Sağlık Çalışanları Grevde: Bu Şiddet Sona 'Ersin'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Tüm Türkiye'de Grev

Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları, yaşadıkları şiddet olaylarının her geçen gün daha da artmasını protesto için, bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümü olan 17 Nisan'da (bugün) eyleme gidiyor. Türk Tabipler Birliği ve diğer meslek örgütlerinin açıklamasına göre acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti verilmeyecek. Doktorlar "Lütfen destek için hastanelere gelmeyin" çağrısında bulundu.

Açıklamada şöyle denildi :

"Tam bir yıl oluyor. Dr. Ersin Arslan Gaziantep’de bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan bir yıl geçti, ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında dayak yemeğe devam ediyorlar.

Ortada sağlık çalışanları ve hastaları, hasta yakınlarını karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var.

Sağlık Bakanı değişti, sağlık sisteminde düzelme denecek hiçbir adım atılmadığı gibi atılma niyeti de yok. Ödeme güvencesini tamamen yitirmiş, çalışanları birbirine düşüren, sağlıkta kaliteyi düşüren performans uygulaması var!

Gittikçe ağırlaşan iş yükü ve angarya, 7/24 esnek, kuralsız ve baskı altında çalıştırılma var!

Birlik Hastaneleri arasında dama taşı gibi dolaşma, işyeri güvencesinin tamamen ortadan kalkması, görev tanımı dışında “sağlıkçı her işi yapabilir mantığı” ile çalıştırılma var!

Özel sektörde güvencesiz, parasını alamadan, kölelik koşullarında çalışma var!

Siyasetçiler, yöneticiler tarafından küçük düşürülme,hedef gösterilme var!

Tüm bunların sonucunda bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet var!

Böyle sağlık sistemi olmaz. Bu şartlarda iyi hekimlik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, teknisyenlik yapamıyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz.

Eğitimimiz sürecinden başlayarak çok çalıştığımız, zor şartlarda hizmet vermeye gayret ettiğimiz hastalarımızdan, hasta yakınlarından şiddet görmeyi kabul edemiyoruz.

17 Nisan 2013 günü öldürülen meslektaşımız Dr. Ersin Arslan’ı anıp Türkiye’de sağlık alanındaki şiddeti, nedenlerini, çözüm önerilerini tartışacağımızdan dolayı acil hastalar, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti sunamayacağız.

Sabah saatlerinde hastanelerimizin bahçelerinde toplanıp Dr. Ersin Arslan için saygı duruşlarında bulunacağız. Öğlen saatlerinde illerimizde belirlenen hastanelerin bahçelerinde toplanıp beyaz yürüyüşler ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz.

Bu eylem ve etkinliklerimizdeki temel amacımız önemli yanlışlar olduğu ortada bulunan Türkiye sağlık ortamına katkı sağlamaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu Şiddet Sona 'Ersin'

'Sağlıkta Dönüşüm Programı, halkı ve bizi karşı karşıya bıraktı'

MUĞLA’da doktorlar, Gaziantep’te geçen yıl hasta yakınının saldırısı sonucu ölen Dr. Ersin Arslan’ı anmak ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek için iş bıraktı. Atatürk fotoğraflarının taşındığı eylemde Ak Parti hükümetine tepki gösterildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Sendikası (SES) ile Tabip Odası’na bağlı sağlık çalışanları iş bırakma eylemini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde gerçekleştirdi. SES Genel Başkanı Çetin Erdolu’nun da katıldığı eyleme, Muğla Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün ve parti üyeleri de destek verdi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı ve Atatürk fotoğraflarının yer aldığı protesto gösterisinde 'Dr. Ersin’i sağlıkta dönüşüm öldürdü' pankartı açılırken, 'Eşit, ücretsiz, bilimsel eğitim ve sağlık istiyoruz', 'Elini geleceğimden çek', 'Şiddete son' dövizleri taşındı, 'Susma haykır, şiddete başkaldır' sloganları atıldı.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, doktorlara yönelik şiddet olaylarının iyi irdelenmesi gerektiğini belirtti. Gürün, "Türkiye nasıl bu hale geldi, doktorlara bu kadar geniş bir alanda nasıl saldırı oluyor? Daha önce de böyle tatsız olaylar yaşanıyordu. Hastalar ile oturup konuşup, acısına ortak oluyorduk. Şimdi ise her kötü vaka sonunda bir saldırı oluyor. Bakanlığın doktorlar ile ilgili söylemi ve bakışı bunda etkili mi? Özellikle hükümet politikalarının doktora olan tavrında önemli değişikler yapılması gerekiyor mu? Bütün bunlar düşünüp değerlendirilmeli. Genel saldırının altında yatan konu sadece bir hasta sahibinin davranışı olarak görülmemeli. Hekim arkadaşlarımızın feryadına yöneticilerin kulak vermesi gerekiyor. Hastayla doktor arasında güven duygusu sarsılarsa çok şey kaybederiz" dedi.

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da gördükleri şiddet yüzünden hizmet vermemek zorunda bırakıldıklarını söyledi. Erdolu, "Sağlıkta Dönüşüm Programı, halkı ve bizi karşı karşıya bıraktı. Vatandaşımızın hizmete ulaşmasında birçok engel çıkartıldı. Hastanenin giriş kapısından başlayıp çıkışa kadar her kademede katkı, katılım payı ve ilave ücret alınıyor. Para ödenerek hizmet alınıyor. Hizmetin önündeki engeller, ticarileştirmenin gereği olarak kışkırtmalar ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren söylemler bizi bu noktaya getirdi" diye konuştu.

Hastane bahçesindeki eylemin ardından sağlık çalışanları protesto gösterilerini Sınırsızlık Meydanı’nda sürdürdü.

Cavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Şiddete Karşı Eylem Yapan Sağlıkçılara Özel Güvenlikçi Şiddeti

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekmek için Kocaeli'nde sağlık çalışanlarının hastane önüne kurdukları çadır özel güvenlik görevlileri tarafından sert tartışmalar sonucu söküldü.

Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın birinci ölüm yıldönümü olan 17 Nisan'da, sağlık çalışanları, artan şiddet olaylarını tüm yurtta protesto etti. Türk Tabipler Birliği ve diğer meslek örgütlerinin katılımıyla Kocaeli’ndeki tüm sağlık çalışanları da bugün bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık kuruluşlarında acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yataklı tedavi gören hastalar dışında sağlık hizmeti verilmedi.

SAĞLIKÇILARIN ÇADIRI SÖKÜLDÜ

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde bir araya gelen Kocaeli Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası'na üye 150 sağlıkçı da girişe çadır kurmak istedi. Hastanenin özel güvenlik görevlileri ise sağlıkçıların kurduğu çadırı söktü. Sağlık görevlileri ve özel güvenlik görevlileri arasında arbedeyi araya giren polis ekipleri güçlükle önledi. Sağlık çalışanları daha sonra, 'Ya hep beraber ya hiçbirimiz', 'Yaşasın sınıf dayanışması', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı.

ÇİRKİN SALDIRIYI PROTESTO EDİYORUZ

Amaçlarının Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümünde sağlıkta şiddeti protesto etmek olduğunu belirten Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Burhan Çağlar Usta şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiKanserMuğlaPolis
Görüş Bildir