Şike Savcısı Mehmet Berk Konuştu

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şike Savcısı Mehmet Berk Konuştu

Şike Savcısı Mehmet Berk Konuştu

Fenerbahçe'yi ele geçirmek istesek Ali Koç'u, Murat Özaydınlı'yı almaz mıydık?

2 gündür Aziz Yıldırım'ı yazan Ertuğrul Özkök bugün de şike davasının savcısı Mehmet Berk'in sözlerini köşesine taşıdı.

Şike davasının sona ermesinin ardından ilk kez konuşan Savcı Berk, "Cemaatin Fenerbahçe'yi ele geçirmek gibi bir arzusu olsa, bizim cemaatle ilişkimiz olsa, sadece bazı yöneticileri almakla yetinir miydik? Ali Koç'u almaz mıydık? Murat Özaydınlı'yı almaz mıydık?" dedi.
İşte Savcı Mehmet Berk'in Ertuğrul Özkök'e yaptığı açıklamalar;

"ÜÇ AY KONUŞULUR BİTER SANMIŞTIK"

 • Bu dava bana Zekeriya Öz'den geldi. Zekeriya Bey Galatasaraylıydı. Fenerbahçe ile ilgili bir davanın kendisinde olmasının yanlış olacağını söyledi.

 • Dava önüme geldiğinde iki şey dikkatimi çekti. Gelen iddialar, sıradan bir dolandırıcılık çerçevesinde ele alınabilirdi. Bu durumda, bu kişileri çağırıp, ifadelerini alıp bırakmaya karar vermiştim.

BUNU SADECE FENER DAVASI OLARAK ELE ALMAK OLMAZ

 • Ancak 10 gün sonra hiç beklemediğimiz bir gelişme oldu. TBMM şikeyle ilgili o kanunu geçirdi. Kanun, elimizdeki davayı hiç beklemediğimiz bir biçimde etkiliyordu. Artık yapabileceğimiz bir şey yoktu.

 • Önüme gelen ilk dosyada sadece Fenerbahçe ile ilgili şike iddialarını içeren olaylar vardı. Bunu sadece Fenerbahçe davası olarak ele almak doğru olmaz. Öteki takımlara da bakmak gerekir diye düşündüm.

NİHAT BEY'E SORUN KANUNUN DEĞİŞMESİ İÇİN ÇOK UĞRAŞTIM

 • Size bütün samimiyetimle söylüyorum. Bu kanunun değişmesi için çok uğraştım. Bunu Aziz Bey biliyor. Gidin Nihat Özdemir'e sorun. O çabalarıma tanıktır.

 • Bu dava hayatımızı allak bullak etti. Ben Balyoz davasında da çalıştım. Şike davasını açtığımız zaman, bunun da Balyoz gibi 3-4 ay konuşulup biteceğini sandık. Ama yanılmışız. Bunun böyle bir noktaya geleceğini hiç tahmin etmedik.

NE CEMAATİ, ARAMIZDA ALEVİ VE ATEİST ARKADAŞLAR VAR

 • Bize "cemaatçi" diyorlar. Hangi kutsal üzerine yemin edeyim? Çocuklarım üzerine yemin ediyorum ki, cemaatle bir ilişkimiz yok, bu işte cemaat falan etkisi yok.

 • Bu davada çalışan çok sayıda insan var. Aramızda Alevi arkadaşlarımız, ateist arkadaşlarımız var. Bize hiç böyle bir müdahale olmadı.

CEMAAT FENER'E EL KOYACAKSA ALİ KOÇ'U DA İÇERİ ALMAZ MIYDI?

 • Cemaatin Fenerbahçe'yi ele geçirmek gibi bir arzusu olsa, bizim cemaatle ilişkimiz olsa, sadece bazı yöneticileri almakla yetinir miydik? Ali Koç'u almaz mıydık? Murat Özaydınlı'yı almaz mıydık?

 • Bu kanun değişmeseydi, Aziz Bey çeteden 30 yıl, şikeden de her şike olayı için 5'er yıl ceza alırdı ve dışarı çıkamazdı.

 • Niye tutuksuz yargılanmadılar deniyor. Kanun çok ağır. Her suç iddiası için 5 yıl hapis öngörüyor. O nedenle tutuklu yargılandı.

Dipnot.tv

Haberin Tamamı İçin:

Savcı Mehmet Berk Kavgası: 3 Yazar Twitter'da Kapıştı

Zaman yazarı Bülent Korucu, Radikal yazarı Ezgi Başaran ve gazeteci Mustafa Hoş, twitter da fena kapıştı...

İşte o tweet'ler:

MUSTAFA HOŞ

@blntkorucu özeleştiri yapmazsanız 3 Temmuz süreci cemaate kaliyor. Fenerbahçe cemaat çatışması tuzağı.

@blntkorucu meseleyi düşmanlık ekseninden yürütmek daha çok yıpratıcı olacak. 3 Temmuz dinamiklerinde yer alan cemaat kadroları özeleştirisi+

@blntkorucu berk'e bu açıklamalardan sonra cemaati zan altına bırakıyorsun diye tepki göstermek yerine savunmak da cok manidar

mustafahos
mehmet berk:cenaat fb'ye el koyacaksa ali koç'u da içeri almaz mıydı. inanılır gibi değil suçsuz delilsiz içeri almanın itirafıdır bu.

mustafahos
ifade alıp bırakacaktık diyor mehmet berk yani müdahale edildi biz de gereğini yaptık itirafıdır bu.

mustafahos
mehmet berk satır aralarında öyle şeyler söyluyor ki kendini ele veriyor "ne cemaati? aramızda alevi ateistler var" mezhep fişlemesi değil mi bu?

BÜLENT KORUCU

@ezgibasaran savcı ve yargıçlara derseniz kötü tabii ki... hele de adam çocuğu üzerine yemin edip hâlâ inandıramıyorsa zulüm

@mustafahos her işe yarayan 'manidar'ı kullanmanız çok manidar! Adam cocuğu üzerine yemin ediyor, siz hala...

@ezgibasaran alayınız cematcisiniz mantığını eleştirdiğinizi duymadık. Böyle başa böyle traş! Tencere kapak...

@mustafahos müdahaleyi kim yapmış, Tbmm. Ne yapmış, kanun çıkarmış. Savci, meclisi tanımıyorum, kanunu takmıyorum mu demeliydi?

EZGİ BAŞARAN

@blntkorucu 'alayınız cemaatçi' sözünün eleştirilmesi gerek demenizden, 'cemaatçi' olmanın kötü birşey olduğunu düşündüğünüz çıkıyor

@blntkorucu kim 'alayınız cemaatçi' diyor? Üstelik 'herkes darbeci-terörist' ibareleriyle söylediğinizi aynı kefeye koymak cemaate haksızlık

Medyaradar Özel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAziz YıldırımBalyoz DavasıErtuğrul ÖzkökFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir