Görüşmeler İmralı'da Olmaz

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Görüşmeler İmralı'da Olmaz

Özgür Gündem - Görüşmeler İmralı'da Olmaz

ANF’ye konuşan Murat Karayılan, ‘müzakere’ tartışmalarını değerlendirdi: ‘Görüşme olacaksa artık İmralı’da olmaz. Öcalan’ın sağlık, güvenlik, özgür hareket koşulları yaratılırsa görüşme olur. Kalıcı çözümün yöntemi budur’

BAŞBAKAN SAMİMİ YAKLAŞMADI

Oslo sürecine stratejik ve samimi yaklaştıklarını söyleyen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan, “Ancak Türk tarafı bu görüşmeleri anlamsız bir şekilde sonlandırarak topyekün savaş ilan etti. Yani Erdoğan bu kararı aldı. Savaşı biz düşünmedik. O kadar görüşmeden sonra Başbakan’ın kendisinde samimiyetsizlik vardı” dedi.

KÜRTLERİN TEK MUHATABI VAR

Diyaloğa açık olduklarını söyleyen Karayılan, görüşmelerin de Öcalan’la yapılması gerektiğini söyleyerek, “Eskisi gibi paralel iki görüşme olmaz. İki şeyin değişmesi lazım: Bir, devletin çözüm projesi olması gerekir. İki, görüşme olacaksa artık İmralı’da olmaz. Öcalan’ın sağlık, güvenlik, özgür hareket koşulları yaratılmalı” dedi.

‘Görüşmeler artık İmralı’da olmaz’

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Fırat Haber Ajansı’na (ANF) verdiği röportajda son dönemdeki müzakere tartışmalarını, AKP Kongresi’ni, Bölge’de yürütülen özel savaş uygulamalarını ve çözüm tartışmalarını değerlendirdi. Son günlerde yoğunlaşan Oslo tartışmalarını değerlendiren Karayılan, “Oslo görüşmelerinde samimi davrandık. Bu sorunu artık köklü bir çözüme kavuşturmak istedik. Kesinlikle silahları tümüyle devre dışı kılmaya dönük çok ciddi bir karar sahibiydik. Stratejik yaklaştık. Önderliğimizin, hareketimizin yaklaşımı buydu. Ancak Türk tarafı bu görüşmeleri anlamsız bir şekilde sonlandırarak topyekün savaş ilan etti. Yani Tayyip Erdoğan bu kararı aldı. Bazıları öyle yansıtıyor ki bölgedeki konjonktürel durum bize bazı şeyler vaat etmiş de, bundan yararlanmak için biz savaşmak istemişiz! Öyle değil. Başbakan zaten mülakatlarında kendisi itiraf etti. ‘Baktık iletişimde samimiyetsizlik var sona erdirdik.’ İmralı’da, Oslo’da o kadar görüşmeden sonra savaşı biz düşünmedik. Kesinlikle barış için sonuna kadar samimiydik. Başbakan’ın iletişimde samimiyetsizlik vardı dediği tam tersidir. Kendisinde samimiyetsizlik vardı” dedi.

‘Artık paralel görüşme olmaz’

“Kürt sorununda silahla değil siyasetle çözüm kararı alınmışsa o zaman bunun yolu bellidir, bunun yolu diyalogdur, biz PKK olarak Kürt tarafı olarak diyaloğa açığız, görüşmeye de açığız” diyen Karayılan, “Hatta ilk görüşmeleri biz de yapabiliriz. Ama esas olarak bizler yani mevcut mücadeleyi yürüten Kürt dinamikleri, bu mücadeleyi yürüten tüm bileşenler tek muhatap güç olarak Önder Apo’yu görüyor. Ancak eskisi gibi paralel iki görüşme olmaz. Yani iki şeyin değişmesi lazım: Bir, devletin bir çözüm projesi olması gerekiyor. İki, aynı sistemle olmaz! Görüşme olacaksa artık İmralı’da olmaz. Önderlik kendisi koymuştur: Sağlık-güvenlik-özgür hareket etme koşullarının yaratılması lazım. Devlet bunları yaratırsa, Önderlik görüşür.” biçiminde değerlendirdi.

‘Sorun taktiklerle çözülmez’

Erdoğan’ın 2023 hedefi koyduğunu ve bu hedefte Kürt sorununun çözümünün olmadığını belirten Karayılan, “Bu sorun artık bu biçimde, bu tarzda, bu taktiklerle çözülemez. Kongre öncesi umut yarattı, yeni açılımlar olacak, görüşmeler olabilir dedi. Hani çözüm, hani görüşme olacaktı? Neymiş seçmeli ders, savunma hakkı verecekmiş mahkemelerde. Bu halkın doğal hakları vardır. Niye onları az az vereceğim diyorsun. O belgede bir iki cümle ile bir iki maddeyle yer verilmiş. Buna kim inanacak? Ne zaman, nasıl olacak, ortada cayır cayır bir savaş var. Bu şekilde taktiksel yaklaşımlarla, Kürt tarafını sürekli zayıflatmanın hamlesel çıkışlarıyla bu sorun çözülmez” diye konuştu.

‘Erdoğan kendi geleceğini planlıyor’

1990’lı yılları çok aşan bir süreç, bir savaş durumu olduğunu belirten Karayılan “Her tarafta savaş var, AKP gidiyor şatafatlı bir kongre yapıyor. Bir kere bu ülke savaştadır, sen buna hangi cevabı veriyorsun. Senin projen nedir? Ülke bir taraftan yanıyor, bu ülkenin çocukları ölüyor. Tayyip Erdoğan kendi geleceğinin hesabını yapıyor. Bu kongre zaten cumhurbaşkanlığının zeminini hazırlama kongresine döndü. Yani tamamen bireye endeksli, kendi geleceğini belirleme doğrultusunda bir yapılanma söz konusu.”

‘PKK’siz BDP’siz İmralı’sız çözülmez’

BDP’nin yasal bir parti olarak Kürt tarafının siyasal bir bileşeni olduğunu vurgulayan Karayılan, “BDP, PKK’ye öneriler yapabilir, görüş sunabilir. Şimdi siz diyorsunuz ki silahların bırakılması konusunda kendisini muhatap yapsın! Nasıl yapsın? BDP silah bırakma konusunda karar verecek bir yapılanma, örgüt, organizasyon değil ki. Bu sorunun bütün bileşenleri sorunu çözer. Siz ne PKK’siz çözebilirsiniz, ne İmralı’sız, ne de BDP’siz çözebilirsiniz” diye belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıRecep Tayyip ErdoğanSavaşgündem
Görüş Bildir