Terfi Ettirmemişlerdi: Mahkeme Eşcinsel Polise 19 Milyon Dolar Tazminat Ödenmesine Karar Verdi

 > 
46PAYLAŞIM

ABD'nin Missouri eyaletinde Keith Wildhaber isimli polise terfi alabilmesi için, 'eşcinselliğinin tonunu hafifletmesi' gerektiği söylendi. Wildhaber bunun üzerine yargıya başvurdu. Sonuçlanan davada Wildhaber'e 19 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi.

St Louis'de görev yapan Keith Wildhaber, 23 kez terfi almayı denediğini ancak performans değerlendirmelerinin kusursuz olmasına karşın terfi alamadı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, polis memuru, o dönem St Louis Polis Komiserleri Kurulu'nun bir üyesi olan John Saracino, Keith Wildhaber'e, terfi alabilmesi için "eşcinselliğinin tonunu hafifletmesi gerektiğini" söyledi.

Wildhaber de olayı yargıya taşıdı.

Mahkeme jürisi, Çavuş Wildhaber'e ayrımcılık yapıldığına, ayrıca şikayetinden sonra da kendisine misillemede bulunulduğuna hükmetti. Bir jüri üyesi, "Bir mesaj göndermek istedik. Ayrımcılık yaparsanız, büyük bir bedel ödersiniz. Savunulamayacak bir şeyi savunamazsınız" dedi.

Mahkemenin tazminat kararı sonrası terfilere karar veren St Louis Polis Komiserleri Kurulu'nda değişikliğe gidileceği açıklandı.

John Saracino, Keith Wildhaber'e "Terfi alabilmen için eşcinselliğinin tonunu hafifletmen gerek" demediğini söylemişti.

Mahkemenin haklı bulduğu Wildhaber ise kendisine böyle bir şey söylendiğinde ısrar etmiş ve "Karnına yumruk yemiş gibi hissettim" demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir