Şimşek: 'Önemli Olan Vize Rejiminin Esnek Tutulması'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şimşek: 'Önemli Olan Vize Rejiminin Esnek Tutulması'

Şimşek: 'Önemli Olan Vize Rejiminin Esnek Tutulması'

Maliye Bakanı Şimşek, Hırvatistan'ın Türkiye'ye vize uygulamasının temel sebebinin AB'nin direktifleri olduğunu belirterek ''Fakat önemli olan vize rejiminin mümkün olduğu kadar esnek tutulmasıdır'' dedi.

ZAGREB

Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç ile başkent Zagreb'de yaptığı görüşmenin ardından AA muhabirine konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hırvatistan ziyareti çerçevesinde Türk-Hırvat ortaklığı ile kurulmuş bir varlık yönetim şirketinin bir anlamda başlangıcını kutlama resepsiyonuna katıldıklarını ve Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç ile görüşme yaptıklarını söyledi.

Hırvat Bakan Liniç'le iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların artırılması yönünde istişarelerde bulunduklarını ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

''Hırvatistan'ın Türkiye'ye vize uygulamasının temel sebebi AB direktifleridir. Biz şu anda Avrupa Birliği ile vize rejiminin bir miktar esnekleşmesi konusunu konuşuyoruz. Hırvatistan bu konuda tabii ki istemeyerek de olsa bu vize uygulamasını başlatmak durumunda, fakat önemli olan vize rejiminin mümkün olduğu kadar esnek tutulmasıdır. O yönde de ben bir irade gördüm. Çünkü iki ülke arasında hem kültürel hem de ticari ilişkilerin gelişmesi, insanların rahat bir şekilde karşılıklı ziyaretler gerçekleşmesine bağlıdır. İnanıyorum ki, bu yönde Avrupa Birliği ile önümüzdeki dönemde önemli bir mesafe katedebileceğiz.''

"Bu bir meydan okuyucu durum"

Hırvatistan Maliye Bakanı Liniç de Türk yatırımcıların Hırvatistan'daki başarılı çalışmalarının Hırvatistan'ın AB'ye üye olmasından sonra da devamıyla ilgili bakan Şimşek'le bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Slavko Liniç, ''1 Temmuz'dan itibaren burada faaliyet gösteren Türk yatırımcıların faaliyet alanı Avrupa Birliği'nin tamamı olacaktır. Bu bir meydan okuyucu durum ve çok önemli bir fırsattır. Çözülmesi gereken sorunları vurguladık. Vize rejimini görüştük. AB ile Türkiye'nin bu sorunu çözmesi gerek, ancak Hırvatistan'ın arzusu Türk iş adamlarının ülkemizde engelsiz ve sorunsuz işlerini yürütmesidir'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiHırvatistanMehmet Şimşek
Görüş Bildir