Görüş Bildir

etiket Önceki Dönemden Kalma Borç İçin: İBB'nin Metro Kredisi Haczedildi

Anasayfa > Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile MET-GÜN İnşaat Taahhüt ve Tic. AŞ arasında devam eden geçmiş dönemden kalma alacak davasında geçen hafta önemli bir gelişme yaşandı. İBB'nin metro için aldığı 565 milyon TL krediye haciz geldi.

Hürriyet'in haberine göre, İBB’nin birçok asfalt ihalesini geçmiş dönemlerde kazanan MET-GÜN İnşaat’ın avukatları, alacağın tahsili için harekete geçti. Alınan ihtiyati haciz kararı, İBB’nin banka hesaplarının bulunduğu bankalara gönderildi. Edinilen bilgiye göre, büyük bir bölümü bir bankada olan 565 milyon liraya haciz işlemi uygulandı ve söz konusu para şirket hesabına geçti.

Döviz olarak alınan krediye el konuldu

Döviz olarak alınan krediye el konuldu

Geçen hafta yaşanan tahsilata ilişkin yüklü mevduat ile ilgili önemli bir bilgi ortaya çıktı. Söz konusu paranın, yeniden başlanan bir metro projesi için alınan yurtdışı döviz kredisi olduğu öğrenildi.

Konu ile ilgili İBB’den yapılan açıklamada ise işlemin hukuka aykırı olduğu söylenerek şu ifadelere yer verildi:

Konu ile ilgili İBB’den yapılan açıklamada ise işlemin hukuka aykırı olduğu söylenerek şu ifadelere yer verildi:

'İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır” denildi. Yapılan asfalt işleri için kesin hesap çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamanın devamında “Başlatılan icra takiplerine işlemiş faizler yönünden itiraz edilmiş olup anapara borcu yönünden takipler kesinleşmiş ve alacaklı şirketler tarafından üç ayrı icra dosyasından İcra İflas Kanunu 89/1. maddesi uyarınca haciz ihbarnameleri gönderilmiştir. Birinci haciz ihbarnamesi gönderilen banka tarafından bu yöndeki tüm bilgilendirme ve uyarılarımıza rağmen Belediye Kanunu’nun 15. maddesi ile açıkça yasaklanmış olan 530 milyon TL’si proje karşılığı alınan döviz cinsinden paralarımızın bulunduğu hesaplarımızdan olmak üzere gene haczedilemez olan vergi, resim, harç gelirlerimizin ve şartlı bağışların da yer aldığı tüm hesaplarımıza haciz ve bloke işlemi uygulanmıştır.'

Yapılan itirazlar ise reddedildi

Yapılan itirazlar ise reddedildi

Haciz işleminin hukuksuz yapıldığı öne sürülen İBB açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

“Banka tarafından hukuksuz bir şekilde icra dosyalarına ödenmesi üzerine derhal bu paraların alacaklıya ödenmemesi ve mahkemeler nezdinde yapmış olduğumuz şikayetlerimiz neticelenene kadar icra kasasında bekletilmesi yönünde tedbir talep edilmiştir. Maalesef tedbir taleplerimiz mahkemelerce reddedilmiş ve böylece tümüyle haksız ve hukuka aykırı olarak sabah başlayan haciz işlemi Kanun ile yasaklanmış paralarımız alacaklıya akşam ödenmiştir. Mahkemeler nezdinde açılan haczedilmezlik şikayetlerimize ilişkin davalar devam etmekte olup duruşmaları eylül ve ekim aylarına bırakılmıştır. Bunun üzerine belediyemizce derhal icra mahkemelerine başvurularak öncelikle tedbir kararı verilmesi ve akabinde haczedilmezlik şikâyetimizin kabul edilerek konulan haciz ve blokelerin kaldırılması talep edilmiştir. Mahkemelerce henüz tedbir talebi açısından bir karar verilmeden bank tarafından haczi caiz olmayan proje kredilerinin bulunduğu döviz hesaplarında bulunan paralar Türk lirasına çevrilmek suretiyle cari hesabımıza virman yoluyla aktarılmış, şartlı bağışlar ile vergi, resim ve harç gelirlerimizin bulunduğu diğer hesaplardan da virman yoluyla aktarım yapılan cari hesabımızdan üç ayrı icra dosyasına yaklaşık 565 milyon TL aktarılmıştır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
331
129
20
17
10
7
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Bozkurt

Şu 25 yıllık hizmet efsanesi ile AKP'yi savunan putperestler ne diyor bu işe?

King in the East

böyle konularda sus pus olur orospu çocukları.. aynı ahlaksızlık oldugu için "oh iyi yapmışlar" diyorlardır içlerinden.. bi de müslümanım ben derler sonra

Minister of Magic

Belediye çalışamasın metro yapamasın diye yapmadıkları şey yok valla. Yatıcak yeriniz yok. Daha sonra belediye çalışmadı dersiniz.

red-factor

Adamlar bilerek haciz işlemi başlattırmışlar. Vay arkadaş.