Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Siyasetten Sonra İş Hayatına Döneceğim'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Siyasetten Sonra İş Hayatına Döneceğim

Siyasetten Sonra İş Hayatına Döneceğim

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Siyasetten sonra tekrar iş dünyasının içine gireceğim." dedi.

Avusturya Ticaret Odası’nda düzenlenen 'Forum Türkiye' programında konuşan Zafer Çağlayan, "Dünyanın çevresini 26-27 kez dolaştım. İşadamları ve sivil toplum kuruluşları ile ayak basmadık ülke bırakmadık. Afrika’da 13 ülke ziyaret ettim, sadece Libya’ya 12 kez gittim, haftaya Güney Afrika ve Mozambik’e gideceğim." dedi. Çağlayan, iş dünyasından geldiğini hatırlattı ve siyasetten sonra iş hayatına döneceğini dile getirdi.

Türkiye’nin başarıyı kolay elde etmediğini kaydeden Çağlayan, "Ülkemde geçmişte siyasi istikrar sorunu vardı, 2001 yılında tarihinin en büyük iç krizini yaşadı. Milyonlarca insan işini kaybetti, mali disiplinimiz aynı bugün Avrupa’da olduğu gibi çok kötüydü. Ancak ülkemiz bugün çok önemli başarılar elde etti." dedi. Çağlayan, "Türkiye Avrupa’daki firmalara üretim, yatırım ve bölgesel yönetim üssü olma imkanı sağlamaktadır." diyerek Avusturya’nın doğrudan yatırımlarını ve Türkiye’ye ilgisini övdü.

Konuşmasında "Avrupa’nın samimiyetsiz ve iki yüzlü politikası ve Avusturya’daki kimi bakanların Türkiye karşıtlığı bizi üzmüştür." ifadelerini kullanan Ekonomi Bakanı Çağlayan, ticaretin her kapıyı açacağını ve olaylara daha gerçekçi yaklaşılacağını söyledi. Çağlayan, işadamlarının Avrupa’ya seyahatlerinde vize almak zorunda kalmasına ise "Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı insanlık suçu işlemektedir." sözleriyle tepki gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Avusturya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Richard Schenz, Türkiye ile Avusturya arasındaki ticari ilişkilerinde daha alınacak çok yol olduğunu söyledi. Bugünkü toplam ticaret hacminin 2,2 milyar euro olduğunu belirten Schenz, hedefin Bakan Çağlayan’ın söylediği gibi 12,2 milyar euro olması gerektiğini belirtti.

Schenz, Avrupa Sanayi ve Ticaret Odaları (Eurochambers) Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bir tasarı hazırlayarak, ürünleri Avrupa’ya gümrüksüz ve vizesiz giren işadamlarının kendilerinin vize sorunlarının çözümüne yönelik bir girişimde bulunacağını söyledi. Schenz, bu konuda Eurochambers olarak bu konunun çözümü için Avrupa Komisyonu nezdinde tüm gücüyle çalışılacağını dile getirdi.

Yaklaşık 250 işadamının katıldığı forumda, Türkiye’deki yeni teşvik yasasına yönelik bir sunum yapıldı. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiAvusturyaRifat HisarcıklıoğluZafer Çağlayan
Görüş Bildir