Sağlık Komisyonu Başkanı: 'Caddelerde de Sigara İçilmesin'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sağlık Komisyonu Başkanı: 'Caddelerde de Sigara İçilmesin'

Sağlık Komisyonu Başkanı: 'Caddelerde de Sigara İçilmesin'

Erdöl,Türkiye'nin dünyada sigarayla mücadelede hukuki düzenlemeyi başarıyla uygulayan ülkelerin içinde ilk sırada yer aldığını belirterek, 'Hem tütün üreten hem tütünle mücadeleyi başarabilen bir ülke olarak Türkiye dünyaya örnek olabilecek konumdadır' dedi.

Türkiye'de tütün kullanımını engelleme mücadelesine ilişkin kanunlar, yönetmelikler ve talimatların çok eskiye dayandığını ifade eden Erdöl, Osmanlı döneminde 1600'lü yıllarda bazı alanlarda, bahçelerde tütün kullanımını yasaklandığına dair fermanlar elde ettiklerini söyledi.

Kanun çıktıktan sonra bir yıl içinde acil servislere müracaat eden kalp hastası sayısında yüzde 30, akciğer hastası sayısında da yüzde 22 oranında azalma olduğuna dikkati çeken Erdöl, 'Bu kanunun 'keyfe keder' ve 'zevk olsun' diye çıkarılmış bir kanun olmadığını, çocuklarımızı ve gençlerimizi koruma amaçlı olduğuna insanlarımızı inandırdık ve bu sayede başarılı olduk' diye konuştu.

HENÜZ YENİ ÇALIŞMA YOK

Kapalı alanlarda sigara içilen bölümler ile kafelerde sigara içirtilmesinin isteğe bağlı olması konusunun tartışıldığını belirten Erdöl, bunların tuzak olduğunu kaydetti.

Türkiye'de sigara içen milletvekilleri oranının sorusunu Erdöl, gülerek, 'Türkiye'de sigara içen insanların oranı kadar. Çünkü milletvekilleri milletin temsilcileri' yanıtladı.

Heyetin, 'Nereye gitsek dışarıda sigara içenleri görüyoruz' ifadeleri üzerine Erdöl, kapalı alanlarda sigara içilmediğini anımsatarak, 'Belki ileride şu yapılabilir. Büyük caddelerin her tarafında değil de belli yerlerinde sigara içilmesi önerilir, önerilmelidir. Ona gönülden inanıyorum ama şu anda öyle bir hazırlığımız yok. Şu anda yaptığımız öyle bir çalışma yok' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir