Ukrayna'da Belediye İşgaline Son

8PAYLAŞIM

Ukrayna'da Belediye İşgaline Son

Ukrayna'da Belediye İşgaline Son

Kiev’de protestocular iki ayı aşkın süredir işgal ettikleri Belediye Binası’nı boşalttı. Hükümetin sözünü tutup tutuklu göstericileri serbest bırakmasını bekliyorlar.

Ukraynalı muhalifler, Kiev'de düzenleyecekleri miting öncesinde uzlaşma sinyali verdi. Göstericiler tarafından ‘devrimin merkezi’ olarak görülen Kiev Belediye Binası boşaltıldı. Bu hamleyle birlikte hükümete tutuklu göstericileri serbest bırakma çağrısı yapıldı.

Hükümet, belediye binalarının boşaltılması ve ana yolların açılması durumunda eylemcilere yönelik bütün suçlamaları düşürme sözü vermişti.

İki tarafın da çağrısı üzerine İsviçre’nin Kiev Büyükelçisi Christian Schoenenberger binanın hükümete teslimi sırasında binada bulundu.

Yüzlerce göstericiye ev sahipliği yapan belediye binasında İngilizce dersi veriliyor ve yemek yapılıyordu. Ayrıca hastalara bakan doktorlar ilaç dağıtıyordu.

'Yanukoviç istifa'

Muhalifler Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç istifa etmeden gösterilerin bitmeyeceğini belirtiyor.

Hapisteki eski başbakan Yulya Timoşenko, Cumartesi günü yayınlanan röportajında “Yanukoviç ile tek uzlaşma konusu, çekilmesinin koşullarıdır” dedi. Timoşenko Yanukoviç’i Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kuklası olmak suçlayarak Ukrayna’nın bağımsızlığını kaybettiğini söyledi.

2011’den beri hapiste tutulan Timoşenko, “Avrupalı dostlarımız uzun görüşmeler ve borçlarla Yanukoviç’i Avrupa yoluna yeniden sokabileceklerine inanıyor. Bunu yapamazlar. Çünkü Yanukoviç değil, Putin karar veriyor” dedi.

Gösteriler üç aydır sürüyor

Kasım ayında AB ile anlaşma beklenirken, Ukrayna hükümeti şartları daha uygun olduğu gerekçesiyle Rusya ile ekonomik yardım anlaşması imzalamıştı. Ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler de bu kararın ardından başlamıştı.

Muhalefet, Başbakan Azarov’un istifasına ve tutuklu göstericilere af yasasının çıkarılmasına rağmen eylemlerine devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir