Veli Küçük'ün Reddi Hakim Talebi Reddedildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Veli Küçük'ün Reddi Hakim Talebi Reddedildi

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Veli Küçük, gizli tanıkların yalan beyanları ile kendisinin suçlu gösterilmek istendiğini öne sürdü. Küçük, mahkemenin de asılsız beyanlara itibar ettiğini iddia ederek, tarafsızlığını yitirdiği düşüncesiyle reddihakim talebinde bulundu. Küçük'ün talebinde yer alan konuların hakimin veya heyetin reddini gerektiren konular arasında yer almadığı gerekçesiyle talep reddedildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 318. duruşmasında CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Hıfzı Çubuklu, Veli Küçük, Doğu Perinçek ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık hazır bulundu. Bunun yanı sıra İlyas Çınar ve Emcet Olcaytu'nun da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık duruşmaya katıldı. Yalçın Küçük, Odatv davasından tutuklu olduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, Hurşit Tolon, Levent Ersöz ve Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Esas hakkındaki savunmaların alınmasına başlanmadan önce tutuklu sanık Veli Küçük, reddihakim talebinde bulunmak için söz istedi. 66 aydır tutuklu olduğunu belirten Küçük, "Bugüne kadar yapılan yargılamalarda bana yüklenen suçların asılsız olduğu şüphe götürmez şekilde ortadadır. Ancak bir grup medya ile bazı gizli tanıkların yalan beyanları üzerinden Danıştay saldırısı ile ilişkilendirilmeye çalışılıyorum. Mahkemeniz de buna itibar ediyor. Bu nedenle mahkemenizin tarafsızlığını yitirdiğini düşünüyorum ve heyetinizin çekilmesini talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Küçük'ün yazılı dilekçesini de mahkemeye sunmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Murat Dalkuş, sanık Küçük'ün sıraladığı konuların yasada belirtilen hakimin ya da heyetin reddine ilişkin konular arasında yer almadığı gerekçesiyle reddihakim talebinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Küçük'ün talebini reddetti.

Tutuklu sanık İbrahim Şahin'in evinde ele geçirilen ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Genel Sekter Kazım Genç ile Ermeni Cemaati lideri Mesrop Mutafyan ve Minas Durmazgüler'e suikast palanlarıyla ilgili suçlanan sanıkların dinlenmesine geçildi.

Gerçekleştirilmesi düşünülen suikastlere ilişkin suikast listesinde isimleri bulunan polis memurları Zerar Atik ve Kemalettin Balcı ile teğmenler Melih Yüksel ve Emre Baltacı, haklarında ileri sürülen suçlamaları reddetti. Atik ve Balcı, emniyet amiri Servet Kaynak'ın kendilerine resmi bir görevlendirme yapılacağını belirterek kimlik bilgilerini istediğini, kendilerinin de bilgilerini verdiğini ileri sürdü.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviCumhuriyet Halk PartisiDanıştayErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulPolisYalçın Küçük
Görüş Bildir