Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peter Jacksonla Hobbit Üzerine

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Peter Jacksonla Hobbit Üzerine

Peter Jacksonla Hobbit Üzerine

Merakla beklenen, aylardır türlü vesilelerle gündemi meşgul eden Hobbit uyarlaması cuma günü nihayet vizyona giriyor. Bir yandan tek ciltlik bir kitabın üçleme için yeterli malzemeye sahip olup olmadığı tartışmaları, öte yandan filmin Yüzüklerin Efendisi'nin başarısını yakalayıp yakalayamayacağı kaygıları sürerken, Tolkien hayranları ve sinemaseverler filmi heyecanla bekliyor. Filmin yönetmeni, Yüzüklerin Efendisi serisi ile adından çokça söz ettiren Peter Jackson, Huffington Post muhabiri ile Hobbit filmi ve tartışmalı kararlarıyla sıkça gündeme gelen Tolkien mirasçıları üzerine söyleşti.

Hobbit filminde de, Yüzüklerin Efendisi filmindeki gibi Shire'dan başlayan bir yolculuk söz konusu. Bu benzer yönleri farklılaştırmak sizin için zor oldu mu?

Tolkien'ın kitaplarında inşa ettiği kurgu da bu yönde. Hikâye Yüzük Kardeşliği'ndeki gibi Hobbit Hole'da başlıyor. Nitekim bu sefer Frodo değil, akrabası Bilbo başrolde ve Yüzük Kardeşliği'nden 60 yıl öncesinde geçiyor. Hikâyenin ilerleyişinde yine Ayrık Vadi'de bir durak var. Evet, bu açıdan benzerlikler söz konusu. Ancak aynı yerlerde geçiyor olmasına rağmen, Tolkien'ın kitaplarında kullandığı dil farklı ve biz de bunu yansıtmaya çalıştık. Hobbit'in daha çok çocuklara hitap eden bir kitap olmasından ötürü, filmde Yüzüklerin Efendisi’nin aksine mizah ön planda.

Hobbit’in de beyazperdeye bir üçleme olarak aktarılacak olmasına Tolkien'ın mirasçıları nasıl bir tepki gösterdi?

Beklemedikleri bir şeydi, şaşırdılar. Aslında onların tek endişesi kitabın yapısının bir üçleme için uygun olup olmadığı yönündeydi. Tek ciltlik bir eserin içerisinden bir üçleme için yeterince malzeme çıkmayacağından kaygılanıyorlardı. Üçleme fikri aklımıza ilk geldiğinde bir kağıt üzerinde çalıştık, hikâyesi üzerinde tartıştık ve serinin ilk filminin Bilbo'nun macerasına ve Thorin ile olan ilişkisine odaklanabileceğinde karar kıldık. Böylelikle ilk filmin sonunda Bilbo'nun değişimi daha sağlam bir altyapıyla anlatılmış oldu. Diğer iki film de buna benzer bir şekilde kurgulanacak.

Beyazperdeye bundan sonra başka bir Tolkien eserinin daha uyarlanmayacağını söylemiştiniz. Neden?

J.R.R. Tolkien, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nin haklarını 60'ların sonunda Hollywood'a satmıştı. Yani eserlerinin beyazperdeye uyarlanması konusunda bir itirazı yoktu. Ama 70'lerin başlarında yaşama veda etmesinin ardından oğlu Christopher, Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler dahil birçok eserini yayımlamaya başladı. Baba Tolkien'in ölümünden sonra yayımlanan tüm eserlerin de telif hakları Tolkien mirasçılarının elinde toplandı ve hiçbirini satmaya yanaşmadılar, bunun gündeme gelmeyeceğini beyan ettiler. İşte bu yüzden beyazperdeye başka bir Tolkien eseri daha uyarlanamaz.

Sizce Tolkien filmlerinizi izlese memnun kalır mıydı?

Zaman zaman ben de aynı soruyu kendime soruyorum. Muhtemelen memnun kalacağı noktalar olurdu. Mesela filmlerin epik anlatımından hoşnut kalırdı. Savaş sahnelerine bayılırdı çünkü kitabında da o sahneleri görkemli bir ifadeyle anlatmıştı ve bugünün teknolojisiyle kafasında kurguladığı şeyi izlemekten etkilenirdi. Kitabında atladığımız kısımlardan ötürü rahatsız olurdu belki. Ya da oyuncu seçimimizi eleştirebilirdi. Ama Ian McKellen'ı severdi. Hatta Ian McKellen'ı izleyince hayran kalırdı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HobbitKitapSavaş
Görüş Bildir