Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

STK'lardan Ortak Tepki

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Stk'lardan Ortak Tepki

Stk'lardan Ortak Tepki

"Tahliye edilen kişilerin derhal tutuklanması, daha adil ve vicdanları rahatlatan bir karar verilmesini istiyoruz" Bingöl'de faaliyet gösteren 15 Sivil Toplum Kuruluşları (STK), Bingöl’de 16 yaşındaki bir genç kızın 2 yıldır 8 uzman çavuş tarafından cinsel istismar ve tecavüze uğramasına tepki göstermek için Adliye Sarayı önünde ortak basın açıklaması yaptı.

15 STK adına açıklamayı, İnsan Hakları Derneği Bingöl Şubesi Sekreteri Özlem Kılıç okudu. Kılıç: “ Hepimizin bildiği üzere 16 yaşındaki E.A.'ya değişik zamanlarda tecavüz eden uzman çavuşlar hakkında başlatılan soruşturma sonrasında bu kişiler Bingöl sulh ceza Mahkemesince tutuklanmış, üst mahkeme olan Bingöl Asliye Ceza Mahkemesine yapılan itiraz sonucu tahliye edilmiştir. Tahliye kararını veren üst mahkeme davaya gizlilik kararı koymuş, E.A'nın avukatının E.A. için yaptığı koruma talebini reddetmiştir. Bu hukuksuz karar bizim için yeni N.Ç. davası skandalıdır. N.Ç. için de daha önce skandal bir karar veren mahkeme, 13 yaşındaki N.Ç.'nin 'kendi rızasının olduğu' yönünde karar vermişti. Daha sonra oluşan kamuoyu baskısı sonucu mahkeme bu kararı bozmuş, yeniden yargılamaya gitmişti. " dedi.

Mahkemenin kişileri tahliye etmesinin ve dosyaya gizlilik kararının konulmasının mevzuata uygun olduğunu ancak bu kararın ahlak ve vicdan karşısında hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade eden Kılıç: “ Bu karar ahlak ve vicdan mahkemesinde mahkûm edilecek bir karardır. Bu yaştaki çocukların bundan sonra bu tür olaylara maruz bırakılmasını adeta özendirici bir nitelik taşımaktadır. Çocuklarının tecavüze ve istismara maruz bırakılmasını öngören kararla hukuk sistemi, toplumu korumak yerine toplumu bozmayı teşvik etmiştir " ifadelerini kullandı.

"Tahliye edilen kişilerin derhal tutuklanması, daha adil ve vicdanları rahatlatan bir karar verilmesini istiyoruz" diyen Kılıç: “Tahliye gerekçesinin açıklanmasını ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını, kadınlara ve özellikle çocuklara karşı cinsel istismar ve tecavüz davalarında daha adil, bu tarz olayları caydırıcı kararlar alınmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Açıklamaya; İnsan Hakları Derneği Bingöl Şubesi, KESK, Özgür Eğitim-Sen, BDP Bingöl il örgütü, CHP Bingöl İl Örgütü, BÜÖDER, FIRAT DER, NURDER, MARİFETDER, BİN DER, İMO (İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği), MMO (Makine Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği), MEYA DER, KAMER Bingöl Temsilciliği ve Rençber Aziz Kültür Sanat Merkezi destek verdi. Yapılan açıklamadan sonra verilen kararı protesto etmek için adliye önünde 5 dakika oturma eylemi yapıldı. Eylemden sonra saat kulesi önüne geçen grup, burada da slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBingölCumhuriyet Halk PartisiTecavüztahliye
Görüş Bildir