Taksim'i Yayalaştırma Projesi Durdu, Arkeologlar Tarihi Eser Arayacak!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim'i Yayalaştırma Projesi Durdu, Arkeologlar Tarihi Eser Arayacak!

Taksim'i Yayalaştırma Projesi Durdu, Arkeologlar Tarihi Eser Arayacak!

İstanbul, Taksim'de başlatılan yayalaştırma projesine daha başlanmadan ara verildi

Taksim'i yayalaştırma projesi durduruldu. İstanbul 2 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, çalışmaları İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkililerinin yapması gerektiğini açıkladı.

İstanbul, Taksim'de başlatılan yayalaştırma projesine daha başlanmadan ara verildi.

İstanbul 2 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, ihaleyi kazanan Kalyon İnşaat'tan önce arkeologların bölgede çalışma yapmasını istedi.

Ömer Erbil'in Radikal'deki haberine göre, Taksim'deki sondaj kazılarını İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri elle yapacak. 8 ayda bitirilmesi öngörülen çalışmanın yıllar süreceği ortaya çıktı.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kalyon İnşaat yetkilileriyle yaptıkları toplantıda, inşaat yetkililerine projeye başlayabilmeleri için müze arkeologlarının alanda el yordamıyla sondaj kazıları yapması gerektiği, kazılar sonucunda kültür varlığına rastlanıldığı takdirde kazı alanının genişletileceği ve iş makinesinin girmesine kazı bitene kadar izin verilmeyeceği aktarıldı.

Kalyon İnşaat yetkilileri ise müze denetimindeki kazı kararıyla, çalışan iş makinelerinin başında bir müze yetkilisi bulunacağını düşündüklerini, arkeologların elle kazması halinde 8 ayda projenin bitmesinin mümkün olmadığını belirtti. Müze yetkilileri de kurul kararını uygulamak zorunda olduklarını ifade etti.

Müze arşivine göre Cumhuriyet Caddesi ve yakınında kültür varlığına rastlanıldı.

Su mahzeninin arkasında bulunan ve Kasımpaşaspor tarafından işletilen otopark alanında 2000 - 2001 yıllarında yapılan kazılarda Ceneviz mezarlarına rastlanıldı. Mezarlığın otopark ve proje alanını da kapsayarak Talimhane’ye doğru devam ettiği düşünülüyor.

AKM yapılırken 5’inci yüzyıla ait lahitler bulunmuştu.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Gerçek Ortaya Çıktı!

Gerçek Ortaya Çıktı!

ŞÜKRAN ÖZÇAKMAK/HT GAZETE

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi için ilk kazma 30 Ekim tarihinde vuruldu. Ancak Cumhuriyet Caddesi ile Tarlabaşı Caddesi arasındaki dalış tünelleri için arkeolojik kazı yapılması gerektiği ortaya çıktı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, önce “TAKSİMMeydanı Yayalaştırma Projesi’yle ulaşımakışını düzenlemeyi hedefleyen Gümüşsuyu Caddesi-Mete Caddesi-Sıraselviler Caddesi’ndeki dalış tünellerinin iptal edilerek trafik akışını zemin düzleminde sağlayan imar planlarının revize edilmesine” karar verdi. Kurul, trafik akışını zemin altına alan bu projenin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na uygun olduğuna da hükmetti. Kurul ayrıca, ‘uygulamanın İstanbul ArkeolojiMüzesiMüdürlüğü’nce yapılması gerektiğini belirtti. Kurul, uygulama kapsamında etkilenen yetişkin ağaçlar için de Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’ndan görüş alınmasını istedi.

‘8 AYDA BİTMEZ’

Kurul kararı gereği, yayalaştırma projesini kazanan Kalyon İnşaat yetkilileri İstanbul ArkeolojiMüzesi’ne davet edildi. İddiaya göremüze arkelogları, şirket yetkililerine projeye başlayabilmeleri için alanda el yordamıyla sondaj kazıları yapılması gerektiğini bildirdi. Kazılar sonucunda kültür varlığına rastlanıldığı takdirde kazı alanının genişletileceği ve işmakinesinin girmesine, kazı bitene kadar izin verilmeyeceği bilgileri de şirket yetkililerine aktarıldı. İddiaya göre firma yetkilileriyse kararı, ‘Müze yetkilisi arkeologların, iş makinelerinin başında denetim yapacakları’ biçimde algıladı. Şirket yetkililerinin, ‘Elle kazı yapılması’ halinde projenin planlandığı gibi 8 ayda bitmesininmümkün olmayacağını söylediği öne sürüldü. Ancak Kurul’un kazının Arkeoloji Müdürlüğü denetiminde yapılması kararına rağmen kazı çalışmaları 30 Ekim’de başlatıldı.

EYÜP MUHÇU: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, söz konusu karar gereği tarihi kalıntıların tespiti amacıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde arkeologların ‘elle kazı’ yapması gerektiği, ancak yasa ve yönetmeliklerin çiğnenerek 5 Kasım itibarıyle Taksim’in trafiğe kapatılıp iş makineleriyle projenin hayata geçirilmeye çalışıldığını söyledi. Muhçu, suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade etti.

UNESCO UYARMIŞTI

İşmakineleri girmeden arkeologların Taksim’de çalışma yapması gerektiğini söyleyenMuhçu, “Kazı kurallarına aykırı davranılması, arkeolojimüzemüdürlüğünden uzman gözlemci alınmadan işmakineleriyle çalışmaların başlatılması projenin durdurulma sebebidir. Bölgenin arkeolojik özellikleri göz ardı edilerek çalışma sürdürülüyor. Dünyanın hiçbir yerinde tarihselmiras böylesine göz ardı edilmez. Tarihsel mirasa yönelik umarsız bir yaklaşım somut bir şekilde ortaya konulmuştur” diye konuştu. Geçmişte tarihi yarımadada yapılan çalışmalardaMimarlar Odası ve UNESCO’nun uyarılarda bulunduğuna değinenMuhçu, “Bu uyarlar sonucunda dozer ve ağır iş makinelerinin tarihi yarımadada kazı yapması bir nevi durdurulmuştu. Şimdi sanki bu süreç hiç yaşanmamış, yasal sorumlulukları yokmuş gibi işmakineleriyle herhangi bir hafriyat çalışması yapılıyormuşçasına tarihi Taksim’e tüneller açılıyor. Gezi Parkı’na şantiye kurarak zarar verdiler. Bunun için de ayrıca suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulKasımpaşaspor
Görüş Bildir