Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye'nin Büyük Kürdistan Korkusu'

-

Suriye karakoluna 'Kürt bayrağı'

Suriye karakoluna 'Kürt bayrağı'

Cizre yakınlarındaki Suriye sınırları içinde bulunan karakoldaki Suriye Bayrağı'nı indiren Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), kendi bayraklarını astı

Şırnak'ın Cizre İlçesi yakınlarındaki Suriye sınırları içerisinde bulunan karakolda, düne kadar asılı bulunan Suriye Bayrağı'nın bu sabah saatlerinden itibaren indirildiği görüldü. Öte yandan, Kobani, Afrin ve Derik'te yönetime el koyan Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) tarafından yapılan açıklamada, Arap, Ermeni Asuri ve Keldani halklarını da Kürtlerin yanında yer alma çağrısı yaptı.

Cizre ilçesinin güneybatısında bulunan ve Cizre-Nusaybin arasında bulunan Derika Hamko'daki Kürtler yönetime el koyarken, Andiver kasabasındaki karakolda düne kadar asılı bulunan Suriye Bayrağı'nın bugün sabah saatlerinden itibaren indirildiği görüldü.

MUHALİFLER TÜRK TIR'LARINI YAĞMALADI

Sınır kesimindeki karakolda Suriye Bayrağı'nın indirilmesinin ardından Türkiye tarafında bulunan karakollarda da hareketlilik yaşanmaya başladı. Karakollar arasında güvenlik güçleri tarafından yapılan devriyeler sıklaştırılarak, alınan güvenlik önlemleri arttırıldı.

Bu arada sınır bölgesinde farklı bölgelerde yangınlar çıkmaya başladı. Çıkan yangınlara anında müdahale eden Cizre Belediyesi itafaiye ekipleri, yangınları söndürürek kontrol altına aldı.

Suriye'deki bir çok yerleşim yerinde yönetime el koyan, bölgenin en büyük partisi PYD'nin ve birçok siyasi parti ile siyasi hareketin birleşmesinden oluşan TEV-DEM'e bağlı silahlı güçler, Kürt internet siteleri aracılığı ile yazılı bir açıklama yaptı. Şam ve Halep'te yaşayan Kürtler'in örgütlenmelerini büyütmesi çağrısı yapan TEV-DEM, provokasyona karşı da uyarıda bulundu. TEV-DEM, açıklamasında Arap, Ermeni, Asuri ve Keldani halklarını da Kürtler'in yanında yer almaya, birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Öte yandan Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin bitişiğinde bulunan Kamışlo'da dün gündüz saatlerinde Suriye devlet güçleri ile yeni kuruluşunu ilan aden Halk Savunma Birlikleri arasında çatışma çıktı. Silah seslerinin Nusaybin'den de duyulduğu çatışmada, bir YPG'linin yaralandığı öğrenildi.

'ESSELAME SINIR KAPISI DA MUHALİFLERİN ELİNE GEÇTİ' İDDİASI

Öte yandan Suriye'nin Türkiye'ye açılan Esselame Sınır Kapısı'nın da muhaliflerin eline geçtiği iddia edildi.

Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı karşısındaki Esselame Sınır Kapısı ve çevresinde gece boyu çatışmalar meydana geldi. Kilis'ten duyulan çatışma sesleri sabah saatlerinde yerini sessizliğe bıraktı. Çatışmanın ardından, sınır kapısının Suriye hükümeti muhaliflerinin eline geçtiği ileri sürüldü. Sınırda Suriye bayrakları indirilerek yerine Özgür Suriye bayrağı asıldı.

Esselame Sınır Kapısı'nın muhaliflerin eline geçmesinin ardından konteyner kentte toplanan çok sayıda Suriyeli sevinç gösterisinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye’de PKK’yı Meşru Savunma Gücü İlan Ettiler

Suriye’de PKK’yı Meşru Savunma Gücü İlan Ettiler

Esad rejimine sadık askerlerin terk ettiği kentlerde şimdi PKK ve Kürt bayrakları dalgalanıyor

Peki örgüt bu gücü nasıl bir anda ele geçirdi? Suriyeli Kürtler de bu yeni oluşumu destekliyor mu? İşte hikayesi...

Suriye’deki Kürtler (Suriye Kürt Ulusal Konseyi- KNC) adı altında 2011 yılının 26 Ekim’inde Kuzey Irak’ın Erbil kentinde imzalanan anlaşmayla tek bir çatıda toplandı. Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin arabuluculuğunda biraraya gelen 16 Suriyeli Kürt grubu Abdul Hakim Başar’ı KNC’nin başkanı olarak ilan etti ve ortak hareket etme kararı aldı. PKK’nın Suriye’deki kolu olan ve aynı PKK gibi Öcalan’ı liderleri olarak kabul eden PYD ise KNC ile yaptığı müzakerelerde anlaşma sağlanamayınca bağımsız olarak hareket etme kararı aldı. PYD ile KNC, Esad rejiminin Kürt bölgelerinden çekilmesi sonrasında ilk kez uzlaşma sağladı. Afrin, Derik ve Kobani gibi büyük Kürt kentlerinin ele geçirilmesinden sonra buradaki devlet kurumlarındaki bayraklar indirildiğinde yerine ortasında güneş bulunan Kürt bayrağının yanısıra PYD’nin örgüt bayrakları da asıldı. Ardından KNC tarafından yapılan açıklamada Suriye’deki tüm Kürt grupların artık en ufak bir ayrılık olmadan bir araya geldiği duyuruldu. PYD böylece ‘Halk Savunma Birlikleri’ (YPG) adını alarak KNC’nin silahlı kolu oldu. 2 bin PKK militanı hemen bu Kürt kentlerine konuşlandırıldı ve kontrol noktaları oluşturuldu.

2 bin PKK’lı konuşlandı

Kürtler dün ele geçirdikleri kentlerde yönetimi de resmen devraldıklarını duyurarak Kürt bölgelerinin yönetimini tek elde toplayan bir ‘yüksek komite’ ile eğitim, sağlık, güvenlik alanında faaliyet gösterecek komiteler kurduklarını duyurdu. Tüm bu gelişmeler olurken Şam’da Esad’a sadık askerlere karşı büyük bir mücadele içinde olan muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu (FSA) ise gelişmeleri sessiz bir şekilde izledi. Muhaliflerin Türkiye’de oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi ile KNC arasında aylardır devam eden görüşmeler, Kürtler’in özerklik talebi nedeniyle sekteye uğramıştı. Bu nedenle muhalifler Kürt bölgelerine asker göndermek istedikleri zaman Kürt ittifakından, ‘Biz kendimizi koruruz’ yanıtını aldılar. Oluşturulan kontrol noktalarından muhaliflerin geçişine de izin verilmedi. Suriye ordusundan kaçan 650 Kürt askerin de Barzani’ye bağlı peşmergeler tarafından Erbil’de verilen eğitimin ardından bu Kürt kentlerine gönderildiği açıklandı. Bu da Barzani’nin hem PYD’ye hem de Suriyeli Kürt gruplara verdiği destek olarak algılanıyor.

Bayrak uzlaşması

Suriyeli Kürtler şimdi başkent olarak gördükleri Kamışlı’yı Esad rejiminin elinden alabilmek için yeni bir operasyona hazırlanıyor. Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Kürt gazetesi Rudaw’a konuşan PYD yetkilileri de Kamışlı’daki Esad yanlısı yönetiminin ‘hayatlarının bağışlanması karşılığında’ yönetimi Kürtler’e devretmeye hazır olduğunu yazdı. Buna rağmen Suriye’nin düzenli ordusunun Kamışlı çevresinde önemli gücü bulunuyor. Bu nedenle KNC üyesi Heyam Akil, ‘Kamışlı’yı ele geçirmemiz birkaç gün alabilir’ açıklaması yaptı.

Öte yandan PYD ile Kürt gruplar arasında varılan uzlaşma ile yeni yönetimin bayrağının ‘Ala Rengin’ yani Kürdistan bayrağı olmasına karar verildi. Ala Rengin, ‘Parlak Bayrak’ anlamına geliyor ve Kuzey Irak’taki özerk Kürt yönetimi tarafından da resmi bayrak olarak Irak bayrağının yanında kullanılıyor.

PKK’nın yükselişi Esad’ın oyunu mu?

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de 4 Kent Kürt Kontrolünde

Suriye'de 4 Kent Kürt Kontrolünde

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Kürt Halkı Devrimin Yanındadır"

"Kürt Halkı Devrimin Yanındadır"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdülbasid Seyda'yı Dışişleri Bakanlığı'nda kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından SUK Başkanı Seyda, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Seyda, Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgelere PKK bayrağı çekildiği yönündeki bir soru üzerine, Kürt grupların Suriye'de devrime destek verdiğini belirterek, "PKK veya PYD'ye Suriye rejimi bu bölgeyi devretti ve kenara çekildi. Kürt halkı bu grupların değil devrimin yanındadır. Suriye'de bağımsızlık bayrağı dışında hiçbir bayrağın çekilmemesi konusunda talimat verdik. Kürtler, Suriye milli dokusunun bir parçasıdır. Kürt sorunu Suriye milli misakı çerçevesinde çözülür. Suriye de bazı çevrelerin farklı gündemi var. Bunlar kesinlikle Suriye milli davasına hizmet etmez" diye konuştu.

"Sınır kapılarının çoğu Özgür Suriye Ordusu'nun elinde"

Abdülbasid Seyda, bir başka soru üzerine, Suriye'de sınır kapılarının çoğunun Özgür Suriye Ordusu'nun elinde olduğunu söyledi. Seyda, "Türkiye ile bu kapıların tekrar düzenlenmesi için görüştük" dedi.

Seyda, ülkeyi Esed rejiminin devrilmesinden sonra yerel koordinasyon komitelerinin yöneteceğini, ardından serbest seçimlere gidileceğini kaydetti.

Kamplarda çıkan olaylar

Türkiye'nin 40 bin Suriye vatandaşını misafir ettiğini belirten Seyda, "Sorumsuz hareketleri kınıyoruz. Kamplarda eğer aksaklıklar olmuşsa bunlar özel komiteler aracılığıyla çözülebilir. Bunlar inşallah yakında çözülür. İnşallah devrim başarılı olur ve bu insanlar da evlerine dönerler" diye konuştu.

Suriye'de bir mezhep savaşına izin verilmemeli

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise görüşmede Suriye'de mezhep kavgası ya da iç savaşa karşı uyarıda bulunurken, "Her ne olursa olsun Suriye'de bir mezhep savaşına izin verilmemeli" dedi.

Kamplarda meydana gelen son gelişmelere ilişkin olarak ise Davutoğlu, yaşananların kabul edilemez olduğunu, bunun kamplardaki küçük bir grubun işi olduğuna inandıklarını belirtti.

Davutoğlu, "olayların tekrarını istemediklerini" söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Bu noktaya nasıl gelindi?. Suriye yönetimi ve muhalifler arasındaki çatışmalarda kendilerini tarafsız ilan eden Kürtler, Türkiye sınırına yakın Kobani, Afrin, Derik, Amude ve El Ayna'da tüm devlet kurumlarını ele geçirerek Kürt bayrağı astı. Ele geçirdikleri bölgelerde giriş çıkışları denetim altına alan Kürtler, özerk bir yönetim talep ediyor.

Suriye’deki iç çatışmalar nedeniyle 12 Kürt örgütü birleşerek Kürt Ulusal Meclisi’ni oluşturdu. Ancak PKK’ya yakınlığıyla bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD), konsey içinde yer almayarak yalnız başına hareket edince, Irak yerel Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani Erbil’de toplantı yaparak taraflara çağrıda bulundu.

Barzani, birlik oluşması halinde Suriye’deki Kürtleri destekleyeceğini açıklayınca, PYD de Meclis’te yer aldı, 5 maddelik birlik anlaşması imzalandı. Önümüzdeki günlerde Yüksek Kürt Konseyi ilan edilerek, Kürt Ulusal Meclisi’nden 5, PYD’den 5 kişi konseyde yer alacak. Kürtler, Özgür Suriye Ordusu’nun 18 Temmuz’da Cerablus ve Menceb’i ele geçirmesinin ardından, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi sınırındaki El-Ayna kasabası ve Kobani’yi 19 Temmuz’da denetimlerine alarak Özgür Suriye Ordusu’nun savaşı yaygınlaştırmasını engelledi. Kürtler, bu savaşta tarafsız olduklarını açıklayarak Afrin, Amude ve Derik ilçelerini hâkimiyetleri altına aldı.

PKK etkili

1980’li yıllardan beri Suriye’de örgütsel çalışmalarda bulunan PKK, Kürtler üzerinde büyük bir etkiye sahip. Öcalan’ı ulusal önder olarak kabul ettiklerini açıklayan PYD’nin, Kürtlerin denetim altına aldıkları ilçelerde hâkimiyeti var. PKK’nın içinde bugüne kadar binlerce Suriyeli’nin olduğu ve örgütün üst düzey yönetiminde de yer aldıklarını biliniyor. Kürtlerin denetimindeki Kobani, Derik, Afrin, Amude’de PYD’nin tabanının hakim olduğu ifade ediliyor. Ancak anlaşma nedeniyle PYD ve Kürt Ulusal Meclisi koordineli çalışıp ortak karar alıyorlar.

Halep’te çatışma

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te Kürtler, Esad rejimi ile Suriye Özgür Ordusu grupları arasında yaşanan çatışma arasında kaldı, ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

Apayrı bir aşama

 • Faruk Loğoğlu (CHP Genel Başkan Yardımcısı) Kürt meselesi artık Türkiye’nin, İran’ın, Irak’ın, Suriye’nin ayrı ayrı sorunları olmaktan çıkıyor, bölgesel ortak bir sorun olmaya başlıyor. Şimdi apayrı bir aşamaya gelindi. Türkiye elini çabuk tutmalı.

 • Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili) Bugün Suriye’deki güç boşluğu Kandil’de bitirilmeyen PKK’nın uzantısının yerleşmesine vesile oluyor.
  CIA ajanları bölgede cirit atıyor. Bu gelişmeler, bölgede ABD-İsrail eksenli bir politikayla Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinin gerekçesi yapılmak istenebilir.

PKK ile mücadelede yeni sınır

Suriye’de, Türkiye sınırının önemli bir kesiminin Kürtlerin denetimine geçmesini Ankara yakından takip ediyor. PKK ile mücadelede, Irak’la olan 331 km’lik sınıra, Suriye ile 877 km’lik bir sınırın daha eklenmesi öngörülünce, öne çıkan kritik sorular ve yanıtları şöyle:

 • PKK Suriye’de ciddi şekilde güçlendi mi?

Suriye’de PKK’ya tüm lojistik desteği PYD (Demokratik Birlik Partisi) sağlıyor. PKK açısından şanslı bir dönem denilebilir. Ankara’daki terör uzmanlarına göre, PKK nedeniyle Irak’la 331 kilometrelik bir sınırı kontrol etmek zorunda kalan Türkiye, buna ek olarak şimdi Suriye ile 877 kilometrelik sınırı da çok sıkı korumak durumunda. Toplamda 1208 kilometre eden bu sınır uzunluğu Türkiye açısından ciddi bir sorun olarak görülebilir.
Kürdistan kolaylaştı

 • Suriye’de Kürtler’in bir çok kenti ele geçirmesi, bağımsız bir Kürdistan kurulmasını fitiller mi?

Iraklı Kürtler, Suriye’de Kürt nüfusun yaşadığı bölgeyi “Batı Kürdistan” olarak tanımlıyor. Erbil’deki uzlaşıdan sonra, Kürt Ulusal Konseyi üyelerinden Kava Aziz, “Suriye Kürtleri özgürlüğe, bağımsızlığa doğru yürüyor” demişti. TEPAV Uzmanı Nihat Ali Özcan’a göre, “Bağımsız Kürdistan” fikri teorik olarak daha kolay hale geldi. Ancak Özcan, Kürdistan’ın bağımsızlığı için yine de son kararı uluslararası baş aktörlerin vereceğini düşünüyor.

 • Suriye’nin kuzeyinin de en azından özerk bir bölge haline gelmesi, Kuzey Irak’ın doğal zenginliklerinin Akdeniz üzerinden rahatlıkla dünya piyasalarına sunulması için avantaj değil mi?

Nihat Ali Özcan, petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynaklarla ilgili yatırım yapacak uluslararası şirketlerin önceliğinin güvenlik olduğunu söylüyor. Özcan’a göre, güvenli bir ortam yaratılırsa elbette olabilir ve bölgedeki diğer ülkelerde bulunan Kürtler için (Türkiye, İran) cazibe merkezi haline gelebilir.

 • Özgür Suriye Ordusu, Kürtler’e müdahale eder mi?

Bölgede gelişmeler çok dinamik. Ankara’ya dün öğle saatlerinde ulaşan bilgilere göre, Kürt kentlerindeki hâkimiyet tamamen Kürtler’de. Özgür Suriye Ordusu’ndan da karşı bir girişim yok. Olaylar Suriye’de rejimi değiştirmekten öte devleti de yıkmaya doğru gidebilir. Bu tam kaos ortamını doğurabilir.

Esad’ın intikamı

 • Esad neden Kürtler’e müdahale etmedi?

Bu konuda Ankara’daki hâkim görüş şu: Birincisi, Esad gücünü, başkent Şam ve Nusayrilerin yoğun olduğu bölgelere yığıyor. İkincisi de muhaliflere destek veren Türkiye’den adeta hınç alıyor. Türkiye’nin ve Türk kamuoyunun Kürdistan konusundaki hassasiyetini bildiği için bilinçli olarak herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Batı Kürdistan Kurulabilir!

Suriye'de Batı Kürdistan Kurulabilir!

Suriye yönetimi ve muhalifler arasındaki çatışmalarda kendilerini tarafsız ilan eden Kürtler, Türkiye sınırına yakın Kobani, Afrin, Derik, Amude ve El Ayna’da tüm devlet kurumlarını ele geçirerek Kürt bayrağı astı.

Ele geçirdikleri bölgelerde giriş çıkışları denetim altına alan Kürtler, özerk bir yönetim talep ediyor.

Erbil’de toplantı

Suriye’deki iç çatışmalar nedeniyle 12 Kürt örgütü birleşerek Kürt Ulusal Meclisi’ni oluşturdu. Ancak PKK’ya yakınlığıyla bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD), konsey içinde yer almayarak yalnız başına hareket edince, Irak yerel Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani Erbil’de toplantı yaparak taraflara çağrıda bulundu.

Barzani, birlik oluşması halinde Suriye’deki Kürtleri destekleyeceğini açıklayınca, PYD de Meclis’te yer aldı, 5 maddelik birlik anlaşması imzalandı. Önümüzdeki günlerde Yüksek Kürt Konseyi ilan edilerek, Kürt Ulusal Meclisi’nden 5, PYD’den 5 kişi konseyde yer alacak.

Kürtler, Özgür Suriye Ordusu’nun 18 Temmuz’da Cerablus ve Menceb’i ele geçirmesinin ardından, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi sınırındaki El-Ayna kasabası ve Kobani’yi 19 Temmuz’da denetimlerine alarak Özgür Suriye Ordusu’nun savaşı yaygınlaştırmasını engelledi. Kürtler, bu savaşta tarafsız olduklarını açıklayarak Afrin, Amude ve Derik ilçelerini hâkimiyetleri altına aldı.

PKK etkili

1980'li yıllardan beri Suriye'de örgütsel çalışmalarda bulunan PKK, Kürtler üzerinde büyük bir etkiye sahip. Öcalan'ı ulusal önder olarak kabul ettiklerini açıklayan PYD'nin, Kürtlerin denetim altına aldıkları ilçelerde hâkimiyeti var.

PKK'nın içinde bugüne kadar binlerce Suriyeli'nin olduğu ve örgütün üst düzey yönetiminde de yer aldıklarını biliniyor. Kürtlerin denetimindeki Kobani, Derik, Afrin, Amude'de PYD'nin tabanının hakim olduğu ifade ediliyor. Ancak anlaşma nedeniyle PYD ve Kürt Ulusal Meclisi koordineli çalışıp ortak karar alıyorlar.

Halep'te çatışma

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te Kürtler, Esad rejimi ile Suriye Özgür Ordusu grupları arasında yaşanan çatışma arasında kaldı, ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

Apayrı bir aşama

 • Faruk Loğoğlu (CHP Genel Başkan Yardımcısı) Kürt meselesi artık Türkiye'nin, İran'ın, Irak'ın, Suriye'nin ayrı ayrı sorunları olmaktan çıkıyor, bölgesel ortak bir sorun olmaya başlıyor. Şimdi apayrı bir aşamaya gelindi. Türkiye elini çabuk tutmalı.

 • Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili) Bugün Suriye'deki güç boşluğu Kandil'de bitirilmeyen PKK'nın uzantısının yerleşmesine vesile oluyor.

 • CIA ajanları bölgede cirit atıyor. Bu gelişmeler, bölgede ABD-İsrail eksenli bir politikayla Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesinin gerekçesi yapılmak istenebilir.

PKK ile mücadelede yeni sınır

Suriye'de, Türkiye sınırının önemli bir kesiminin Kürtlerin denetimine geçmesini Ankara yakından takip ediyor. PKK ile mücadelede, Irak'la olan 331 km'lik sınıra, Suriye ile 877 km'lik bir sınırın daha eklenmesi öngörülünce, öne çıkan kritik sorular ve yanıtları şöyle:

 • PKK Suriye'de ciddi şekilde güçlendi mi?

Suriye'de PKK'ya tüm lojistik desteği PYD (Demokratik Birlik Partisi) sağlıyor. PKK açısından şanslı bir dönem denilebilir. Ankara'daki terör uzmanlarına göre, PKK nedeniyle Irak'la 331 kilometrelik bir sınırı kontrol etmek zorunda kalan Türkiye, buna ek olarak şimdi Suriye ile 877 kilometrelik sınırı da çok sıkı korumak durumunda. Toplamda 1208 kilometre eden bu sınır uzunluğu Türkiye açısından ciddi bir sorun olarak görülebilir.
Kürdistan kolaylaştı

 • Suriye'de Kürtler'in bir çok kenti ele geçirmesi, bağımsız bir Kürdistan kurulmasını fitiller mi?

Iraklı Kürtler, Suriye'de Kürt nüfusun yaşadığı bölgeyi "Batı Kürdistan" olarak tanımlıyor. Erbil'deki uzlaşıdan sonra, Kürt Ulusal Konseyi üyelerinden Kava Aziz, "Suriye Kürtleri özgürlüğe, bağımsızlığa doğru yürüyor" demişti. TEPAV Uzmanı Nihat Ali Özcan'a göre, "Bağımsız Kürdistan" fikri teorik olarak daha kolay hale geldi. Ancak Özcan, Kürdistan'ın bağımsızlığı için yine de son kararı uluslararası baş aktörlerin vereceğini düşünüyor.

 • Suriye'nin kuzeyinin de en azından özerk bir bölge haline gelmesi, Kuzey Irak'ın doğal zenginliklerinin Akdeniz üzerinden rahatlıkla dünya piyasalarına sunulması için avantaj değil mi?

Nihat Ali Özcan, petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynaklarla ilgili yatırım yapacak uluslararası şirketlerin önceliğinin güvenlik olduğunu söylüyor. Özcan'a göre, güvenli bir ortam yaratılırsa elbette olabilir ve bölgedeki diğer ülkelerde bulunan Kürtler için (Türkiye, İran) cazibe merkezi haline gelebilir.

 • Özgür Suriye Ordusu, Kürtler'e müdahale eder mi?

Bölgede gelişmeler çok dinamik. Ankara'ya dün öğle saatlerinde ulaşan bilgilere göre, Kürt kentlerindeki hâkimiyet tamamen Kürtler'de. Özgür Suriye Ordusu'ndan da karşı bir girişim yok. Olaylar Suriye'de rejimi değiştirmekten öte devleti de yıkmaya doğru gidebilir. Bu tam kaos ortamını doğurabilir.
Esad'ın intikamı

 • Esad neden Kürtler'e müdahale etmedi?

Bu konuda Ankara'daki hâkim görüş şu: Birincisi, Esad gücünü, başkent Şam ve Nusayrilerin yoğun olduğu bölgelere yığıyor. İkincisi de muhaliflere destek veren Türkiye'den adeta hınç alıyor. Türkiye'nin ve Türk kamuoyunun Kürdistan konusundaki hassasiyetini bildiği için bilinçli olarak herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

KÜRTLER, Mardin'in Nusaybin ve Şırnak'ın Cizre ilçeleri arasındaki Katran beldesinin karşısında, Suriye sınırları içinde bulunan Derka Hemko'da yönetime el koyup böyle yürüdüler. Karakol binasına çıkan isyancılar Dev-Dem, Irak Kürdistan bayrağı ve Abdullah Öcalan posteri astı. (Uğur Ergan)

Haberin Tamamı İçin:

Barzani: 'Suriyeli Kürtleri Eğitiyoruz'

Barzani: 'Suriyeli Kürtleri Eğitiyoruz'

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ilk kez, "Suriyeden kaçan Kürt gençleri eğitiyoruz" açıklamasında bulundu. Kürt lider El Cezire'ye verdiği röportajda "Henüz bu kişileri Suriyeye göndermedik ancak ordu çekilir ve güvenlik boşluğu olursa niyet onları konuşlandırmak" dedi.

Suriyeli Kürt grupları 2 hafta önce Erbil'de uzlaştıran bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, El Cezire televizyonuna konuştu. Barzani, Suriyeli Kürtlere, bölgelerini korumaları için eğitim verdiklerini açıkladı. Barzani, Suriye ordusundan kaçan kaçan Kürt gençleri, ordunun çekilmesi halinde Kürt bölgelerinde ortaya çıkacak güvenlik boşluğunu doldurmaları için eğittiklerini söyledi.

Mesud Barzani, "Onları Suriye'ye geri göndermedik. Hala buradalar. Eğer, Yüksek Komite gönderilmelerini uygun görürse giderler. Ancak uygun görülmezse, durumun düzelmesini bekleyecekler. Neticede bu insanlar o bölgelerde yaşıyorlar ve geri dönecekler elbet" diye konuştu.

Kürt bölgesinde bir eğitim kampı bulunduğunu ilk kez açıklayan Barzani, silahlı muhalif grup Özgür Suriye Ordusu ile 16 Kürt grubu aynı çatı altında toplayan Kürt Ulusal Konseyinin Erbil'de biraraya geldiğini de belirtti. Barzani, "En iyi ve en büyük sağladığımız destek, birlik olmaktır ve bunda da başarılı oluyoruz" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Dört Parçalı 'Büyük Kürdistan'ın İkinci Ayağı mı?

Dört Parçalı 'Büyük Kürdistan'ın İkinci Ayağı mı?

Suriye'de yaşanan gelişmeler Türkiye için ne ifade ediyor. PKK güçlerinin bazı bölgelerde hakim olması ve Barzani'nin bu güçlerle işbirliğine soyunmasının altındaki neden ne? Bugün Milliyet yazarları bu konuyu irdeliyor.

Kuzey Irak’ın Kürt Bölgesi’ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt’ün, yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülürken, cep telefonu ile çekildiği anlaşılan görüntülerde yürüyen askerlerin, "Kamışlo’ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlo’yu almaya gidiyoruz" dedikleri anlaşılıyor. Kuzey Irak’tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin karşısındaki Kamışlı Kenti’ne gittikleri öne sürüldü.

BARZANİ, SURİYELİ KÜRTLERİ EĞİTTİKLERİNİ DOĞRULADI

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Suriye ordusundan firar eden Kürt askerlerden oluşan Batı Kürdistanlı gençleri bir kampta eğittikleri yönündeki iddaları doğruladı. Kuzey Irak’ta yayın yapan internet sitelerinde yer alan açıklamalarda Barzani, Suriye ordusunun Batı Kürdistan’dan çekilmesi durumunda, oluşacak güvenlik boşluğunu doldurmak amacıyla Suriyeli Kürtlerin eğitildiğini, gençlerin Hewler anlaşması çerçevesinde oluşturulan yüksek konseyin uygun görmesi durumunda Suriye’ye geçeceğini açıkladı.

Savaşçı gücün mevcut durumda sınırı geçmediğini anlatan Barzani, "Suriye’ye gönderilmediler. Onlar hala burada. Eğer yüksek konsey gitmelerini isterse gidebilirler. Eğer istemese durumun netleşmesini bekleyecekler, çünkü bu insanlar oralı ve sonuçta geri dönecekler" dedi.

Hewler’de 2 hafta önce Barzani başkanlığında bir araya gelen, aralarında PYD’nin de bulunduğu Batı Kürdistanlı örgütleri bünyesinde toplayan Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Konseyi, ortak hareket etmelerini sağlayacak Yüksek Konsey’in kurulmasına karar vermişti. Kamuoyunda ’Hewler Anlaşması’ olarak bilinen 7 maddelik anlaşmada Batı Kürdistan’da savunma gücünün kurulması da yer alıyor.

MİLLİYET YAZARLARI BUGÜN NE YAZDI?

FİKRET BİLA:

Kuzey Irak’tan sonra Kuzey Suriye sorunu

"Barzani bir taraftan Türkiye ile ilişkileri geliştirerek PKK’yı dağdan indirme amacıyla Ankara’yla benzer mesajlar verirken, bir yandan PKK’yı meşru güvenlik gücü ilân eden Suriye’li Kürt liderler ile işbirliğine yöneldi. Barzani’nin bu tutumu Ankara ilişkileri açısından ciddi bir çelişki oluşturuyor. Öcalan ve PKK’nın dört ülkedeki (Türkiye, İran, Irak, Suriye) dört parçadan “Büyük Kürdistan”ı oluşturma projesinin, Kuzey Irak’tan sonra, ikinci parçası olarak Kuzey Suriye’de vücut buluyor. Bu gelişme kuşku yok ki Türkiye üzerindeki baskıyı artıracak, PKK’nın Türkiye’ye sızma ve eylem yapma, Güneydoğu’da halkı baskı altına alma kapasitesini besleyecektir."

HASAN CEMAL:

Kuzey Irak’tan sonra Kuzey Suriye... Haydi bakalım kolay gelsin!

"Kuzey Irak’ta çekirdeği çoktan atılmış olan bir ‘Kürt devleti’ var. Şimdi sıra ‘Kuzey Suriye’de! Anlaşılan öyle. ‘Özerklik’le başlayacak bir yolculuğun işaretleri geliyor fokurdayan Suriye’den. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin tohumları da böyle atılmıştı, 1990’lardaki ve 2000’lerdeki savaşlarla..."

Haberin Tamamı İçin:

Binlerce Kürt asker Suriye sınırını geçti

Suriye'de Kürtlerin Türkiye sınırındaki bazı yerleşim birimlerinde yönetime el koymasının ardından bölgedeki hareketlilik sürerken, Kuzey Irak'tan da üzerlerinde askeri üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, Suriye'ye geçerken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

İç savaşa sürüklenen Suriye'de Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırına yakın yerlerde yaşayan Kürtlerin Kobani, Afrin ve Derika Hemko'ya el koymasıyla başlayan isyan devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'ye sınırı olan Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçesi sınır kesiminde askeri hareketlilik artıyor.

Cizre'den bugün yaklaşık 200 sivil araçtan oluşan konvoyla Nusaybin'e doğru asker sevkiyatı yapıldı. Frekans karıştırıcı jammer'lı araçların karadan eşlik ettiği konvoya, havadan da Kobra helikopterler eşlik etti. Kobralar sınır boyunca sık sık keşif uçuşları da gerçekleştirdi.

BİNLERCE ÜNİFORMALI KÜRT SURİYE'YE GEÇTİ
Bu arada, Kuzey Irak'ın Kürt Bölgesi'ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülüyor.

Cep telefonu ile çekildiği anlaşılan görüntülerde yürüyen askerlerin, "Kamışlı'ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlı'yı almaya gidiyoruz" dediği duyuluyor.

Kuzey Irak'tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı kentine gittikleri öne sürüldü.

BARZANİ, SURİYELİ KÜRTLERİ EĞİTTİKLERİNİ DOĞRULADI
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Suriye ordusundan firar eden Kürt askerlerden oluşan gençleri bir kampta eğittikleri yönündeki iddiaları doğruladı. Barzani, Kuzey Irak merkezli internet sitelerinde yer alan açıklamalarında, Suriye ordusunun Batı Kürdistan'dan çekilmesi durumunda, oluşacak güvenlik boşluğunu doldurmak amacıyla Suriyeli Kürtlerin eğitildiğini, gençlerin Hewler anlaşması çerçevesinde oluşturulan yüksek konseyin uygun görmesi durumunda Suriye'ye geçeceğini açıkladı.

"Savaşçı gücün" mevcut durumda sınırı geçmediğini belirten Barzani, "Suriye'ye gönderilmediler. Onlar hâlâ burada. Eğer yüksek konsey gitmelerini isterse gidebilirler. İstemezse durumun netleşmesini bekleyecekler, çünkü bu insanlar oralı ve sonuçta geri dönecekler" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

KÜRT ASKERLER İKİŞERLİ KOL YÜRÜYÜŞÜ İLE SURİYE'YE GEÇTİLER.. İŞTE O GÖRÜNTÜLER..!! Suriye'de'de Kürtlerin Türkiye sınırındaki bazı yerleşim birimlerinde yönetime el koymasının ardından,
Kuzey Irak'ın Kürt Bölgesi'ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı.
Ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülürken, cep telefonu ile çekildiği anlaşılan görüntülerde yürüyen askerlerin, “Kamışlı'ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlı'yu almaya gidiyoruz” dedikleri anlaşılıyor. Kuzey Irak'tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı Kenti'ne gittikleri öne sürüldü. Öte yandan, Barzani, Suriye ordusundan firar eden Kürt askerlerden gençleri bir kampta eğittikleri yönündeki iddiaları doğruladı. DHA

Esad'ın Kartı 'Batı Kürdistan'

Ankara, Suriye'nin kuzeyinde Esad'ın, kasten kontrolü PKK ile bağlantılı PYD'ye bıraktığı sonucuna vardı. Ankara kaosa karşı harekete geçti.

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin yönetimi ele geçirmesini değerlendiren Ankara , bölgenin Beşar Esad tarafından özellikle PKK ’ya yakın Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) teslim edildiği sonucunu çıkardı. Genelkurmay ve MİT’in bilgilerine göre Kürtlerin silahlarının kaynağı da Esad. Diplomatik gözlemciler, Esad’ın böylece hem sırtını sağlam bir yere dayadığı, hem kendisini hedef aldığına inandığı Türkiye ’yle arasına PKK ’yı yerleştirdiği yorumunu yapıyor.

Ankara ’ya göre Esad gidici

Ankara ’daki toplantılarda sunulan brifinglere göre Esad’ın gidiş süreci son bir haftada hızlandı. Şam yönetiminde ciddi sarsılmalar yaşanmaya başladı. Şam ve Halep’teki durum Esad aleyhine ciddi bir hal aldı. Hükümet güçleri ile muhaliflerin çatıştığı Halep’te birkaç güne kadar yeni gelişmeler bekleniyor. Halep’in düşmesi, Esad’ın alanını da daraltacağından kimyasal silah kullanma gibi ‘çılgınlıklar’ yapma riskini arttırıyor.

Batı’nın ‘sonrası’ planı yok

Son bir haftada çöküş sürecinin hızlanması Ankara ’da “Suriyeli muhalifler yeni döneme hazır mı” kaygısını artırdı. “Şimdiden geçiş dönemini planlamak lazım” diyen üst düzey bir yetkili, Esad çekildiği andan itibaren sürecin yeni bir kaosa yol açmadan, muhalefet içinde çekişmeler yaratmasına izin vermeyecek şekilde planlanması gerektiğini belirtip ekledi: “Önümüzde 2 süreç var: Birincisi geçiş süreci, ikincisi siyasi oluşum süreci. Geçiş sürecinde halkın zaferini kutlarken bunu yeni bir sıkıntıya, kaosa sokmaması önemli. Siyasi sürecin de ülkenin tüm kesimlerini kucaklayacak şekilde planlanması doğru olur.” Buna karşın, diplomatik kaynaklara göre ne Suriye muhalefetinin ne de kendilerine destek veren Batılı ülkelerin sağlam bir ‘Esad sonrası yol haritası’ var.

Rusya aynı safa gelecek’

Yetkiliye göre en başından bu yana Suriye konusunda 3 farklı grup var: “ Türkiye ’nin de yer aldığı ‘Suriye’de yaşananlar doğru değil’ diyen ve aktif çaba harcayan grup; Rusya-Çin ve İran gibi bu sürece karşı olan ülkelerin bulunduğu grup; İsrail gibi gelişmeleri temkinle izleyen gelişebilecek duruma göre pozisyon almayı planlayanların grubu.” Değerlendirmeye göre Rusya gibi ülkeler Esad’ın gidişatını görüp saf değiştirebilir. Putin’in ‘Esad çekilmeli’ şeklinde yorumlanan sözleri de bu yöndeki hazırlığın ilk sinyalleri olabilir.

Bir taşla iki kuş

Haberin Tamamı İçin:

Kamışlı patlamaya hazır

İlaç ve mazot sıkıntısının yaşandığı Kamışlı'da, Batı Kürdistan Halk Meclisi'ne (MRGK) bağlı Halk Savunma Güçleri'nin (YPG) silahlı olarak devriye görevi yürütüyor. Ancak yine de kent tam olarak YPG'nin kontrolünde değil. Kamışlı'nın giriş çıkışları Suriye ordusunun kontrolü altında.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) de katılımcıları arasında yer aldığı MRGK, kentte özerklik ilan etmeyi planlıyor.

Arap ve Ermeni nüfusun da yoğun olarak yaşadığı kentte, özerklik ilanının çatışma çıkarmaması için görüşmeler devam ediyor. Nitekim özellikle Ermeni ve Arap Hıristiyanları Esad yönetimine son derece bağlılar ve özerklik ilanına sıcak bakmayabilirler.

SURİYE ORDUSU BÖLGEDE

Suriye ordusuna bağlı birlikler henüz kenti terk etmedi. Pazartesi günü kentte askerler ve YPG birlikleri arasında çatışma çıktı. Bu çatışmada YPG üyesi bir kişi yaşamını yitirse de, gerilim kontrol altına alındı.

Görünürde son derece sakin olan kent, aslında patlamanın eşiğinde.

SURİYELİ MUHALİFLER BÖLGEDE YOK

Kamışlı'da Suriyeli muhaliflerin herhangi bir etkinliği bulunmuyor. Bugüne kadar Suriyeli muhaliflerle Kürtler arasında çatışma yaşanmasa da bazı civar kasabalarda ordu ile militanlar arasında çatışmalar çıkabiliyor.

Son olarak Suriye ordusuna bağlı uçaklar sabah saatlerinde, Arap nüfusun yaşadığı, muhaliflerin denetiminde ve kente 50 kilometre mesafedeki Celaga'yı vurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Asker Kışlada Kürtler Sokakta!

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kamışlı'da Çatışma Korkusu

Kamışlı'daki gerilim, sınırın Türkiye tarafında Nusaybin'de de kendini hissettiriyor. Kamışlılılar "Elektrik yok, fiyatlar fırladı, yiyecek yok" diyor.

Kürtlerin Suriye’nin kuzeyinde kentleri ele geçirmesinin ardından ülkedeki iç savaş hali Türkiye için başka bir boyut kazandı. Afrin, Amude gibi yerlerin Kürtlerin kontrolüne geçmesinin ardından gözler kimin kontrol edeceğine dair gerilimin sürdüğü Kamışlı’ya çevrildi. Hava sıcaklığı 55 derece. Mardin’in Nusaybin ilçesindeyim. Birkaç yüz metre uzağımda Kamışlı bulunuyor. Haberi Kamışlı’nın sarı evlerini gören mayınlı arazinin yanından yazıyorum. Rejim güçlerinin Kamışlı’dan çekildiği belirtiliyor ancak kimse buna inanmıyor. Nusaybin halkı en tedirgin günlerini yaşıyor. Düne kadar hem ticari ilişkiler sürüyor hem de akraba ziyaretleri yapılıyordu. Bu sükunet ortamı bozuldu. Suriye’de 500 bini Şam, 600 bini Halep’te olmak üzere Suriye’de 2-3 milyon Kürt yaşıyor. Kamışlı da Kürtler için son derece hassas bir konuma sahip. Nusaybin’de akrabaları aracılığıyla Kamışlı’daki bazı ailelerle görüştük. Çatışmalardan daha çok istihbarattan korkuyorlar. Acı deneyimleri var. İddiaya göre bir ailenin 2 çocuğunun birkaç ay önce Esad aleyhine konuştuğu için boğazları kesildi.

Cehennem gibi
İlk görüştüğümüz kişi şunları anlatıyor: “Suriye askeri her yerde var. Sadece Suriye değil, kim olduklarını bilmediğimiz birçok insan var. Hepsi sivil. Kimlik soruyorlar. Biz onlara ‘Siz kimin askerisiniz?’ diye soramıyoruz. Bir haftadır açık dükkan bulamıyoruz. Bu sabah (dün) çarşıya çıktım. Bir dükkan sahibi beni içeri aldı, ‘Ne alacaksan çabuk al, hemen evine dön’ dedi. Dükkandan çıkınca kapattı. Elektrik günde 2 saat veriliyor. 3 gün boyunca hiç verilmedi, sadece dün gece (önceki gece) bir saat elektrik verildi. Elektrik olmayınca su da akmıyor. Sıcaklık 50 derecenin üzerinde. Klimalar çalışmıyor. Dolaplar çalışmıyor. Yiyecek yok. Burası cehennem gibi.”

Her an çatışma çıkabilir

Haberin Tamamı İçin:

'Türkiye'nin Büyük Kürdistan Korkusu'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAhmet DavutoğluAkaryakıtAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşer EsadCerablusÇinCumhuriyet Halk PartisiDiyetIrakİranİsrailKilisMardinMilliyetçi Hareket PartisiRusyaŞanlıurfaSavaşŞırnakSuriyeTerörVladimir Putincep telefonuyiyecek
Görüş Bildir