Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vajinal Mantar | Tüp Bebek Kliniği

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Vajinal Mantar | Tüp Bebek Kliniği

Vajinal Mantar | Tüp Bebek Kliniği

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar kadınların en çok sıkıntı çektikleri ve çok yaygın bir hastalık türüdür. Yetişkin kadınların çoğu en az birkaç defa vajinal mantara yakalanmaktadır. Tıp dünyasında vajinal mantar için birçok tedaviler bulunmakta fakat birçoğu işe yaramamaktadır. Ne yazık ki vajina mantar hastalığı tekrar nüksetmektedir.

VALİNAL MANTAR ENFEKSİYONU SEBEPLERİ NELERDİR?

Vajinal mantar hastalığı vajinaya temas eden her şeyden olabilir. Ortak kullanılan eşya, havuzlar, iç çamaşırı, gebelik, yaşam koşulları, kullanılan ilacın etkisi, antibiyotik kullanımı, tuvalet alışkanlıkları, hamamlar ve solunan havanın temiz olmaması bu hastalık için birçok sebepden ortaya çıkmıştır. vajinal mantar enfeksiyo’nu kaşıntı, kızarıklıklar, kokulu akıntı safhalarını içerir. vajinal rahatsızlığı olan kadınlar gebe kalabilir mi? problem teşkil eden durumlarda bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemi kullanılarak bebek sahibi olunabilir.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinal enfeksiyon günümüzde hemen her kadının yakalanabilme riski çok olan bir rahatsızlıktır. Kötü koku, akıntı ve kaşıntı belirtileri vardır. Akıntı sebebiyle oluşan kaşıntılar arttıkça tahriş olur ve sonrasında şişlikler meydana gelir. Kaşıma esnasında oluşan tahrişler birçok enfeksiyon riski oluşturur. Özellikle idrar yaparken tahriş olan bölge idrarın değmesi ile yanmalara neden olmaktadır. Vajinal mantar da oluşan akıntı tipleri farklıdır. Kadınların bir kısmında beyaz renkte ve hafif akıntılar olur, bazılarında ise peynirimsi gibi beyaz renkte akıntılar olur. Bu aşırı olan akıntılar sürekli olarak kaşınır ve kaşınan yerler tahriş olur.

GEBELİK VE DOĞUM KONTROL HAPLARI NEDEN MANTAR ENFEKSİYONUNA YOL AÇMAKTADIR?

Yüksek derecede östrojen salgılanması yani kadın gebe iken yâda doğum kontrol hapı kullanıyor ise vajinal mantar hastalığı için en verimli ortamdır. Bu nedenle gebeliğinde herhangi bir problem ile karşılaşılırsa sağlıklı bebek için tüp bebek tedavisi önerilebilinir. Şeker hastalığı olan kadınlarda glikojen üretimi çok yüksek olduğu için vajinadaki mantar ı tetiklemektedir. Gebe kadınların %15-25 arasında vajinal mantar enfeksiyonu görülür. Gebe kadınların çoğunda doğumdan sonra enfeksiyon kendiliğinden geçer geçmediği koşullarda ise tedavi olmayı gerektirir. Doğum esnasında bebek vajinadan çıkarken mantar enfeksiyonu’nu kapabilir. Bu durum bebeklerde ağızda pamukçuk oluşturur. Bu enfeksiyonu alan bebekler sonrasında kolaylıkla tedavi edilebilir.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONLERI NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Vajinal mantar krem ve fitillerle tedavi edilir. Tedavi 2 haftadır ve ilerlemiş vakalarda ise 5 hafta sürmektedir. Tedavi krem ve fitili kullanmaya başladıktan bir hafta sonra sonuç vermeye başlar günlük krem veya fitil düzenli kullanım sonrasında sonuç verir. Çok şiddetli ve uzun sürecek enfeksiyon’larda” jansiyen moru” çözeltisi ile tedavi edilebilir. Düzensiz ilaç kullanımı yetersiz kalır, bu durumda ise vajinal mantar enfeksiyonunun tekrarlama riski çok fazladır. Vajinal mantar belirtisi rahatsızlık verecek şekilde değilse kişilerin cinsel birleşmede herhangi bir problem yaşamaları söz konusu değildir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

kadınlarşeker hastalığı
Görüş Bildir