Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tecavüz Turizmi Vurdu!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tecavüz Turizmi Vurdu!

Hindistan’dan son aylarda gelen toplu tecavüz haberleri, ülke turizmini olumsuz etkiledi. Yapılan bir araştırmaya göre, aralık ayından beri ülkeye yüzde 25 daha az turist geliyor.

Yeni Delhi'de 23 yaşındaki üniversite öğrencisinin toplu tecavüze uğramasının ardından aldığı ağır yaralar neticesinde ölmesi ve ardından meydana gelen çok sayıda tecavüz vakası, Hindistan’ın 17 milyar 7 milyon dolar gelire sahip turizm sektörünü tehdit ediyor.

Hint hükümeti, turizmde düşüş olduğu iddialarını reddediyor. Ancak Yeni Delhi merkezli Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin verilerine göre, uluslararası toplumda da büyük tepki çeken tecavüz olayının yaşandığı aralık ayından bu yana ülkeye yabancı turist girişi yüzde 25 azaldı. Kadın turistlerin oranında ise yüzde 35 düşüş kaydedildi.

Bin 200 tur operatörünü kapsayan araştırma, “kadınların güvenlik endişeleri nedeniyle turist planlarının değiştiğini” ortaya koydu. Bunun yerine daha güvenli kabul edilen Tayland, Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerin tercih edildiği belirtildi.

Esnaf basına tepkili

Hindistan Turizm Bakanı K. Chiranjeevi ise araştırma sonuçlarına tepki gösterdi ve Ocak ve Şubat aylarında Hindistan’a gelen turist sayısının yüzde 2,1 arttığını savundu. Ancak Mumbai’de yaşayan halı dükkanı sahibi Mehraj Shora, ticaretin durma noktasına geldiğini söyleyerek Bakan'ın açıklamalarını kabul etmiyor. Shora, “Her geçen gün daha kötüye gidiyor. Turistler geliyor ancak eskisi gibi değil” diyor.

İyi zamanlarda yabancı ziyaretçilere 300 dolardan başlayan fiyatlarla günde iki ya da üç kaşmir halı sattığını söyleyen Shora, şimdi bazen günde tek bir halı bile satamadığını ifade ediyor. Satışların yüzde 50 azaldığını söyleyen Shora’ya göre, tecavüz vakalarının bunda payı var.

Çok sayıda tüccar gibi Shora da uluslararası basına tepkili. Basının son olayları abarttığını düşünen Shora, “Aslında Hindistan oldukça güvenli. Bazı açılardan diğer yerlerden daha güvenli” şeklinde konuşuyor.

Geçen ay ülkede İsviçreli bir kadın turist toplu tecavüze uğramış, bir İngiliz kadın da otel müdürünün kendine tecavüz etmek için odasına girmeye çalıştığı korkusuyla kendini pencereden aşağı atmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FilipinlerHindistanİngiltereTecavüzTercih
Görüş Bildir