Selde Can Kaybı 13'e Çıktı

 > -

Samsun'da Sel 6 Can Aldı

Samsun'da Sel 6 Can Aldı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Samsun' da Mert Irmağı taştı: 8 ölü

Samsun' da Mert Irmağı taştı: 8 ölü

Samsun'un Canik ilçesinde Mert Irmağı'nın taşması sonucu Kuzey Yıldızı TOKİ Konutlarındaki apartmanların zemin katlarını su bastı, 4'ü çocuk 8 kişi hayatını kaybetti.

amsun'da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece ilerleyen saatlerde şiddetini artıran sağanak yağmur sele neden oldu. Mert Nehri'nin taşması sonucu Kuzey Yıldızı TOKİ Konutlarında 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti. Derbent mevkiinde bulunan Petrol Dolum Tesisi yakınlarında da 1 kişi hayatını kaybetti. Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 6 oldu. AFAD tarafından yapılan açıklamada ise 2 vatandaş için kayıp ihbarı yapıldı. İlerleyen saatlerde kayıp vatandaşların da hayatını kaybettiği açıklandı. Samsun'da ölü sayısı 8'e yükseldi.

Haberin Tamamı İçin:

Bayraktar: 'Su Basan TOKİ Evlerinde Hata Yok'

Bayraktar: 'Su Basan TOKİ Evlerinde Hata Yok'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Samsun'da TOKİ'yi sel aldı

Samsun'da TOKİ'yi sel aldı

Samsun'da meydana gelen selde hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Karadeniz Bölgesi'ni etkisi altına alan şiddetli yağışlar hafta başından itibaren bölgede taşkın ve sellere yol açıyor. Samsun'un Canik ilçesindeki Gaziosmanpaşa mahallesinde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları'nın bazı bodrum katları, Mert Irmağı'nın taşması sonucu su altında kaldı. Bu katlarda kalan ailelerin büyük bölümü kendi imkanlarıyla sel sularından kurtulmayı başarırken, bazı vatandaşlar bodrum katlarında mahsur kaldı. Sel baskını sonucu ilk belirlemelere göre 4'ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi.

Ölenlerin isimleri şöyle; 43 yaşındaki Kenan Yazıcı, oğulları 16 yaşındaki Mücahit ve 9 yaşındaki Bedirhan, 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz, 36 yaşındaki Emine Bütüner, çocukları Berkay ve Miranur ile Mehmet Yayla.

Bu arada taşan Mert Irmağı üzerindeki köprülerden 1'i yıkıldı, park halindeki bazı araçlar sel sularına kapıldı. Heyelan tehlikesi nedeniyle Canik ilçesi mevkisinde trafiğe kapatılan Samsun-Ordu karayolu, yapılan çalışma sonucu sabaha karşı kontrollü geçişle araç trafiğine açıldı. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da konutların bulunduğu Gaziosmanpaşa Mahallesi'ne gelerek arama-kurtarma çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Bu sırada bazı mahalle sakinleri, yaşanan selden zarar görmeleri nedeniyle tepki gösterdiler. Vali Aksoy, vatandaşlarla sohbet ederek sakinleşmelerini sağladı. Vali Aksoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, meteoroloji verilerine göre kentte gece metrekareye 48,5 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Vali Aksoy, "Canik ilçesinde yaklaşık 9 köyümüzde yer yer heyelanların meydana gelmesi, yolları kapatması su baskınlarının oluşması vatandaşlarımızı olumsuz etkilenmiştir. Bu kapsamda çeşitli yardım ekiplerini köylerimize ulaştırmak adına gece saat 24.00'da bütün arkadaşlarımızı seferber ettik. Özellikle ilçe merkezinden köylere ulaşımda yolların kapanması nedeniyle zorluk yaşadık. Bu nedenle ilçe köylerine başka bir ilçeden ulaşmak adına Asarcık'ta ekipler oluşturduk. Orada kaymakam arkadaşımızın nezaretinde jandarma komutanlığımıza ait ekipler il özel idaresine ait ekiplerle birlikte yolları aça aça vatandaşlarımıza ulaştık. Belirli tehlikelere karşı suların farklı noktalara akması yönünde çalışmalarımızı sürdürdük” diye konuştu.

Kırsal kesimde yağan yağmurun kent merkezinde de özellikle Canik ilçe sınırlarında etkili olduğunu ve bazı evleri su bastığını belirten Vali Aksoy, “İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri olay yerine intikal ettiler. Özellikle binalarda mahsur kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. İtfaiye ekipleri, deniz polisimiz bu konuda her türlü imkanı ortaya koyarak vatandaşımıza ulaşmaya çalıştı. İhbarlara ulaşmak adına ekiplerimiz büyük gayret gösteriyor. Arama kurtarma ekiplerimiz 50 personelle çalışmalarını sürdürüyor. İl emniyet ve il jandarma komutanlığımız çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da (AFAD) Samsun’daki sel felaketi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen 3 helikopterin de arama kurtarma çalışmalarına katıldığı belirtilen açıklama şöyle:

"Samsun ili Asarcık yolu Yılanlıdere mevkii Gürgentepe, Adatepe Muratlı köyü, Kaşyayla köyü ile il genelinde yoğun yağış sonucu sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Samsun il genelinde mahsur kalan vatandaşlarımızı arama-kurtarma çalışmaları yürütülmektedir. AFAD Başkanlığı’nca bölgeye; Genelkurmay Başkanlığı’na ait 3 arama kurtarma helikopteri, Sağlık Bakanlığı’ndan 8 personel, 3 ambulans, Ankara , Amasya , Çorum, Ordu ve Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’nden 50 personel, 3 dalgıç, 19 motopomp, 4 bot, 1 arama-kurtarma köpeği ve 23 araç gönderilmiştir.

KIZILAY KRİZ MERKEZİ KURDU
Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen sel ve su baskınları nedeniyle Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturdu. Türk Kızılayı 'ndan yapılan yazılı açıklamada, Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki şiddetli yağışlar nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşanmasının ardından bölgeye afet ekibi ve yardım malzemelerinin gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, Sinop'tan sonra Samsun'da da olumsuz etkileri olan yağışlar için bölgeye ilk etapta Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi'nden uzman personel eşliğinde bir tır dolusu çadır, mutfak seti, gıda kolisi, yatak ve battaniye gönderildi. Batı Karadeniz Afet Müdahale Merkezi ve Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi de alarm durumuna geçirildi. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Kızılay, ihtiyaç halinde bölgeye ek afet müdahale ekibi ve yardım malzemesi ulaştırabilmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.

2010 YILINDA YAPILDI
Samsun'un Canik Beldesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilen Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları'nın yükseldiği Gazi ve Yeşilova mahalleleri; Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı, Devgeriş deresiyle Mert Irmağı arasında Karadeniz'den içeri doğru uzanan bir belde olan Canik'in kuzeybatısında yer alıyor. TOKİ Konutları; kuzeyinde ve batısında Mert Irmağı, güneyinde Samsun- Amasya yolu, doğusunda ise 19 mayıs Stadyumu ve stadyumun kuzeyinde yer alan Küçük Sanayi Sitesi ile çevreleniyor. İlk etabı 2010 yılında tamamlanan TOKİ Projesi'nde; alanın batısında yer alan Mert Irmağı'nın yarattığı su etkisi potansiyeli ırmak boyunca oluşturulan rekreasyon alanlarıyla kullanıldı. Proje alanının rekreasyon alanıyla bağlantı oluşturduğu noktalarda doklar oluşturuldu. Proje alanını giriş iki anayolun kesiştiği noktada bir kavşakla yumuşatılarak 20 metrelik bir yolla sağlandı. 20 metrelik yol, kuzeye doğru alanı ırmak üzerinden diğer mahallelere bağlanıyor.

BAKAN BAYRAKTAR TANITMIŞTI
Dönemin TOKİ başkanı olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kuzey Yıldızı Projesi'ni büyük bir kıvançla kamuoyuna tanıtımıştı. Bayraktar, "Dünya ile kucaklaşmaya çalışan Türkiye 'de 120 belediye ile toplu konut anlaşması imzaladık. Projelerimizi büyük bir başarıyla yürütüyoruz. Türkiye 'nin gerekli imar şartlarını taşımayan binalardan artık kurtulmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Canik'te halkımız için çağdaş bir yaşam alanı oluşturacağız. Bu projede sadece konutlar yaklaşık 350 milyon TL'ye mal olacak. Ticaret merkezleri, okullar, camiler, parklar, diğer tesisler ve cezaevinin yeniden inşa edilmesi de dikkate alındığında beldede yaklaşık 500 milyon TL'lik bir yatırım gerçekleşecek'' demişti. Canikli Belediyesi ise Kuzey Yıldızı projesinin Fransız Balkonu, alüminyum korkulukları ile diğer projelerden farklılaştığını anlatıyordu.

'YER SEÇİMİNDE HATA OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM'
Bakan Bayraktar, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u ziyaretinde gazetecilerin Samsun'da meydana gelen sel felaketine ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Biliyorsunuz, Samsun'da sel felaketi meydana geldi. Sekiz vatandaşımız hayatını kaybetti ve ve TOKİ binasının bodrum katında boğularak hayatlarını kaybettiler. Tam da böyle bir toplu konut ve dönüşümün yaşandığı bir dönemde, ortamda böyle bir olayın meydana gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Bayraktar, “Olayı bilmiyorum. Sabahleyin uçaktan indikten sonra gazeteden okudum. Olayı inceledikten sonra öğleden sonraki görüşmelerimizde cevap veririz” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, bir başka gazetecinin TOKİ konutlarının kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığını hatırlatarak, “Bundan sonraki kentsel dönüşümler böyle mi olacak? Yerin ne kadar riskli olduğu ölçülmeden mi yapılacak?” şeklindeki sorusuna ise şöyle cevap verdi:

Haberin Tamamı İçin:

'Baraj Kapağı Patladı, Sel Geliyor'

'Baraj Kapağı Patladı, Sel Geliyor'

Samsun’da yaşanan sel felaketinin ardından sabah saatlerinde ekiplerin başlattığı çalışmaları izleyen vatandaşlar büyük panik yaşadı.
Samsun'daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi.

Vatandaşlar arasında çıkan ‘Baraj kapağı patladı. Sel Geliyor’ söylentisi üzerine ekiplerin çalışmalarını izleyen vatandaşlar panik içinde kaçmaya başladı. Söylenti üzerine vatandaşlar evlerinin balkonlarına ve çatılarına çıktı. Yüksek yerlere kaçmaya çalışan vatandaşların yaşadığı paniğin görüntüsü kameralara tarafından saniye saniye görüntülendi.

İŞTE KORKU DOLU ANLAR

ÖLENLERİN İSİMLERİ

Haberin Tamamı İçin:

'Bodrum İnadı' 5 Can Aldı

'Bodrum İnadı' 5 Can Aldı

Örnek dönüşüm alanı gösterilen ama selde 5 kişiye mezar olan TOKİ Konutları dere yatağına yapılmış. 'Bodrum katı yapmayın' uyarıları da dinlenmemiş. Ölümlerin hepsi bu katlarda oldu.

Samsun’da 4,5 saatlik yağış, 6’sı çocuk 9 can aldı. TOKİ’nin ırmak yatağına yaptığı konutların bodrum katlarında 5 kişi öldü. Samsun dün büyük bir felaketle uyandı. Önceki gece fırtınayla başlayan ve 4.5 saat süren şiddetli yağış en az 9 cana ve büyük hasara mal oldu. Kayıp 4 kişi ise aranıyor. Canik’te, TOKİ’nin 2 yıl önce törenle teslim ettiği 450 dairelik Kuzey Yıldızı Konutları’nda, alt katlarda oturan iki aileden 5 kişi can verdi. Mert Irmağı’nın yatağına yapıldığı anlaşılan konutlarda, bu ırmağın taşması sonucu ölenlerin 4’ü çocuk.

Alt katları tamamen suyla dolan bu binalarda bodrum katta mahsur kalan Yılmaz ailesinin 3 ferdi kurtarıldı, ancak oğulları Abdullah (5) ve Hüseyin Yılmaz (1,5) can verdi. Aynı yerde yine bodrum katında oturan Kenan Yazıcı da (43), oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan (9) ile birlikte yaşamını yitirdi. Hurdacılık yapan Mehmet Yaylacıoğlu’nun (60) cesedi de ırmak kenarında bulundu. Çarşamba ilçesindeki düğünden Samsun’a dönerken Derbent’te otomobilleri sele kapılan Bütüner ailesinden, üniversitede memur olan Murat Bütüner (40) kurtarılırken, eşi Emine Bütüner (36) ile kızları Miranur Bütüner ve Seher Özkan isimli bir kız çocuğunun cesetleri bulundu.

‘Çocuklarım içeride, kurtarın!’
Selma Yazıcı... Ayrı yaşadığı eşinin ve iki oğlunun TOKİ Konutları’nın bodrumundaki kapıcı dairesinde sele yakalandıklarını biliyor, ama acı haberi henüz bilmiyor. Genç kadın “Çocuklarım içeride, kurtarın” diye bağırarak su dolu eve girmek istiyor... Oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan (9) ile eşi Kenan Yazıcı’nın cesetlerini dalgıçlar daire kapısının yanında buldu.

Samsun Canik’teki Mert Irmağı’nın taşması sonucu, “Karadeniz’in en büyük kentsel dönüşüm projesi” olarak gösterilen Kuzey Yıldızı Konutları’nda tam bir facia yaşandı. Trajik olansa Canik Belediyesi’nin konutları inşa eden TOKİ’ye ‘bodrum yapmayın’ uyarısına rağmen bloklara Bodrum katı yapılmasıydı. Kuzey Yıldızı’nın bodrumları, 4’ü çocuk 5 kişiye mezar oldu.
TOKİ’nin 2007’de inşasına başladığı konutlar için, Mert Irmağı’na dökülen Yılanlıdere’nin yatağı değiştirildi ve eski yatağa konutlar yapıldı. Irmağın 200 metre uzağına yapılması gereken konutlar sadece 30 metre mesafede yapılmıştı. Belediyenin ‘Bodrum katı yapılmasın’ uyarısını da kulak ardı eden TOKİ, 2010’da teslimat yaptı. Ve önceki gece başlayan sel felaketinde 4’ü çocuk 5 kişi bu konutların bodrum katlarında boğularak can verdi. Canik Belediye Başkan Yardımcısı Seyit İleri, “TOKİ’ye kapıcı dairesi koymamalarını tavsiye etmiştik. Ölümler o dairelerde oldu. Bunlar bodrumda değil zeminde olsun istemiştik” diyor.
Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise 2 yıl önce bu konutları, “Samsun’da yapılacak kentsel dönüşümlere örnek teşkil edecek, şehrimizi çarpık yapıdan kurtaracak, insanımıza daha sağlıklı yaşam fırsatı sunacak” sözleriyle tanıtmıştı. Radikal ’in ulaştığı mimar ve mühendisler can kayıplarının sebebi olarak konutların ırmağın yalnızca 30 metre yanına yapılmış olmasını gösteriyor. Uyarılara rağmen bodrum katı yapılmasının da ölüme davetiye çıkardığını söylüyorlar. İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek konutların dere yatağına mesafesinin 30-40 metre olduğunu belirterek “Irmağın iki tarafında 200 metrelik bir koruma bandı bırakılmalıydı” diyor.
DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcısı Murat Us ise sel baskınının dere yatağının değiştirilmesinden değil, selde sürüklenen ağaçların nehri tıkamasından kaynaklandığını öne sürdü.

‘Yer seçimi yanlış’
TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgede sağlıklı binalar vaat edildiğini söyleyerek, “Ama 2 yıl olmadan bu olayla karşılaştık. TOKİ boş bulduğu her yere bina yapıyor ve bilimsel kurallara uymuyor. Binaların yapıldığı yer Yılanlıdere ve Mert Irmağı’nın birleştiği nokta. Dere yatağına inşaat yapılmış, yer seçimi yanlış. Asıl hata binayı yapanda değil; burayı yapılaşmaya açan, imar değişikliği yaparak izin verende” diye konuştu.

‘TOKİ’nin bir yanlışı olduğunu sanmam’
‘Afet riskli alanların dönüştürülmesi’ toplantısı için Bursa’da olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gazetecilerin soruları üzerine, “Olayı tam bilmiyorum. Gerekli tetkikler yapılacak. Yer seçimi ve yapılaşma konusunda yanlış olduğunu zannetmiyorum” dedi. Samsun milletvekili olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise konutlarda inceleme yaptıktan sonra, “Bölge eski gecekondu yerleşim yeri. Kentsel dönüşüm olmasa, yaşanacak kaybın hesabını yapmak mümkün olmayacaktı” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Çağdaş Yaşam Alanı' 6 Kişiye Mezar Oldu

'Çağdaş Yaşam Alanı' 6 Kişiye Mezar Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sel Faciasında Ölenlerin Sayısı 10'a Çıktı

Sel Faciasında Ölenlerin Sayısı 10'a Çıktı

Samsun'daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

Samsun’da dün sağanak yağış sonrası meydana gelen sel felaketine otomobilleri içinde yakalanan 35 yaşındaki Emine Bütüner ile kızı 5 yaşındaki Niranur toparağa verilirken, 9 yaşındaki Berkay Bütüner'in cesedine ise bugün ulaşıldı.

Haberin Tamamı İçin:

3 Bakan'dan Flaş Açıklama

3 Bakan'dan Flaş Açıklama

Samsun’da 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin ardından Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar şehre gidip incelemelerde bulundu. Üç bakan daha sonra basın toplantısı düzenledi. Açıklamaların ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı. Orman Bakanı Veysel Eroğlu bir soruyu yanıtlarken, Çevre Bakanı Bayraktar, bakan arkadaşının uyararak ‘Hadi gidelim yağmur yağıyor’ dedi. Bunu üzerine basın toplantısı sona erdi.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu incelemeler sonrası şunları söyledi:

Geçmiş olsun diliyorum. Ayrıca hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Buranın eski durumunu en iyisini bilenlerdenim. Bu vadide 70’li yıllardan başlayarak depolama alanları kurulmuş. 2002 yılında vazgeçildi. Ancak yılanlı vadisinde gelen akım karşısında, bu çöp yığınlarını şehri kaplamaması açısından bizde bakanlık olarak katı atık çöp deposunun yukarı kısmına, 50 metrelik sel kapanı yaptık. Bu biriktirme değil. Gelen su çöp yığınlarını dağıtarak şehri çöp yıoğını haline getirmesin diye bir sel kapanı inşa ettik. Sağ olsun sayın başkanımız da geçmişte dökülmüş olan çöplerin altına kanal inşa etti.

"SAMSUN TAŞKIN KONUSUNDA RİSKLİ ALAN"

Ancak geçtiğimiz yıl burada beklenmeyen bir yağış oldu. Yaklaşık 70 kilogram metrekareye yağış düştü. Temmuz ayının 30 milimetre olduğunu düşünürsek 68 misli bir yağış meydana gelmiş. Biz bu yağış olacağını, buraya bir radar kurmuştuk. Samsun taşkın konusunda riskli bir alan.

Radarlara baktığımız zaman bu yağışların fazla olduğunu görüyoruz. Bu afet demektir. Bunun neticesinde bizim sel kapanımıza 710 metreküp, Kızılırmak’ın 210 metreküp saniye olarak düşünürseniz, 710 metreküp saniye debi geldi. Afet durumundaki debinin iki buçuk katı kadar debi geldi. Allah’a şükür bu sel kapanı vazifesini yaptı, geciktirmesini yaptı. Tünel de vazifesini yaptı. Aksi takdirde bunun çok büyük sıkıntısı olabilirdi.

Netice itibariyle bu gibi durumlarda bütün yapılar belli bir debiye göre hesap edilir. Burada tabii afet olmuştur. Biz gereken tedbirleri alıyoruz. İnceleme yapıyoruz, tabi yaralar, keşke hiç ölüm olmasaydı. Maddi yaraları çabuk kapatırız. Geçmiş olsun diliyorum.

YAŞANAN DOĞAL AFETTEN ÇIKARILACAK DERSLER VAR

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise şöle konuştu: Yaşanan kelimenin tam manasıyla afet. Doğal afet durumunu yaşıyoruz. Bir kısmınız yukarıdaki afetin boyutlarını bazılarınız gördünüz. Kelimenin tam manasıyla doğal afet yaşadık. Bu doğal afetimizin neticesinde 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp bir vatandaşımız var. Dün de buradaydık, ailemize taziye ziyaretine gittik. Yüreklerdeki yangını atılacak adamlarla söndürmek mümkün değil. Ama Türkiye Cumhuriyeti hükümeti süreci başından beri takip edilmektedir.

Yaşanan bu doğal afetin neticesinde çıkarılacak dersler vardır. Hasar gören bölge sadece bu bölge değil. Samsun’da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, üç cami bir okul bir spor salonu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda. Şu anda 845 mahallin hasar tespiti belirlendi.

Şehidimiz Umut Bulut'un ailesinin evi sel afetinde hasar görmüştür. Bu konudaki talimatlar sayın valimize ifade edilmiştir. Şehidimizin ailesine konut tahsis edilecektir. Hiç kimsenin bu acıları istismar etmemesi gerekir.

"HATASI OLAN VARSA BAŞTA BEN CEZASINI ÇEKECEKTİR"

Bakan Kıçıl'ın ardından ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar konuştu. Bayraktar "Samsun’umuzun başı sağ olsun. En önemli candır, on tane insanımızı kaybettik. Bunu hiçbir şey geri getirmez. Bunu özellikle, biz bu konuda üzgünüz. Bu hususta ne gerekiyorsa yapacağız. Beş tane insanımızı TOKİ konutlarında kaybettik, ama yitirdiğimiz canların sorumluluğu bizimdir. Ve bir hatası olan varsa, başta ben olmak üzere cezasını çekmelidir.

Şimdi bu alanda, 2500 konut planlandı. 1970 yılından beri burası konut alanı. Ama neydi buradaki binalar? Derenin yatağındaydı. Çekme mesafesinde bunu yaptık, ÇED raporu da burada. Zemin etüd raporu, imar planı hepsi alınmıştır.

Bu yukarıya doğru kaçak yapılar var, bunları da değiştireceğiz. Burada gecekondulaşma ortada kaldırılmalıdır. Ama belki bizim imar kanunumuzda olan bodrum katları hususunda belki gözden geçirmemizi gerektirecek.

TOKİ’nin yaptığı bir yanlış yoktur. Su baskını vardır, konutlarda ne hasar var ne de kırılma var. Ne gerekiyorsa yapacağız. 850 yerde su baskını oldu. O yüzden biz incelemelerimize devam edeceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

'Yitirdiğimiz Canlarımızın Sorumluluğu Bizimdir'

'Yitirdiğimiz Canlarımızın Sorumluluğu Bizimdir'

Bakan Bayraktar, Samsun'daki selle ilgili ''Başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, '' Samsun'da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir'' dedi.

Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile geldiği Samsun'da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından Kılıç ve Eroğlu ile TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.
Samsun'a ve Türk halkına başsağlığı dileyen Bayraktar, ''En önemli candır. 10 insanımızı kaybettik, bir de kaybımız var. Hiçbir şey bu canları geri getirmez. Hiçbir mazuriyet bu canların kaybını telafi etmez. Üzüntümüz sonsuzdur ve bu hususta ne gerekiyorsa yapacağız'' diye konuştu.
Bayraktar, ''Beş insanımızı TOKİ konutlarında kaybettik. Bu bakımdan da son derece üzgünüz. Samsun'da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir. Özellikle de suçlu aramak da yanlıştır. Varsa zaten bunu ortaya çıkaracağız'' dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Samsun'da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, hasar gören iş yeri sayısı 333, imalatlarda kullanılan depoların adeti 138, 3 cami, 1 okul, 1 spor solunu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda'' dedi.

Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile geldiği Samsun'da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.

Sel felaketinin sebep olduğu hasarlara ilişkin bilgi veren Kılıç, ''Samsun'da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, hasar gören iş yeri sayısı 333, imalatlarda kullanılan depoların adeti 138, 3 cami, 1 okul, 1 spor solunu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda. Bütün bu hasarları ortadan kaldırmak, yaraları sarmak için gayretli çalışmalar yürütülüyor. İlk etapta Başbakanlık'tan Samsun Valiliği'ne 2.5 milyon lira intikal etti, bunun devamı gelecek. Hasar gören iş yerleri ve konutlarla ilgili tespitler devam ediyor. Şu an 845 hasar mahalli tespit edildi, 15 ayrı hasar ekibi tarafından. Bu 845 mahallin tamamına yönelik Valilik üzerinden gereken adımlar atılıyor, atılmaya devam edecek'' diye konuştu.

''Tabii afet olmuştur''

Sel kapanına 710 metreküp saniyelik bir debi geldiğini, afet durumunda beklenen debinin ise 299 metreküp saniye olduğunu dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:
''Afet durumundaki debinin 2.5 katı kadar debi geldi. Allah'a şükür burada sel kapanı vazifesini yaptı, geciktirme yaptı. Aksi takdirde burada çok büyük bir sıkıntı olabilirdi. Çünkü 710 metreküp saniyelik debi buraya azalarak intikal etti. Netice itibariyle bu gibi durumlarda bütün yapılar belli bir emniyete göre, belli bir debiye göre hesap edilir. Aksi takdirde 100, 200, 500 yıla göre, 10 bin yıl, 30 bin yıldaki debiye göre hesap ederseniz buranın hepsinin dere olması lazım. Böyle bir şey ekonomik olmadığı için mutlaka gerek depreme maruz binalarda dayanacağı deprem büyüklüğü bellidir. Daha üstündekiler artık tabii afet kabul edilir. Burada da gerçekten tabii afet olmuştur.''
Bakan Eroğlu, gereken tedbirleri aldıklarını belirterek, şunu kaydetti:
''Sadece bakanlarımız değil, DSİ'deki ve Meteoroloji'deki arkadaşlarımızla beraber geldik. İnceleme yapıyoruz. Keşke hiç ölüm olmasaydı, maddi yaraları çabuk kapatırız ama maalesef ölenlerin acısı hepimizin yüreğini dağladı. İnşallah bundan sonra böyle bir felaket olmamasını diliyoruz. Şimdi zaten biz ekip olarak daha başka ne gibi tedbirler alınabilir, bu sel baskını sonundaki bir takım tedbirleri almak için geldik.''

AA

Haberin Tamamı İçin:

Selçuk Bebek Selden Son Anda Kurtuldu

Selçuk Bebek Selden Son Anda Kurtuldu

Hakkari Yeşiltaş'ta babası şehit olan Selçuk bebeğin Samsun'daki sel felaketinden son anda kurtulduğu ortaya çıktı.

Samsun'da sel suları Hakkari'deki saldırıda şehit olan er Umut Bulut'un evini de vurdu. 400 gram doğan ve 15 gün önce babasız kalan Selçuk bebeği, dedesi ile annesi son anda dışarı çıkarıp eve dolan suların önünden aldı.

Selçuk Bulut, doğduğunda sadece 400 gramdı. "Yaşamaz" dediler, ama o doktorları bile şaşırtıp hayata tutundu. 9 aylık oldu... Ancak bu kez de de babası, 15 gün önce şehit düştü. Türkiye onu, annesinin kucağında, babasının tabutu başındaki haliyle tanıdı. Fakat Selçuk bebeğin yaşadıkları bununla da bitmedi. Önceki gün Samsun'da 9 kişinin öldüğü sel baskınında evleri sular altında kaldı. Annesi ve dedesi son anda kurtardı.

'Anılarım o evdeydi'

Özellikle Canik ilçesini vuran sel felaketinde sular altında kalan evlerden biri de 15 gün önce Hakkâri'de, Yeşiltaş Karakolu'na teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda şehit olan 8 askerden biri olan piyade er Umut Bulut'a aitti. Şehidin emaneti Selçuk bebek son anda kurtuldu. Ev ise yerle bir oldu. Sabah Gazetesi'nden Murat Alhan'ın haberine göre; Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeki kiralık evde yaşanan dram ve mucizeyi, anne Özlem Bulut şöyle anlattı:

"Gece yarısından sonra yağış ve rüzgâr şiddetlendi. Rüzgâr ve yağmurun sesine uyandık. Oturma odasında geçip, oğlumu da oraya yatırdım. Daha ne olduğunu anlamadan evin içine aniden çamurlu su doldu. Suyun seviyesi bir anda belimize kadar ulaştı. Ne yapacağımı şaşırdım. Selçuk yatağın üzerindeydi. Onu kaptığım gibi dedesinin de yardımıyla kapıya koştum. Hemen apartmanın en üst katına çıktık. Birkaç saniye geç kalmış olsam, oğlum sel sularına kapılacaktı. Bebeğime birşey olsa ben ne yapardım!" Eşyalarının kullanılamaz halde olduğunu da söyleyen genç kadın, "Bütün anılarım o evde. Eşimin hatıraları var orada" diyerek gözyaşı döktü.

'Bayrağı sapasağlam'

Şehidin babası Mustafa Bulut ise şöyle konuştu:

"En büyük sevincimiz oğlumun emaneti Selçuk'a birşey olmaması. Selçuk'u nasıl alıp, kaçtık hala hatırlamıyorum. Evi temizlemek için girdiğimde gözlerime inanamadım. Oğlumun odasındaki bütün eşyalar ters düz olmuştu. Ancak, üzerinde fotoğrafı ve cenaze töreninden sonra bize saklamamız için verilen Türk bayrağının bulunduğu masa yerinden dahi oynamamış. O manzarayı görünce gözlerim doldu." Dede Mustafa Bulut, parmak bebek olarak doğan torununun ikinci bir mucize yaşadığını da belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Selçuk 400 gram olarak dünyaya geldi. Çok küçüktü. 'Bu nasıl yaşayacak?' diye kara kara düşündük. O kadar küçüktü ki elle tutulamıyordu. Ama o inatla hayata tutundu. Hem de babasının kokusunu hiç hissetmeden... Babası onu hiç görmeden şehit oldu. Ama o ikinci bir mucizeyle yine hayatta kalmayı başardı." Bulut ailesini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ziyaret etti.

Haberin Tamamı İçin:

Selde Ölenlerin Sayısı 11'e Yükseldi

Selde Ölenlerin Sayısı 11'e Yükseldi

Samsun'da meydana gelen selde hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi. Dün otomobili bulunan Mustafa Gazel'in, olay yerine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bugün denizde cesedi bulundu.

Canik İlçesi’nde geçen Salı günü akşamı meydana gelen selde hayatını kaybeden sanayide oto kaporta dükkanı bulunan 47 yaşındaki Mustafa Gazel’in cesedi, arama çalışmaları yapan ekipler tarafından Karadeniz’de bulundu. Dün Mert ırmağında otomobili bulunan Gazel’in cesedine olay yerinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta denizde rastlanıldı. TOKİ bloklarından itibaren Mert ırmağı yatağında arama yaparak denize kadar giden polis dalgıçlar, taşların arasına sıkışmış cesedi çıkardı.

Haberin Tamamı İçin:

Felaketin Ardından Samsun

Felaketin Ardından Samsun

Samsun'da 11 yurttaşın hayatını kaybettiği sel felaketinin ardından havadan çekilen fotoğraflar felaketin boyutlarını gözler önüne serdi.

Samsun sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Canik'te meydana gelen ve 11 yurttaşın hayatını kaybettiği felaketin ardından selin getirdiği odun parçaları ve çamurlar temizleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

"Adam Ol, İstifa Et!"

"Adam Ol, İstifa Et!"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’daki sel afetine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifa etmesini isteyerek, “Sorumluluk sendeyse adam ol, o koltuktan ayrıl. TOKİ dere yatağına konut yapacağına üniversite kampüslerine yurt yapsın” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde bir hayırsever tarafından yaptırılan kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı. Bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Bizim ortak paydamız, bizim geleceğe güvenle bakmamızın mihenk taşı, Mustafa Kemal Atatürk’tür; herkesin böyle bilmesi gerekir. Aydınların bir sorumluluğu vardır ama aydınların sorumluğu daha farklıdır. Çünkü aydın eğitilmiş, konuyu bilen, geleceği gören, yürekli bir insan olmak zorundadır. Aydın toplumun önderi olmak zorundadır. Aydın, elinde bir meşale toplumu çağdaş uygarlığa taşıyan kişidir. Aydının bir özelliği daha vardır, aydın korkak değildir. Korkaktan aydın olmaz; eğer aydın olunsaydı Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Kurtuluş Savaşını veremezdi. Halide Edip Adıvar’ı biliyoruz. Sultanahmet Meydanı’nda işgalin en yoğun olduğu dönemlerde bir aydın bilinci içerisinde çıkmış kürsüye, kadınları örgütlemiştir. Bugün kendisine aydın diyen pek çok kişinin, pek çok yazarın gıkı ve sesi çıkmıyor, baskından korkuyor, ‘beni hapse atarlar’ diyor. Hapse girmekten korkmayacak aydın, bedel ödemekten korkmayacak” diye konuştu.

“Sadece Türkiye’de değil, dünyanın neresinde bir aydınlanma hareketi olursa ona her zaman destek olacağız” diye devam eden Kılıçdaroğlu, “Eğer Mustafa Kemal ve arkadaşlarının verdikleri Ulusal Kurtuluş Savaşı tüm mazlum ülkelere örnek olmuşsa, nedeni budur; aydın sorumluluğudur, aydın yürekliliğidir. Onun için yola çıkıp, onun için mücadele ettiler. O da biliyordu bir imparatorluktan devraldığını Türkiye Cumhuriyeti’ni, o da biliyordu kulun ne olduğunu, bireyin ne olduğunu. Adım adım kararlılıkla yüreklilikle yoluna devam etti, ödün vermedi ilkelerinden” ifadelerini kullandı.

Eğitimin önemine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğitim, özgürce soru sorma, hayatı ve dünyayı sorgulama hakkını kazandırmak demektir; eğitim budur. Eğitim köle düzenini yaratmak için verilmez, eğitim dünyayı sorgulamak için verilir. İnsanın yaratılışında zaten vardır, bu çoluk çocuk sahibi olan anneler babalar bilir, çocuk dillendiğinde en çok soru sorar, çevresini tanımak ister, insanları tanımak ister. Allah vergisidir bu. Mademki bu yetisi var, çocuğun eğitimiyle bu pekiştirilir. Eğitimle daha güzel bir noktaya getirilir. Eğitimle geleceği görürken çevresini görür, dünyayı sorgular, insan haklarını, insanı siyasette temel merkez yapar. Eğitim bunu verir insana, eğer siz eğitimle çocuğun dünyayı sorgulamasını elinden alırsanız, ‘sen konuşma ben konuşacağım, sen düşünme ben düşüneceğim’ derseniz o eğitim eğitim değildir. Bunun için öğretmenlere her zaman her yerde saygı duyacağız. Çocuklarımızı okutacağız. Ama Türkiye Cumhuriyetinin çok basit bir sorunu 80 küsür yıllık bir dönemde çözülemedi. Çocuğumuz üniversiteyi kazanıyor, bir süre sonra anne babası düşünüyor, ‘çocuk Ankara’ya, İstanbul’a, Diyarbakır’a, Mersin’e gidecek, nerde kalacak benim çocuğum’. Niçin öğrenci yurdu sorunu çözülmez. Düşünün bir felaket yaşadık. Samsun’da dere yatağı giden yere TOKİ konut yapar, insanlar ölür, ‘vatandaş sorumluluk bende’ der ama koltuğuna yapışmış oradan kalkmaz. Bu kadar yüzsüzlük olur mu arkadaşlar, sorumluluk sendeyse adam ol, o koltuktan ayrıl. TOKİ dere yatağına konut yapacağına üniversite kampüslerine yurt yapsın. Elini tutan mı var? TOKİ’nin böyle bir görevi var diyorlar. Görevi varsa neden görevini yerine getirmiyor. Neden çağdaş yurtlar yapmıyor, içinde soğuk suyu, sıcak suyu olan 1-2 kişilik odalar, internet erişimi olan, bunları yapmak çok mu zor. Son derece kolay. Eğer 6 ay içerisinde hükümet söz versin bu ülkede yurt sorunu çözülür. Çözmüyorlar, kim çözmeye kalkıyor, bu ülkenin namuslu insanları. Onlardan birisi de burada. Kendisini yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Suçlu Olan Doğa Değil, Kurumlar

Suçlu Olan Doğa Değil, Kurumlar

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Samsun’da dün ölü sayısı 12’ye çıkan son sel felaketiyle ilgili ön raporunda, tüyler ürperten tespitlere yer verdi: Yatağı değiştirilen derenin zorlama yeni güzergâhı felaket getirdi! Suçlu ve sorumlu doğa değil, DSİ, SASKİ, TOKİ, Samsun Büyükşehir ve Canik Belediyesi.

SAMSUN’da 12 kişinin öldüğü sel felaketinin nedenleri araştırılırken, uzmanlardan “Felakete dere yatağının değiştirilmesi neden oldu” tespiti geldi. TMMOB Şehir Plancıları Odası selle ilgili ön raporunu yayınladı. Raporda, “Derenin zorlama yeni güzergahı felaket getirdi” denilerek, özetle şu tespitlere yer verildi:

Yapılaşma dışı olmalıydı

“Selin yaşandığı alan, tümüyle dere dolgusu bir zemin. Aslen yapılaşma dışı tutulması gereken, dere yatağının değiştirilmesi sonucu oluşturulmuş bir yer. Dere yatağının değiştirilmesi ve sonrasında eski yatağın yapılaşmaya açılması temel hata olarak öne çıkmakta. Zorlama yeni güzergâh ve Mert Irmağı üzerinde yapılan köprü, bölgede taşkının başlıca unsurları. Taşkın önlemeye yönelik tesisler yeterli değil. Eski dere yatağı ve çevresinin, kent içi açık ve yeşil alan yapılmak yerine yapılaşmaya açılması önemli bir planlama hatası.”

Benzer acılar yaşanacak

“Bölgenin hazırlanan imar planlarında konut alanı olarak düzenlenmesinde yetkisini kullanan Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Canik Belediyesi bu konuda başlıca sorumlular. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bütüncül planlamayı dışlayan tavrı, ne yazık ki gelecekte de benzer acı olayların yaşanmasına neden olacaktır. TOKİ’nin tüm konut ve kentsel dönüşüm projeleri bağımsız denetime açılmalı, olası yeni can kayıplarının önüne geçilmeli. Yasal düzenlemeyle denetim dışına çıkarılmış olan TOKİ’nin uygulamalarının büyük bölümü sorunlu. Sel ve taşkın sonucu yaşanan can kayıpları için yağmuru, dere yatağına dökülen çöpleri v.b. suçlamaktan vazgeçilmeli, zincirleme teknik hataların, ihmallerin sorumlularının hesap vermesi sağlanmalı. Suçlu ve sorumlu doğada değil, DSİ, SASKİ, TOKİ, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Canik Belediyesi kapılarının ardında, yanlış kararların altındaki imzalarda aranmalıdır.” (Erdinç Çelikkan / Hürriyet)

Selde bir acı haber daha

SAMSUN’da 3 Temmuz’da yaşanan sel sonrası, Yılanlı-dere’de 40 yaşlarında bir kadının cesedi bulundu. Böylece selde hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin dere kenarına yıkılan ağaçları toplarken bulduğu cesedin ölüm nedeni, otopsiyle anlaşılacak. Ölen 11 kişiden başka herhangi bir kayıp başvurusu olmadığı söylendi. Sel, Doğu Karadeniz’de 83 yılda 635 can aldı. (Hakan ÇELİKBAŞ-Yaprak KOÇER / DHA)

Bayraktar’a çağrı: Adam ol o koltuktan ayrıl

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da yaşanan sel felaketinin sorumlusu olarak gösterdiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a istifa çağrısı yaptı. Niğde’de yurt açılışına katılan Kılıçdaroğlu, “Samsun’da dere yatağı giden yere TOKİ konut yapar, insanlar ölür. ‘Vatandaş sorumluluk bende’ der, ama koltuğuna yapışmış oradan kalkmaz. Bu kadar yüzsüzlük olur mu arkadaşlar, sorumluluk sendeyse adam ol, o koltuktan ayrıl” dedi. Uğur MART / DHA

Eroğlu: Dereyle alakası yok

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samsun’da meydana gelen sel felaketi ile ilgili, “TOKİ’nin konutları dere yatağında değil, imarlı saha. Dereyle alakası yok, bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kuvvetli yağış sebep olmuştur” dedi. Karaman’a gelen Eroğlu, o gün yağışın çok kuvvetli olduğunu anlattı. Alınacak tedbirler üzerinde durulduğunu belirten Eroğlu, “Kusur varsa, araştırıyoruz. Afet sonrası orada yapılacak kentsel dönüşüm, dere yatağının ıslahı, vahşi çöp atık deposunun daha büyük bir tehlikeye yol açmaması için oranın tahkimatı, yeni sel kapanlarının yapılması için birtakım kararlar aldık” diye konuştu. AA

TOKİ Başkanı: Kapıcı daireleri iptal edilecek

Haberin Tamamı İçin:

Savcının Gözü TOKİ'nin Üzerinde

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Canik İlçesi TOKİ konutlarında sel felekatinde hayatını kaybeden 5 kişiyle ilgili olarak inceleme başlattı.

Samsun'un Canik İlçesi'nde geçen Çarşamba günü meydana gelen sel felaketinde 12 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. Özellikle TOKİ binalarında bodrum katında hayatını kaybeden 4'ü çocuk 5 kişiyle ilgili olarak inceleme yaptıklarını belirten Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Gülay, "TOKİ konutlarının olduğu alana bizzat kendim giderek inceleme yaptım. Burada hayatını kaybedenlerle ilgili bilirkişi de incelemelerde bulundu. TOKİ'deki ölümlerle ilgili kusuru bulunanların araştırılması, kusuru olanların bulunması için inceleme başlatıldı" dedi. İncelemenin ardından kusuru olanlarla ilgili de soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Samsun'da Yine Sel Felaketi

Kısa süre önce 12 kişinin hayatını kaybettiği Samsun'da yine sel felaketi yaşanıyor. Ayvacık ve Salıpazarı'da iki köprü yıkıldı. Bir kişinin kayıp olduğu ve vatandaşların evlerin çatısında kurtarılmayı beklediği iddia edildi.

Samsun'da geçen Çarşamba günü meydana gelen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği sel bu kezde Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerini vurdu. Akşam saatlerinde başlayan ve şiddetini artıran sağanak yağış, her iki ilçede de hayatı olumsuz etkiledi. Ayvacık Kaymakamı Ufuk Akıl, ilçelerde yoğun yağış olduğunu belirterek, "Ben Salıpazarı ilçesine de vekalet ediyorum. Özellikle Salıpazarı ilçesinde yağmur daha etkili oldu ve buradaki iki köprü yıkıldı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Samsun'u yine sel vurdu

Samsun'un Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerinde aşırı yağış nedeniyle sel meydana geldi. Ayvacık ilçesi Çamalan köyünde toprak altında kalarak yıkılan evdeki kişilerden 1'i öldü, 2'si yaralandı.

Yağmur Samsun'un ilçelerini vurdu. Salıpazarı İlçesi'nde aşırı yağış nedeniyle Terme Çayı taştı.

İlçe merkezinde bulunan 4 köprüden 1'i yıkıldı. Bir köprünün dağdan düşen kaya parçaları ve tomruklar nedeniyle yıkılmak üzere olduğu belirtildi.

Diğer iki köprüde ise güvenlik gerekçesiyle polis tarafından giriş ve çıkışlar kapatıldı. İlçe içerisinde bulunan köprülerin köylere ve diğer ilçelere bağlantı sağladığı belirtildi.

İlçedeki elektrikler kesildi. Binaların giriş ve zemin katları boşaltıldı. Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, polis otosuyla gezerek hoparlörden, "Sakın köprüleri kullanmayınız, yükseklere çıkınız" diye anons yaparak vatandaşları uyardı. Salıpazarı Aile Sağlığı Merkezi sular altında kaldı. Ambulans sel sularına gömüldü. Vatandaşlar suyla dolan işyerlerini kendi imkanlarıyla temizlemeye çalıştı.

1 ölü 2 yaralı

Ayvacık ilçesi Çamalan köyünde kuvvetli sağanağın neden olduğu heyelanda toprak altında kalarak yıkılan evdeki kişilerden 1'i öldü, 2'si yaralandı.
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çamalan köyü Karaağaç Mahallesi'nde heyelan sonucu yıkılan evde toprak altında kalan ancak yapılan çalışmayla yaralı kurtarılan 65 yaşlarındaki Mesut Zengin'in,
kaldırıldığı Ayvacık Devlet Hastanesi'nde müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini söyledi.
Yıkılan evde bulunan ve toprak altından yaralı kurtarılan Ramazan Zengin ile Mahire Zengin'in ise hastanedeki tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

Evler boşaltılıyor

Çarşamba Kaymakamı olan vekaleten Terme Kaymakamlığı da yapan Caner Yıldız ise, Terme ilçesine bağlı Köybucağı ve Dibekli köylerinde sorun yaşandığını, bu bölgedeki iki köprünün yıkıldığı söyledi.

Terme Çayının su seviyesinin oldukça yükseldiğini dile getiren Kaymakam Caner Yıldız, "Jandarma tarafından Terme Çayı kennarında ve ilçenin sahil kesiminde yer alan Çangallar ve Sivaslılar Köyleri'nde vatandaşların Terme Çayı kenarından uzaklaşması için anons yapıyoruz. Jandarma ekiplerimiz bu bölgelerde vatandaşlarımızı uyarıyor ve çay kenarından uzaklaşmalarını sağlamaya çalışıyor" diye konuştu.

Öte yandan Çarşamba ilçesinde de Yeşilırmak kenarına yapılan TOKİ binaları ve diğer evlerin zemin katları da tedbir amacıyla boşaltıldı.

12'inci kişinin kimliği belirlendi

Bu arada geçen hafta meydana gelen sel felaketinde yaşamlarını yitiren 12'nci kişinin kimliği tespit edildi. Yılanlıdere Mevkii'nde vatandaşlar tarafından bulunan cesedin, 34 yaşındaki Kadriye Aktaş'a ait olduğu belirlendi.

Giresun'da şiddetli yağış

Öte yandan Giresun'da etkili olan yağış sonrası bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Akşam saatlerinde yaklaşık 15 dakika etkili olan yağış, kent merkezinde su baskınına neden oldu. Su baskınları sonrası ev ve iş yerlerini su basan vatandaşlar suları temizledi, Giresun Belediyesi itfaiye ekipleri de bazı binaların alt katlarında su tahliyesi yaptı.

Caddelerde kaldırım taşlarının söküldüğü ve yollarda bazı çukurlukların oluştuğu gözlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Sel Mağdurlarına Fatura Desteği

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun'da yaşanan sel felaketinin ardından alınan önlemleri düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Bakan Kılıç'ın açıklamalarına göre sel mağdurlarına üç ay doğalgaz ve su, iki ay boyunca elektrik faturası kesilmeyecek.

İşte Bakan Kılıç'ın açıklamaları:

"Hasar gören konut sahiplerinden 3 ay boyunca doğalgaz ve su faturası kesilmeyecek. Elektrik borcu ise 2 ay boyunca ödenmeyecek. Bu bir erteleme değildir. Fatura kesilmeyecek.

İşyerlerine toplam 1 milyon kaynak sağlanacak. Esnafın kredi borçları ertelenebilir. Yılanlı Dere yatağına inşa edilen konutlar derhal kaldırılmalıdır. Acilen yıkılması gereken binaların tamamı ortadan kaldırılacak.

Samsun Belediyesi’nde anahtarları teslime hazır 130 konut bulunmaktadır. Evlerine giremeyen vatandaşlar acilen belediyeye müracaat etsin. Süre koymuyoruz, kira talep edilmeyecek. TOKİ’lerin bodrum katları tahliye edilecek. Vatandaşlarımızı anlayış göstermelerini istiyoruz, anlayış göstermeyen vatandaşlarımız bile olsa belediyelerimiz yeni kayıpların olmaması için yıkımlar yapılacak."

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Talimat Veridi Dozerler Yıkıma Başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Canik İlçesi Gaziosman Paşa Mahallesi'nde dere yatağındaki evleri yıkmaya başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen ekiplerin yıktığı evlerin sahipleri, yıkımı gözyaşları arasında izlerken, bazı vatandaşlar da tepki gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın bugün sabah saatlerinde yaptığı, "Başbakanımızın talimatı var. Dere yatağındaki tüm evler yıkılacak. Bu konuda hem Valiye hem de Büyükşehir Belediye Başkanına talimatı var" sözlerinin üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makineleri Canik İlçesi Gaziosman Paşa mahallesinde Yılanlı Dere yatağındaki evleri yıkmak için bölgeye gitti. Acil yıkılması gereken dere yatağındaki üç ev iş makineleri tarafından yıkılırken, bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

Selde Can Kaybı 13'e Çıktı

Arama kurtarma ekipleri, Yılanlıdere çöp depolama alanında bir kız çocuğunun cesedini buldu.

Samsun'daki selin ardından arama kurtarma çalışması yapan ekipler, bir kız çocuğunun cesedini buldu. Böylece selde yaşamını yitirenlerin sayısı 13'e yükseldi.

Alınan bilgiye göre, Canik ilçesindeki Yılanlıdere çöp depolama alanında arama çalışması yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı 44 kişilik ekip, bir kız çocuğunun cesedini buldu. Cesedin, kayıp olduğu bildirilen 14 yaşındaki Cansu Çakan'a ait olduğu ancak kesin kimlik tespitinin otopsinin ardından yapılacağı öğrenildi. Çakan'ın, daha önce aynı mevkide cesedi bulunan Kadriye Aktaş'ın yeğeni olduğu bildirildi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAydınBaşbakanBodrumBursaCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErdoğan BayraktarHakkariİstanbulKemal KılıçdaroğluMersinMynetPolisRecep Tayyip ErdoğanSamsunŞehitSuat KılıçTürk KızılayıYozgatçaydepremetmemurolaytahliye
Görüş Bildir