Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nobel'in 50 Yıllık Steinbeck Sırrı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nobel'in 50 Yıllık Steinbeck Sırrı

Nobel'in 50 Yıllık Steinbeck Sırrı

Amerikalı yazar John Steinbeck’in 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanırken İngiliz yazarlar Robert Graves ve Lawrence Durell’ı geride bıraktığı, ancak ödül komitesinin ünlü yazarı “kötünün iyisi” olarak seçtiği ortaya çıktı.

Nobel’e aday olan yazarlar hakkındaki bütün bilgileri 50 yıl boyunca saklayan İsveç Akademisi, 1962’deki ödülün kısa listesini ancak önceki gün açıkladı. Akademiye göre o yıl 66 yazarın ismi aday gösterilmiş ve sonunda Steinbeck, Graves, Durrell, Fransız oyun yazarı Jean Anouilh ve Danimarkalı yazar Karen Blixen’in kaldığı bir kısa liste oluşturulmuştu.

Komite, Steinbeck’in ödülünü duyururken yazarı “mizah ve sosyal gözlemi birleştiren gerçekçi ve imgelemi güçlü metinleri” nedeniyle övse de gizliliği kaldırılan belgeler seçimin bir anlamda “kerhen” yapıldığını gösteriyor.

Komite üyesi Henry Olsson’un, "Ödül için belirgin bir aday yoktu ve ödül komitesi nazik bir pozisyonda kalmıştı,” diye yazdığını belirten İsveçli gazeteci Kaj Schueler’in, Svenska Dagbladet’teki haberine göre komite “Ben, Claudius” gibi bir başyapıt yazmış olsa bile hâlâ şair olarak tanındığı için Graves’i reddetmişti. Olsson, ustalığına erişilemediğini düşündüğü Ezra Pound’un ölümünden önce herhangi bir Anglosakson şaire ödül vermekte tereddüt ediyordu; dahası Pound’un adaylığını da siyasi duruşuna tepki olarak reddetmişti.

Aynı yılın eylül ayında yaşamını yitiren “Out of Africa”nın yazarı Karen Blixen de listeden kendiliğinden düşerken, Durrell’ın “o yıl tercih edilemeyeceğine” karar verilmişti. Schueler’e göre neden, muhtemelen İskenderiye Dörtlüsü’nün (The Alexandria Quartet) ödül için tek başına yeterli olmayacağını düşünen komitenin yazarı gelecek için gözlem altında tutmaya karar vermesiydi. Durell 1961’de de aday olmuş ancak “ağızda müphem bir tat bıraktığı … saplantılı bir şekilde erotik sorunlarla meşgul olduğu için” elenmişti.

Anouilh’in es geçilme nedeni belirsiz olsa da, Nobel’i 1960’ta Fransız şair Saint-John Perse’in kazanmış olması Fransa’nın ödül kazanan ülkeler arasında yeterince temsil edildiği fikrine yol açmış olabilir. Öte yandan Svenska Dagbladet’e göre ödülü 1964’te kazanacak olan Jean-Paul Sartre da aday olarak ciddi bir şekilde gözlenmeye başlamıştı.

Böylece geriye sadece Steinbeck kalıyordu. Daha önce ödüle sekiz kez aday olan yazarın en iyi eserlerini çoktan geride bıraktığı düşünülüyordu. “Fareler ve İnsanlar” (Of Mice and Men) 1937’de, “Al Midilli” (The Red Pony) 1945’te, “Gazap Üzümleri” (The Grapes of Wrath) 1939’da, “İnci” (The Pearl) 1947’de ve “Cennetin Doğusu” (East of Eden) 1952’de yayımlanmıştı. Ancak Svenska Dagbladet’e göre Akademi’nin daimi sekreteri Anders Österling, 1961 yayımlanan son romanı Kaygılarımızın Kışı’nın (The Winter of Our Discontent), Steinbeck’in son yıllardaki durgunluğuna son verip sosyal gerçeklere ayna tutan adam konumunu yeniden kazandırdığını ve selefleri Sinclair Lewis ve Ernest Hemingway karşısında toparlanma sürecine girdiğinin işareti” olduğuna inanıyordu.

Österling, “Graves ve Steinbeck arasında seçim yapmak çok güç―Graves daha yaşlı, hem de daha az tanınıyor, Steinbeck’in ünü kuşkusuz daha fazla. Steinbeck’in adaylığıbana yine de daha mutlak bir destek alacakmış gibi göründüğü için tercihimi bu yönde kullanacağım,” diye yazmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFransaİngiltereİsveçNobelTercihoyun
Görüş Bildir