Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nerede O Eski Grimm Masalları

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Nerede O Eski Grimm Masalları

Nerede O Eski Grimm Masalları

Geçtiğimiz günlerde “Total Recall” adlı otobiyografisi yayımlanan Arnold Schwarzenegger, New York Times’ın sorularını yanıtladı.

Aktör, eski vali ve “Total Recall” adlı otobiyografinin yazarı Schwarzenegger bugünün ayıklanmış Grimm masallarının çocukken okuduğu korku dolu versiyonlarla alakası olmadığını söylüyor.

Şu sıralar başucunuzda hangi kitap var?

David Eagleman’ın insan beyni hakkındaki “Incognito” adlı kitabını okuyorum. Psikolojiye hep ilgi duydum, dolayısıyla düşünmemizi etkileyen şeyler benim için gerçekten önem taşıyor. Vücut geliştirmede rakiplerimi zihinsel oyunlarla yıldırma taktiklerimle tanınırdım. Bu kitabı daha önce okumuş olsaydım keşke, çünkü yaptığım numaralar bu kitabın içerdiği şeylerin yanında Mickey Mouse gibi kalıyor.

Son okuduğunuz gerçekten büyük kitap hangisiydi?

Walter Isaacson’un yazdığı Steve Jobs biyografisi. Muazzam vizyona sahip insanların hikâyelerini dinlemeye bayılıyorum; eğer vizyondan söz ediyorsanız Steve Jobs konuya dahil olmalı. Öyle bir devrimciydi. Dünyayı gören, bir şeyi daha iyi hayal eden, sonra da gidip vizyonunu gerçeğe dönüştüren biri hakkında okumak gerçekten ilham verici.

En sevdiğiniz edebiyat türü hangisi?

Kurgu dışını tercih ediyorum, özellikle de biyografi ve tarih kitaplarını. Bütün hayatınızı tarih okuyarak harcasanız da öğrenmek için birkaç ömre daha ihtiyacınız vardır. Yoğun programım gereği okumaya ayıracak fazla vaktim yok, bu nedenle oturup bir kitaba dalma fırsatı bulduğumda okuyacağım şeyin bir azamet hikâyesi olmasına dikkat ediyorum.

Siyasete ilişkin favori kitaplarımdan birkaçı Reagan’ın otobiyografisi “An American Life”, Lou Cannon’ın Reagan üzerine inanılmaz antolojisi ve James Wooten’ın “Dasher: The Roots and the Rising of Jimmy Carter”ı. Milton ve Rose Friedman’ın “Free to Choose” adlı kitablarının da ekonomik görüşlerime ne kadar katkısı olduğunu defalarca söylemişimdir.

Çocukken en sevdiğiniz kitaplar hangileriydi? Özellikle sevdiğiniz bir karakter ya da kahraman var mıydı?

Çocukken çevremizde hep Peter Rosegger’in kitapları vardı. Memleketim Styria’da bir kahramandı o. Bölgemize ilişkin inanılmaz öyküler yazardı. Ayrıca Grimm Kardeşlerin şu korkunç şiddet öykülerini okurduk. Aslına bakarsanız bu masalların ayıklanmış versiyonları bizim okuduklarımızın yanına bile yaklaşamaz. Tevekkeli değil, kardeşim eve tek başına yürümekten bile tırsmaya başladığında fark ettik ki Grimm Kardeşler’i okumaya başlamış.

Fakat en sevdiğim hikâyeleri Karl May’ın yazdığını söylemeliyim. Ömrünce bir kovboy ya da yerli görmemiş, fakat bir şekilde bilge Apaçi şefi Winnetou ve kovboy arkadaşı Old Shatterhand hakkında fantastik öyküler kaleme almıştır. Bu öyküler bana farklılıkları kaynaştırma konusunda sağlam bir ders verdiği gibi dünyamı genişletmiş ve daha da önemlisi Amerika’yı görebileceğim bir pencere açmıştır. Karl May’ın bilmediği diyarları nasıl böylesine tasvir edebildiğine hâlâ aklım ermiyor, ama kovboy hikâyelerinin anında dikkatimi çektiğini ve beni Amerika hakkında öğrenebileceğim herşeyi öğrenmeye teşvik ettiğini biliyorum.

Eğer halen hayatta veya yaşamayan bir yazarla tanışmak isteseydiniz bu kim olurdu ve ondan neyi öğrenmek isterdiniz?

Winston Churchill. Kendisi kahramanlarımdan biri ve onca kitabı yazmaya nasıl vakit bulabildiğini kestiremiyorum. Hem modern tarihte böylesine hayati bir kişilik olmak hem de inanılmaz tarihi eserler yazmak... Onunla hem büyük bir lider hem de yazar olmaya nasıl zaman bulabildiği konusunda sohbet etmek isterdim.

Son zamanlarda gördüğünüz, bir kitaptan uyarlanan en iyi film hangisiydi?

Harry Potter”la ilgili herşeye bayılıyorum. Sayfalarda olduğu kadar beyazperdeye de iyi duran ilginç karakterlerle inanılmaz, epik bir seyahate çıkıyorsunuz. Ama ben büyük başarı hikâyelerinin de hayranıyım ve bu konuda J. K. Rowling’in bir eşine rastlamak oldukça zor. Verdiği ilhama bakın: Güçlüklerle boğuşan bekar bir ebeveynken bugün bulunduğu yere gelmek; bütünüyle imkansız bir şey bu. Rowling’in kişisel öyküsü, Harry Potter hakkında yazdıkları kadar epik.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Harry PotterJ. K. RowlingKitapTercih
Görüş Bildir