'İnsan İçine Çıkamayacak, Şebek Yerine Konacaksınız'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tutuklu Vekiller Meclis Kürsüsünde

Tutuklu Vekiller Meclis Kürsüsünde

BDP'li milletvekilleri, tutuklu milletvekili arkadaşlarını unutmadıklarını göstermek için yeni bir kampanyaya start verdi. İbrahim Ayhan adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, konuşmasında ilginç fıkra ve anekdotlar anlattı.

BDP’nin tutuklu milletvekilleri bugün bütçe görüşmelerinde Meclis kürsüsünden konuştu. İlk olarak Tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak adına BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan kürsüye çıktı. Irmak’ın fotoğrafını kürsüye koyan Buldan, Irmak yerine metin okudu. Irmak, konuşmasında şiddet mağduru Ak Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman’a destek mesajı gönderdi.

YENİ KAMPANYA BAŞLATILDI

BDP’li milletvekilleri, tutuklu milletvekili arkadaşlarını unutmadıklarını göstermek için yeni bir kampanyaya start verdi. Bugünü “Cezaevindeki tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyetine katılma günü” ilan eden BDP’liler, bütçe görüşmelerinde cezaevindeki milletvekili arkadaşları adına konuştu. İlk konuşmayı Şırnak Milletvekili Irmak adına, Buldan yaptı. Buldan, kürsüye Irmak’ın fotoğrafını koyduktan sonra onun adına metni okudu. Buldan, Irmak adına yaptığı konuşmaya, “12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Şırnak ilinden milletvekili seçildim. Ben Selma Irmak, sizler gibi partimin listelerinden değil, Şırnak ilinden bağımsız aday oldum. Tercihli oy kullanan 46 bin 278 insanın iradesi olarak seçildim” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben sizler gibi genel kurulda konuşmalar yapamıyorum. Kanun teklifi, araştırma ve soru önergeleri veremiyorum. Grup başkan vekilimiz aracılığıyla vermiş olduğum bir kaç soru önergesi var hepsi bu kadar... Bazen duygularımı düşüncelerimi, yazdığım mektuplarla kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyorum. Tabi bu yazdığım mektuplardan sizler ne kadar haberdarsınız onu bilemiyorum. Mesela en son yazdığım mektup AKP Ağrı milletvekili Sayın Fatma Salman’a uygulanan şiddete ilişkindi. Mektubumda, ‘Sevgili Fatma ya en içten duygularla geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Sevgili Fatma bilmelidir ki tüm kadınlar olarak kalben yanındayız.”

OPERASYON PLANLI

Ardından kürsüye Sebahat Tuncel çıktı. Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın fotoğrafını kürsüye koyan Tuncel, hayata dönüş operasyonlarına değindi. Tuncel, Yıldırım adına yaptığı konuşmada, operasyonun F Tipi cezaevine geçiş için önceden planlandığını, açlık grevlerinin buna bahane edildiğini anlattı.

TUTUKLU AYHAN’DAN FIKRA

Daha sonra Sırrı Süreyya Önder kürsüye geldi. Önder, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın adına yaptığı konuşmasında, “Milletvekili seçilmeseydim dışarıdaydım. Çünkü benim dosyamda delil diye sunulan şeylere delil denmesi için hukuktan habersiz olmak gerekir” dedi.

ŞEBEK YERİNE KONACAKSINIZ

Önder, Ayhan adına konuşmasında KCK davalarından da söz ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet, ‘silahla mücadele onun siyasi uzantılarıyla müzakere’ diyordu. Ama her alandaki gibi bu lafı da tamponundan anladılar. Sivil siyasetle mücadele ediyorlar, silahlı unsurlarla müzakereyi tercih ediyorlar. Ne kadar barışçıl, sivil siyaset alanında rol üslenen insan varsa, hepsini cezaevine tıkıştırıyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiMardinŞanlıurfaŞırnakTercihkadınlar
Görüş Bildir