Sigara, Alkol, Obezite ve Kronik Stres Yatkınlığı Artırıyor: Her 6 Ölümden 1’inin Nedeni 'Çağımızın Vebası Kanser'

 > 
13PAYLAŞIM

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son kanser raporuna göre, her 6 ölümden 1'inin nedeni kanser. 2018 yılında dünya çapında 9.6 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğini kaydeden Dünya Sağlık Örgütü, 18.1 milyon kişiye de kanser tanısı konulacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son raporuna göre, kanser nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı her geçen yıl artıyor. rapora göre 2018 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybedeceklerin sayısı 9.6 milyon. Kanser tanısı konulacak kişi sayısı da 18.1.

2012’de yıllık kanser vakası 14.1 milyon, kansere bağlı ölüm sayısı 8.2 milyon olarak kayıtlara geçmişti.

Ölümlerin yüzde 22’sinden tütün ürünleri sorumlu.

Kanserden ölümlerin yüzde 22’sinin sorumlusu tütün ve tütün ürünleri. Medikal onkoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan'a göre, kanserden ölümlerin yaklaşık üçte birinden; yüksek vücut kitle indeksi, düşük meyve ve sebze tüketimi, fiziksel aktivite eksikliği, tütün ve alkol kullanımı sorumlu.

Kanser nedenlerinin yüzde 50'si çevresel.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı raporda yer alan bilgilere göre, kanserin sebeplerinin yüzde 50’si çevresel. Yani, sigara, obezite, virüs ve bakteriler, ultraviyole ışınlar, alkol ve kimsayal kanser yapıcılar. Yüzde 35’i çoğu yaşla birlikte artan rastgele mutasyonlardan kaynaklanıyor. Yüzde 15’i ise kalıtsal geçiş ve ailesel yatkınlıkla gelişiyor.

Yaşla birlikte kanser sıklığı artıyor.

Prof. Dr. Özdoğan yaşlanmanın da kanser gelişimi için başka bir temel faktör olduğunu hatırlatıyor. Yaşla birlikte kanser sıklığının “dramatik” bir şekilde arttığını belirtiyor: 

"Bunun üç ana nedeni var. İlki hücresel hasarların birikmesi. Bağışıklık sistemi fonksiyonunun azalması ve hücresel tamir mekanizmalarının daha az etkili olması da diğer nedenler."

'Sağlık, bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan iyi olma hali'

Ankara Eczacı Odası Gençlik Komisyonu, kanserden korunma yollarına ilişkin farkındalığın artırılması konferansı düzenledi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, burada yaptığı konuşmada kanserden korunma yollarını anlattı ve Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, sağlığın "bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan iyi olma hali" olarak tanımlandığını dile getirdi.

'Yağ dokusu biriktikçe zararlı maddeler salgılanıyor'

Prof. Dr. Sunguroğlu, yaşam stilini kişinin kendisinin belirleyebildiğinin altını çizerek, kanserden ve birçok hastalıktan korunulabileceğine işaret etti. Sağlığı korumaya yönelik faktörler içinde yeterli fiziksel aktivitenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Sunguroğlu, "Yağ dokusu biriktikçe vücutta zararlı maddeler salgılanıyor. Bu da kanser gelişiminde önemli rol oynuyor." diye konuştu.

Kadirhan Sunguroğlu, kanserden korunmak için gün içinde yeterli fiziksel aktivitenin yapılması, spora zaman ayrılması gerektiğini anlattı.

'Kanserden korunmanın başında tütünden uzak durmak geliyor'

Kanserden korunmada en önemli faktörlerin başında, tütün ve tütün ürünlerinden uzak geldiğini aktaran Sunguroğlu, "Özellikle akciğer kanseri gelişiminde yüzde 90'ın üstünde tütün kullanımı etkilidir. Tütün kullanımı başta akciğer olmak üzere mesane, gırtlak kanseri gelişiminden sorumludur." dedi.

Sağlıklı beslenmeye ve her gıdadan dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Sunguroğlu, özellikle hazır yerine doğal ve taze yiyeceklerin tüketilmesinin önemine işaret etti.

Stres kansere yatkınlığı artırıyor.

Sunguroğlu, stresin de kanser gelişiminde önemli olduğunu vurgulayarak, gün içinde bunu azaltabilmek için spor ya da bir hobiyle ilgilenmesi önerisinde bulundu ve şöyle devam etti:

"Stres hastalık gelişiminde etkilidir çünkü stresle birlikte tansiyon yükselir, kan şekeri artar ve kişinin metabolizması bozulur. Bu durumun sürekli olması halinde de stres kronikleşir ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemi bozulur ve kansere yatkınlık artar."

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bir yılda ortaya çıkan kanser tanıları şöyle:

 • Akciğer: 2.09 milyon

 • Meme: 2.09 milyon

 • Kolon-rektum: 1.8 milyon

 • Prostat: 1.28 milyon 

 • Cilt kanseri (melanom olmayan): 1.04 milyon 

 • Mide 1.03 milyon

Bir yılda hayatını kaybedecek kanser hastalarının sırası ise şöyle:

 • Akciğer: 1.76 milyon 

 • Kolon-rektum: 862 bin 

 • Mide: 783 bin 

 • Karaciğer: 782 bin 

 • Meme: 627 bin

Kaynak: Hürriyet, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir