Aksa Kimya Fabrikasında Yangın!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yalova'da Yangın! Türkiye'nin En Büyüğü Yanıyor!

Yalova'da Yangın! Türkiye'nin En Büyüğü Yanıyor!

Yalova'nın Taşköprü beldesinde bulunan Türkiye'nin en büyük elyaf üreticisi durumundaki AKSA Kimya Sanayisi'ne ait fabrikanın iplik depolarında sabah saat 08.00 sıralarında bilinmeyen sebepten dolayı yangın çıktı. Yangın kısa sürede depodaki ürünlere sıçradı. Hızla büyüyen yangında ilk müdahaleyi Yalova İtfaiyesi ekipleri yaptı.

Yangını hızla büyümesinin çevre illerden de itfaiye ekipleri istendi. Doğal gaz ekipleri çevre güvenliği alırken, itfaiye ekipleri de yangın söndürme çalışmasına devam ediyor.

İSTANBUL'DAN DA EKİP GİDİYOR

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, 'Yangın şu an kontrol altına alınamadı. Sadece çevreye yayılmasını engellemeye çalışıyoruz. Bununla ilgili tedbirleri aldık. Depo içine müdahale edemiyoruz. Çünkü tehlikeli. Kimyasal ürünlerin olduğu bir fabrika. Olayın sebebini araştırıyoruz. Zehirlenme riski olabileceğinden dolayı ekipler içeriye giremiyor. 20'ye itfaiye ekibi olaya müdahale ediyor. İstanbul'dan da bir yangın helikopteri gelecek' dedi.

5 KITAYA İHRACAT

Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., yıllık 308 bin ton üretim kapasitesiyle dünyanın tek çatı altında en büyük akrilik elyaf üreticisi. Karbon elyaf yatırımıyla Türkiye'nin ilk ve tek dünyanın dokuzuncu karbon elyaf üreticisi olan tesisler 5 kıtaya ve 50'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

1968'DE KURULDU

Aksa, akrilik elyaf ve tekstil elyafları alanında dünyanın en büyük üreticilerinden biri. Hisselerinin yüzde 37,28'i halka açık olan şirketin piyasa değeri 1 milyar 33 milyon lira.

Haberin Tamamı İçin:

Yangın Tümüyle Kontrol Altına Alındı!

Yangın Tümüyle Kontrol Altına Alındı!

Yalova Valisi Esengül Civelek, Aksa Akrilik Kimya Sanayii tesislerinde bu sabah çıkan yangının itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu tamamen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Yangının tesislerin depo bölümünde çıktığı için üretimi etkilemeyeceğini kaydeden Vali Civelek, yangının çıkış nedeni ve hasarı belirleme çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi

Haberin Tamamı İçin:

Körfez'de Ateş Topu

Körfez'de Ateş Topu

Yalova’daki Aksa kimya fabrikasında dün sabah yangın çıktı. Çevresinde pek çok yakıt istasyonları olan fabrikadan yükselen alevler korku yarattı. Yangın öğleden sonra kontrol altına alındı. Can kaybı yaşanmadı

Marmara’nın körfezi dün sabah alevlere uyandı. Akkök Şirketler Grubu’na ait Aksa Akrilik Kimya Sanayii tesislerinde yangın çıktı.

  • Yalova- Karamürsel yolunun 13’üncü kilometresinde bulunan 430 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin elyaf deposunda saat 08:30 sularında henüz bilinmeyen nedenle yükselen alevlere çevredeki sanayi kuruluşlarının itfaiye ekiplerinin yanı sıra Yalova ve İzmit itfaiye ekipleri de müdahale etti.

  • Dört bir yanı fabrika ve akaryakıt istasyonu olan, akrilik elyaf üreten tesislerdeki yangın çevrede paniğe neden oldu.

  • Patlamalarla birlikte yanan elyaf parçaları çevreye yayılınca, yakındaki akaryakıt istasyonu önlem olarak pompalarını kapattı.

  • Tesislerin önünden geçen Yalova- Karamürsel karayolunda ise trafik akışı normal devam etti.

  • Olay yerine gelip incelemelerde bulunan Yalova Valisi Esengül Civelek “Sevindirici olan can kaybı ve yaralı olmaması. Şu anda müdahale devam ediyor. Kısmen kontrol altına alındı. Ancak çalışmalar devam ediyor” dedi.

  • AKSA adına açıklama yapan Akkök Grubu’na bağlı AKTOPS Tekstil Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürü Celal Özel de, yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz kesin bir bilginin bulunmadığını söyledi. Özel, yangının ürünlerin bulunduğu depoda çıktığını ve kimyasal maddelerin bulunduğu bölüme uzak olduğunu sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akaryakıtİstanbulolay
Görüş Bildir