20 ay sıfır faiz fırsatıyla müşterilerini karşılıyor. Dacia'dan '2013 modeller için 15 aya varan sıfır faiz' Dacia, 2013 model yılı tüm binek otomobil ve ticari araçlar için 15 bin lira, 15 ay vade ve sıfır faiz imkanı sağlıyor. 15 bin lira ve 15 ay dışındaki tüm kredi tutar ve vade talepleri ve en yüksek 48 bin lira kredi tutarında, 3-24 ay için yüzde 0,99; 25-48 ay için yüzde 1,09 faiz oranı geçerli. Hyundai'den '20 aya kadar sıfır faiz' i30'u 58 bin 350 liradan başlayan fiyat ve 40 bin lira, 24 ay yüzde 0,66 faiz oranıyla satışa sunan Hyundai, Accent Blue modelini 46 bin 100 liradan başlayan fiyat ve 30 bin lira, 30 ay yüzde 0,99 faiz oranıyla müşterileriyle buluşturuyor. Hyundai ayrıca i20'yi 37 bin 500 liradan başlayan fiyat ve 20 bin lira, 20 ay sıfır faiz, ix35'i de 71 bin 600 liradan başlayan fiyat ve 44 bin lira, 36 ay yüzde 0,99 faiz oranıyla satıyor. Peugeot'tan 'ayda 400 lira taksitle otomobil' Peugeot 208 ayda 400 lira taksit ve 37 bin 900 liradan, Peugeot 301 ise ayda 400 lira taksit ve 40 bin 400 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Başlangıç fiyatları 46 bin 500 lira olan Partner Tepee ve 37 bin TL olan Bipper Tepee için ise 12 bin lira, 12 ay sıfır faiz avantajı getiriliyor. Renault'tan '15 aya kadar sıfır faiz' Renault, 2014 model yılı Yeni Clio ve Yeni Clio Sport Tourer'de 15 bin lira kredi tutarı ve 15 ay vade için sıfır faiz oranı uyguluyor. Ayrıca 48 bin lira kredi tutarı için 3-24 ay arasındaki vadelerde yüzde 0,99; 25-48 ay arasındaki vadelerde yüzde 1,09 faiz oranları bulunuyor. Firma, 2013 model yılı tüm binek otomobil ve ticari araçlar için de aynı koşulları sunuyor. Renault, 2014 model yılı ticari araçlarda da 48 bin lira kredi tutarı için 3-24 ay vadelerde yüzde 0,99; 25-48 ay vadelerde yüzde 1,09 faiz oranlarıyla satış yapıyor. Toyota'da, Yaris 37 bin 950 lira, Corolla 49 bin 950 lira ve Auris 48 bin 950 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. 'Şimdi al, taksitlere kasımda başla' imkanı sunan Toyota, müşterilerinin talep etmesi halinde taksit ödemelerini 2014 kasım ayında başlatıyor. Volkswagen'den 'yüzde 1-7 indirim' Volkswagen, 1-30 Nisan'da, modeline göre yüzde 1-7 indirim imkanı sunarken 2013 ve 2014 model araçlar için sabit kur uygulamasına devam ediyor.AA