'Ukrayna Demokraside Geri Gitti'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Ukrayna'da Halk Sandık Başında

Ukrayna'da Halk Sandık Başında

Ukrayna'da halk Parlamento seçimleri için bugün sandık başına gidiyor.

Bu seçimler Avrupa tarafından 'demokrasi sınavı' olarak görülüyor.

Seçimlerde Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi ve eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun Anavatan Partisi'nin yanısıra çok sayıda küçük siyasi parti de yarışıyor.

'Demir Yumruk' olarak bilinen boks şampiyonu Vitali Kliçko'nun liderliğini yaptığı liberal Udar Partisi ve aşırı sağcı Svoboda Partisi bunlardan ikisi.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Timoşenko'nun cezaevine konmasından sorumlu tutulduğu için Batı tarafından eleştiriliyor.

Yerel saatle 8.00'de başlayan seçimler 12 saat boyunca devam edecek.

450 sandalyeli Parlamento'nun yarısı seçilen partilerin aday listelerine göre belirlenecek.

Parlamento'nun diğer yarısı da oy çoğunluğu sistemine göre belirlenen bağımsız adaylardan oluşacak.

Seçimlerde yaklaşık 5,000 aday yarışıyor.

BBC'nin Kiev muhabiri David Stern bu seçimlerin Ukrayna'nın tarihinde en merakla izlenen seçimler olduğunu ve 600'ü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan olmak üzere yaklaşık 3,500 yabancı gözlemcinin seçimleri izlediğini belirtti.

Bu hafta New York Times gazetesinde çıkan bir yazıda, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın AGİT'in ara seçim raporunda kaygı verici eğillimler olduğunu belirttikleri aktarılmıştı.

Bu kaygıların arasında hükümet kaynaklarının iktidar partisinin adayları için kullanılması, medya üzerinde sansür, oy satın alma ve seçim komisyonlarının işleyişinin şeffaf olmaması bulunuyor.

Eski Başbakan Timoşenko'nun seçimlerde aday olamaması için mahkum edildiği ve cezaevine konduğu düşünülüyor

Rusya ile imzaladığı doğal gaz anlaşması üzerine yetkilerini aştığı gerekçesiyle yargılanan Timoşenko 7 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Bunun üzerine AB Ukrayna ile yapacağı serbest ticaret anlaşmaları da dahil ortaklık anlaşmasını süresiz bir şekilde erteledi.

Timoşenko'nun Anavatan Partisi diğer muhalif partiler ile seçimlere ortak katılıyor.

Üç senedir Cumhurbaşkanı olan Yanukoviç, Timoşenko'nun bırakılması çağrılarını reddetmiş ve yargılamanın bağımsız mahkemelerce yapıldığını savunmuştu.

Küresel ekonomik kriz ve emeklilik ve vergi politikaları Ukrayna'nın 46 milyonluk nüfusunu oldukça olumsuz etkiledi.

Hükümet kamu sektörü maaşlarını ve emeklilikleri artırararak halkın tepkisini azaltmaya çalışıyor.

Ancak muhabirimiz bunun 2 milyar dolar bütçe açığına neden olduğunu ve bu durumun ülkenin IMF'den kredi almasını zorlaştıracağını söylüyor.

Ukrayna yetkilileri seçimlerin 3,500 gözlemci tarafından izlenmesinin AB ile ortaklık anlaşmasının kapılarını tekrar açacağını umuyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Ukrayna Demokraside Geri Gitti'

Uluslararası bir heyet Ukrayna'daki seçimin niteliğiyle ilgili ağır eleştiride bulunarak, demokratik anlamda bir geri gidişten söz etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'nün seçim izlenimlerinde, ikitidarın gücünün avantajlarını istismar ettiğinden ve paranın olağanın dışında önemde bir rol elde ettiğinden söz ediliyor.

Gelen ilk haberlere göre Ukrayna'daki seçimleri Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi kazanıyor.

Ülkedeki muhalefete yönelik yaklaşım konusunda imada bulunulan açıklamada, "Önde gelen siyasi bir isimle görüşmek için cezaevini ziyaret ziyaret etmek zorunda kalınmamalı" deniliyor.

Örgütün sözünü ettiği isimlerden biri olduğu bilinen muhalefet lideri Yulya Timoşenko cezaevinde bulunuyor.

İsveçli parlamenter Walburga Habsburg Douglas, başkanlığını yaptığı heyetin gözlemleriyle ilgili açıklamasında "İktidarın suistimal edildiği gözönüne alındığında ve yine benzer bir şekilde paranın aşırıya kaçan rolü nedeniyle... demokratik ilerlelemenin Ukrayana'da tersine döndüğü görülüyor." dedi.

Aynı kuruluşun gözlemci heyeti 2010'daki seçimden sonra, şeffaf, tarafsız ve demokrasinin etkileyici bir tezahürü eşliğinde gerçekleştiği sonucuna varmıştı.

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi dün yapılan parlamento seçimlerinden zaferle çıktığını öne sürdü.

Parlamentonun 450 üyesinin belirleneceği seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 15'i sayıldı.

Buna göre Bölgeler Partisi oyların yüzde 38'ini, hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun partisi Anavatan ise yüzde 20'sini aldı.

Bu sonuçlar sandık çıkış anketlerinden büyük farklılık gösteriyor.

Sandık çıkış anketleri Bölgeler Partisi'nin yüzde 28, Anavatan Partisi'nin yüzde 24,7 Dünya Ağırsıklet Boks Şampiyonu Vitali Kliçko'nun liderliğini yaptığı liberal Udar (Yumruk) partisinin ise yüzde 15,4 oy alacağına işaret ediyor.

Bu anketler ayrıca aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin de ilk kez parlamentoya gireceğini gösteriyor.

Gözlemciler, ne ilk sonuçların ne de sandık çıkış anketlerinin sonucu tam olarak yansıtabileceğine dikkat çekerek resmi sonuçların beklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Resmi sonuçların bugün ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Parlamentodaki sandalyelerin yarısı parti listelerine göre, yarısı da çoğunluk sistemine göre belirleniyor.

Başbakan Mikola Azarov, 3500 yabancı gözlemcinin izlediği seçimi kazandıklarını belirterek "Sonuçlar, halkın Cumhurbaşkanı'nın politikalarına güvendiğini gösteriyor" dedi.

2009'da başbakanken Rusya'dan fahiş fiyatla gaz alarak devleti milyarlarca dolar zarar uğratmakla suçlanan ve yetkilerini kötüye kullanmaktan yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Yulia Timoşenko oyunu hapishanede kullandı.

Bu hafta New York Times gazetesinde çıkan bir yazıda, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın ara seçim raporunda kaygı verici eğillimler olduğunu belirttikleri aktarılmıştı.

Bu kaygıların arasında hükümet kaynaklarının iktidar partisinin adayları için kullanılması, medya üzerinde sansür, oy satın alma ve seçim komisyonlarının işleyişinin şeffaf olmaması bulunuyor.

Muhalefet yanlıları, Timoşenko'nun seçimlerde aday olamaması için mahkum edildiği ve cezaevine konduğuna inanıyor.

Timoşenko'nun hapis kararından sonra AB ile Ukrayna'nın imzalayacağı bir dizi anlaşma süresiz olarak ertelenmişti.

Küresel ekonomik kriz ve emeklilik ve vergi politikaları Ukrayna'nın 46 milyonluk nüfusunu olumsuz etkiledi.

Hükümet kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarını artırarak halkın tepkisini azaltmaya çalışıyor.

Ancak BBC Kiev muhabiri David Stern, bunun 2 milyar dolar bütçe açığına neden olduğunu ve bu durumun ülkenin IMF'den kredi almasını zorlaştıracağını söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanIMFRusyaUkraynaWladimir Klitschkoboksdizivergi
Görüş Bildir