Türkiye’de Her 100 Çalışandan 40’ı Sigortasız

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye’de Her 100 Çalışandan 40’ı Sigortasız

Sosyal güvenliğin tasfiye edildiği, denetimlerinin yeterli düzeyde yapılmadığı, caydırıcı cezaları uygulanmadığı ve sendikal örgütlenme özgürlüğünün önüne yeni barajların konulduğu ülkede kayıtdışı çalışma giderek yaygınlaşıyor. Türkiye’de her 100 çalışandan 40’ı sigortasız.

Türkiye’de her 100 çalışandan 40’ı kayıtdışı çalışıyor. Sigortasız çalışmanın en yaygın görüldüğü alanların başında tarım, turizm, imalat sanayi ve nakliyat sektörleri geliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kitaplaştırdığı kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmaları bir kitapçıkla yayımlandı. Buna göre, Türkiye genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı yüzde 40.

AA’nın haberine göre, Sosyal güvenlik sisteminin vatandaşların insan onuruna yakışır bir hayat sürmesini amaçladığı belirtilen kitapçıkta, ''Ancak ne yazık ki ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 40 civarlarında, yani 100 kişiden 40'ı sigortasız çalışmaktadır. Bu nedenle kayıt dışı istihdam, ülkemiz için ele alınması gereken önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır'' deniliyor.

Söz konusu çalışmaya göre, Türkiye'de kayıt dışılığın en çok görüldüğü sektörlerin başında ise tarım, inşaat, turizm, toplumsal ve kişisel hizmetler, imalat sanayi ve nakliyat sektörleri geliyor. Ayrıca, çocuk işçiliği ve yabancı işçilerin çalıştırılmasında da kayıt dışılık ön plana çıkıyor.

Kayıt dışı istihdamın ekonomik ve sosyal açıdan birçok olumsuz sonucu bulunduğu ifade edilen kitapçıkta, işçi, işveren ve devlet açısından bunun sonuçları değerlendiriliyor. Kitapçıkta, kayıt dışı çalışan işçilerde, kısa vadede yeterli sağlık yardımı alamamalarından dolayı hastalık vakalarının arttığı, uzun vadede ise kişilerin emekli olamaması, ölüm halinde de eş ve çocuklarına aylık bağlanamaması riskleri aktarılıyor.

Denetmen sayısı 2 bine çıkarılacak

Çalışmalar kapsamında, 2008 yılında 450 olan Sosyal Güvenlik denetmenlerinin sayısı geçen yılsonunda bin 500'e çıkarıldı. Denetmenlere, defter ve kayıt inceleme yetkisi verilmesi ile taşra birimlerindeki işlemlerin daha kısa sürede sonuçlandırılması sağlanırken, 2013 yılı sonuna kadar denetmen sayısının ise 2 bine çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi.

Veri paylaşımı ve denetim çalışmaları kapsamında 2012 yılı sonu itibarıyla 1 milyon 471 bin 468 kişinin kayıt dışı çalıştığı ve 88 bin 199 işyerinin ise SGK'ya kayıtlı olmadığı tespit edildi.

Bilinçlendirme çalışmaları sürüyor

Kayıt dışı ile mücadele bilgilendirmenin önemine değinilen kitapçıkta, bu kapsamda hazırlanan dokümanların Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildiği, müfredata ekleme çalışmalarının ise sürdüğü belirtildi.

Bu kapsamda, yapımcı ve yönetmenlerle görüşmeler yapılarak 25 dizi içeriğinde ve 5 yarışma programında kullanılmak üzere, sorular ve senaryo örnekleri gönderildiği ifade edildi. Sinemalar için de reklam filmi hazırlandığı ve bu reklamların geçtiğimiz yıl temmuz-ağustos-eylül aylarında yayımlandığı vurgulanırken, bu reklamların 1 milyon 300 bin kişi tarafından izlendiği kaydedildi.

AA / SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SGKdizi
Görüş Bildir