TBMM'de Alevi Orucu Düzenlemesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Meclis'te Alevi İftarı

Meclis'te Alevi İftarı

Muharrem ayı boyunca Meclis’te Alevi inancına uygun iftar yemeği çıkacak; et yok, aşure dağıtılacak...

‘Meclis’te cemevi’ talebini reddeden TBMM Başkanlığı’ndan Muharrem orucu açılımı geldi. Çiçek CHP’li Akkiraz’ın Meclis’te Muharrem orucu için düzenleme yapılması talebine olumlu yanıt verdi

TALEP AKKİRAZ’DAN

CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e mektup yazarak Muharrem orucu için düzenleme istedi. Meclis’te cemevine “Hayır” diyen Çiçek, buna olumlu cevap verdi.

‘ÇÖZÜME KATKI’

15-27 Kasım’daki oruç için etsiz yemek ve aşureli iftar düzeni kuruldu. Oruçlu vekiller için yer ayrıldı. Akkiraz “Küçük bir adım ama anlamı büyük. Çözüme katkı yapar” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, hafta başında TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e bir mektup yazarak Muharrem orucunun 15 Kasım’da başlayıp 27 Kasım’da sona ereceğini hatırlattı ve Meclis’te düzenleme talep etti. Geçen yıl da aynı talepte bulunan ancak yanıt alamayan Akkiraz, bu kez olumlu cevap aldı. Çiçek’in talimatı üzerine Akkiraz’ın danışmanlarıyla temasa geçen görevliler, Muharrem iftarında uygulanacak ritüellere ilişkin bilgi aldı ve gerekli hassasiyetin gösterileceği yanıtını verdi.

‘ADIM KÜÇÜK, ANLAMI BÜYÜK’

İlk kez bir kamu kurumunda Alevilerin inancına uygun düzenleme yapıldığını belirten Akkiraz, “Meclis Başkanlığı’nın bu kararı küçük bir adım olarak görülebilir ancak bence anlamı büyüktür. Bu küçük adımın Alevilerin yaşadığı kronik sorunların çözümü konusunda umut ışığı olmasını diliyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiİstanbulTürkiye Büyük Millet Meclisiet
Görüş Bildir