Suriye'ye Güçlü Kınama Kararı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'ye Güçlü Kınama Kararı

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de kötüleşen insani durumu ve Kusayr'daki katliamlarla ilgili Suriye otoritelerini güçlü şekilde kınadı.

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de kötüleşen insani durumu ve Kusayr'daki katliamları Türkiye, ABD ve Katar'ın çağrısı üzerine bugün yapılan acil oturumda görüştü.

Oturumda alınan kararla BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de kötüleşmekte olan insan hakları durumu ve Kusayr'daki katliamlar konusunda aldığı kararla Suriye otoriteleri ve hükümete bağlı milisler tarafından yapılan uluslararası insani hukuk ihlalleri ile yaygın ve sistematik insan hakları ve temel hak ihlallerini güçlü bir şekilde kınadı.

Haberin Tamamı İçin:

BM'den Suriye Kararı

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'yi güçlü şekilde kınadı.

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de kötüleşmekte olan insan hakları durumu ve Kuseyr'deki katliamlar konusunda aldığı kararla Suriye otoriteleri ve hükümete bağlı milisler tarafından yapılan uluslararası insani hukuk ihlalleri ile yaygın ve sistematik insan hakları ve temel hak ihlallerini güçlü bir şekilde kınadı.

Türkiye, Katar ve ABD'nin çağrısıyla bugün yapılan toplantıda, Suriye aleyhine karar 36 evet, 1 hayır ve 8 çekimser oyla alındı. İki ülke ise oturuma katılmadı.

Kararda, BM Genel Kurulu ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın 10 Mayıs'ta Kuseyr etrafındaki askeri yığınağa dikkat çektiği ve daha fazla katliamdan ve insanların yerinden edilmesinden korktuğunu belirttiği açıklamasına atıf yapıldı.

Konsey'in Suriye'nin egemenlik, bağımsızlık, bütünlük ve toprak bütünlüğüne verdiği öneme işaret edilen kararda, Suriye otoriteleri ve hükümete bağlı milisler tarafından yapılan uluslararası insani hukuk ihlalleri ile yaygın ve sistematik insan hakları ve temel hak ihlalleri güçlü bir şekilde kınandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerKatarSuriye
Görüş Bildir