Vatandaşa Dayağa Sürgün!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Vatandaşa Dayağa Sürgün!

Vatandaşa Dayağa Sürgün!

Türkiye'yi ayağa kaldıran 'polisten meydan dayağı' soruşturmasında müfettişler raporu tamamladı. Vatandaşı darp eden polisler için kıdem tenzili ve 16 ay maaş kesintisi istendi. İnceleme sonucunda da sürgün görünüyor...

Olay Ahmet Koca'nın iddiasına göre şöyle meydana gelmişti: Samsun'da vatani görevini yapan genç, bir yakınının düğününe katılmak için İstanbul'a geldi. 20 Haziran gecesi akrabalarını arabayla evlerine bırakan Koca, hamile bir akrabasını hastaneye götürürken polis tarafından durduruldu. Ahmet Koca durumu anlatırken tartışma çıktı. Polisler ağabeyini arayıp Kürtçe konuşan Koca'ya tekme, tokat ve coplarla saldırdı.

7 POLİS SUÇLU BULUNDU

Akşam gazetesinin haberine göre, Koca'nın sokak ortasında 11 polisin şiddetine uğraması olaya tanık olan bir vatandaş tarafından cep telefonuna kaydedildi.
Eşi ve çocuklarının feryatlarına rağmen polislerin kemerle dövdüğü gencin görüntüleri ortaya çıkınca saldırgan polisler hakkında İçişleri Bakanlığı çok yönlü soruşturma başlatmıştı. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, polis başmüfettişlerini görevlendirdi. Raporda ifadeleri alınan 7 polis suçlu bulundu.

ŞEHİR DIŞINA GÖNDERİLECEKLER

Dayakçı polislerin disiplin mevzuatında yaptıkları eylemin ihracı gerektirmeyen suç olduğu ancak 3 polisin 16 ay kıdem tenzili yani meslekte ilerlememe cezası, diğerlerinin ise kınama ve maaş kesintisi cezası alacakları öğrenildi. İnceleme sonucunda suçlu bulunan polislerin büyük bir kısmının il dışında görevlendirileceği, diğerlerinin ise başka birimlere atanacağı belirtildi. Koca hakkında da 'polise mukavemet ve hakaret'ten iddianamede 5 yıl hapis cezası isteniyor.

ADLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Öte yandan 11 polis hakkında soruşturma da devam ediyor. Savcılığın ifadesini aldığı 11 polis suçlamaları kabul etmemişti. Polisler arasında en ilginç ifadeyi ise 'Keyfi dövmedik' diyen Ahmet Gülen vermişti. Gülen, 'Olayları çıkaran müştekidir. Biz zor kullanma yetkimizi kullandık. Olayda biz müştekinin direncini kırmaya çalıştık. Keyfi olarak dövmedik. Önceden müştekiye karşı bir husumetimiz de bulunmamaktadır' demişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulPolisSamsunhamileolay
Görüş Bildir