Bozdağ: Yargının Dili Değiştirilmiyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yargının Dili Değiştirilmiyor

Yargının Dili Değiştirilmiyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yargının dilinin değiştirilmesi gibi bir düşüncenin söz konusu olmadığını söyledi.

TBMM

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ''ana dilde savunmaya'' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan kanun tasarısı hakkında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bekir Bozdağ, tasarının bir dayatma sonucu hazırlandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını, AK Parti kongresinde ve değişik zamanlarda bu konunun gündeme getirildiğini ifade etti.

Bozdağ, ''Oslo mutabakatı'' diye bir şeyin olmadığını, bu ifadenin basındaki yazılardan ortaya çıktığını söyledi.

Tasarıda, yargının dilinin değiştirilmesi gibi bir düşüncenin söz konusu olmadığını anlatan Bozdağ, yalnızca tercüman hakkı konusunda standartların genişletilmesi ve savunma hakkının güçlendirilmesinin amaçlandığını dile getirdi. Bozdağ yargı dilinin, resimi dilin Türkçe olduğunu, her ikisinin de değişmesinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

''Biz, Türkiye'nin üniter yapısını koruyacak şekilde, Türkiye'ye özgü bir başkanlık sistemi olmasını arzu ediyoruz'' ifadelerini kullanan Bozdağ, Hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan düzenlemeden herkesin istediği zaman yararlanamayacağını, Adalet Bakanlığınca hazırlanacak yönetmeliklerde bunlara ilişkin düzenleme olacağını söyledi.

Milleti aldatıyorsunuz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, hükümetten birilerinin terörle müzakere görüşmelerinde bulunduğuna yönelik değerlendirmelere işaret ederek, ''Hangi bakan görüşmüş onun ismini verin. Siz, bir kamu görevlisi ile hükümeti aynı kefeye koyup milleti aldatıyor, yalan yanlış şeyler söylüyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Bozdağ, ''Avukat veya başka sıfat taşıyan kişilerle ilgili tutuklama kararı verildiğinde, bunu, avukatlık mesleğini icra ettiği için tutuklanıyor gibi yansıtmak fevkalade yanlıştır'' şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir