Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tophane’de Yeni Bir Galeri

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tophane’de yeni bir galeri

Tophane’de yeni bir galeri

Tophane’de iki yıl önce Outlet Sanat Galerisi’nin açılışı sırasında 20 kişilik bir grup, “sokakta içki içiyorlar” diye önce galerinin sahipleriyle tartışmış sonrasında da bazı davetlileri tartaklayarak galeriye zarar vermişti. İşte o saldırıyı gerçekleştiren gençlerin arkadaşları Tophane’de Kumbaracı Yokuşu’nda Kumbaracı 4 Sanat Galerisi’ni açtı. Dört arkadaş daha önce sanata ilgi duyduklarını söyleyerek bu ilgilerini bir galeri ile tamamladıklarını söylüyor.

20 sanatçıdan 40 eser
Galeriyi kuran dört kişiden biri olan işletmeci Edip Sağlık Kumbaracı Sanat Galerisi’nin serüvenini şöyle anlattı: “Hat, çini ve minyatür sanatlarına ilgimiz vardı. Biz de bu ilgimizi bir sanat galerisi ile tamamlamak istedik. Bu projeye ben, Bekir Mete, Erhan Geyik ve Erhan Yağız’la beraber başladık. Galerinin açışını yapmadan önce aynı eserlerle küçük bir sergi açtık ve çok beğenildi. Açılış sergimiz olan Noktanın Ustaları adlı sergimizde aralarında Hadi Kerküki, Mithat Topaç, Seyit Ahmet Bursalı ve Fuat Başar’ın da olduğu 20 sanatçının 40 eseri bulunuyor.”

Eğitim de vereceğiz
Galerinin kurucularından olan ve aynı zamanda müdürlüğünü de yapan iç mimar Bekir Mete, sergiledikleri eserlerin daha önce sadece belediyeler ve STK’lar tarafından düzenlenen sergilerde görülebildiğini, ilk kez kendileri tarafından bir galeride sergileneceğini söyledi. Mete, “Sergimizde Türk İslam Eserleri’nin modern örnekleri var. 40 parçadan oluşan sergimizde en pahalı eser Hadi Kerküki’nin bir yapıtı. Bu eser 50 bin dolardan satışa çıkacak. Sergimize ve galerimize vatandaşlarımızın ilgi göstermesini ve sahip çıkmasını istiyoruz” dedi. Mete, ayrıca galeride isteyen gençlere hat, minyatür, çini ve ebru alanında kurslar da verilebileceğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir