Şişli'den Cenevre'ye Onbinler Ayakta

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şişli'den Cenevre'ye Onbinler Ayakta!

Taksim'den Harbiye'ye, Şişli'den İstiklal'e, İzmir'den Adana'ya, Konya'dan Tunceli'ye, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Parkı'ndan Boston'a, Amsterdam'dan New York'a, Brüksel'den Madrid'e...

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan protesto dalgası çığ gibi büyüyor. Son 2 gündür sabah saat 05.00'da gerçekleşen polis müdahalesi, dün gün boyu devam etti. Gece de aralıksız devam eden müdahaleler gerek Türkiye genelinde, gerekse tüm dünyada geniş yankı buldu.

İZMİR'DEN DAN TUNCELİ'YE, KONYA'DAN ADANA'YA...

Gün boyu yaşanan gelişmeleri takip eden vatandaşlar, özellikle sosyal medyadan örgütlenerek akşam saatlerinde bulundukları illerde Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Başta İzmir, Konya, Eskişehir, İzmit, Adana, Tunceli, Antalya ve Mersin olmak üzere bir çok ilde protesto gösterileri düzenlendi. Eskişehir ve İzmir'deki gösteriye ise tıpkı İstanbul'daki gibi polis müdahale etti.

TÜM İSTANBUL SOKAKLARDA

Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı ve Harbiye'de yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu. Ancak gece saat 01.00 sıralarında Kurtuluş, Halkalı, Bahçeşehir, Teşvikiye, Fulya, Kartal, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Beylikdüzü, Ulus, Barbaros ve Ataşehir başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı. Gece evlerinden sokaklara inen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Bazı vatandaşlar ise evlerinin ışıklarını açıp kapatarak ve pencerelerden tencere çalarak protestoya destek verdi.

YURT DIŞINDAN YOĞUN DESTEK

Gezi Parkı protestosuna destek sadece Türkiye'den değil, yurt dışından da geldi. Gezi Parkı'ndaki eyleme destek vermek amacıyla İspanya'da yaşayan bir grup Türk, Madrid Sol Meydanı'nda bir araya geldi. Basın açıklaması yapan gruba, çok sayıda İspanyol ve yabancı turistler de destek verdi. İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Millitler Parkı'nda da Gezi Parkı'na destek eylemi yapıldı. Öte yandan Hollanda'nın Amsterdam ve Belçika'nın Brüksel kentlerinde Taksim Gezi Parkı'nda yapılan eyleme destek olmak amacıyla protesto gösterisi düzenlenirken, New York, Boston, İngiltere'deki High Park ve Münih'te ise bugün gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.

Rıza GERENİZ/ dha.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAntalyaBelçikaBeşiktaş Jimnastik KulübüBirleşmiş MilletlerEskişehirGezi ParkıİngiltereİspanyaİstanbulİsviçreİzmirMersinPolisTunceli
Görüş Bildir