Müzik Sektöründe Tekelleşme Var!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Müzik Sektöründe Tekelleşme Var!

Müzik Sektöründe Tekelleşme Var!

23 yaşındaki Doğa, adını Ceza’yla yaptığı düetle duyurdu. R&B tutkunu olan genç şarkıcı ‘Müziğin Doa’sı isimli ilk albümünün ardından bu kez farklı yeni çalışması ‘İsyanım Budur’la sevenlerinin karşısına çıktı. Albümde kulaklara aşina olan daha önce yorumlanan şarkılar Doğa’nın yorumuyla yeniden hayat buldu. Sözü Ülkü Aker’e, müziği Coşkun Sabah’a ait olan “İşte Bu Bizim Hikayemiz” parçasını seslendiren sanatçıyla albümünü konuştuk.

Emrah AKÇAAY

Yeni albümünüzün hazırlık aşaması nasıl geçti?

O dönemden bu yana kendimi geliştirmekle uğraştım. Her zaman hissettiğim müzik neyse onunla uğraşmaya ve dinleyicilerime ben neysem onu hissettirmeye çalıştığım bir albüm hazırladım. Uzun bir süre ortada yoktum. Bu uzun süreyi kendimi geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye adadım. Albümümüzü bir buçuk yıl gibi bir sürede hazırladık. Birbirinden değerli insanlarla çalıştım. Harika bir ekibim var.

‘İsyanım Budur’ adlı albümde sizi bu kadar isyana sürükleyecek ne yaşadınız?

Bu yeni yaşadığım birşey değil. Yıllardır benim, gençlerin, kadınların, ülkemin yaşadığı her şeyin sonucu bu isyan. Sesim çıkabildiğince, gücüm el verdiğince ve benim gibi düşünen insanlarla omuz omuza çözebileceğimiz yanlışlıklara, haksızlıklara isyan. Eşitsizliğe, vicdansızlığa, kadınlara yönelik şiddete, adaletsizliğe, doğanın yok edilmesine, açlığa, savaşa ve savaştıranlara isyan.

ALBÜMLERİM BENİM KARAKTERİMİ YANSITIYOR

Çalışmada parçaları nasıl seçtiniz?

İlk albümden bu yana uzun bir zaman aldı diyebilirim. Süheyl Atay hayatıma girdiği için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Ben daha öncesinde beste yaparken müzik melodilerini hep uzaklarda arıyordum. Asıl aradığım yoğun duygusal melodilerin dibimde yani bu topraklarda olduğunu fark ettim. Bence bugüne kadar var olmamış bir projeyi gerçekleştirdik.

Çoşkun Sabah, Nazan Öncel ve Mirkelam gibi önemli isimlerle çalıştınız. Şarkı koparmak sizin için zor oldu mu?

Bu isimlerle iletişime geçerken hazırlıksız gidilmedi. Bu şarkıların kendi tarzıma uygun olacak şekilde evde demolarını hazırlayıp izinlerini aldık. Sonuç olarak dinlediklerinde genelde çok farklı olduğunu ve çok sevdiklerini söylediler. Hiçbir kötü tepki almadık.

Bundan sonra ki müzik kariyerinize yine ayNı tarzda mı devam edeceksiniz yoksa farklı projeler mi geliştireceksiniz?

Albümlerim benim karakterimi yansıtıyor. Ben değiştikçe, olgunlaştıkça müziğim de olgunlaşıyor. Dolayısıyla şu an beni yansıtan bir albüm yaptım. İleride ne olur bilmiyorum. Ama doğu ve batı tarzı müzikleri birbirine karıştırıp farklı şeyler yaratmaktan kolay kolay vazgeçmeyeceğim.

KENDİ İSYANLARIMI ANLATIYORUM

Müzik sizin için ne ifade ediyor?

Müzik çok güçlü bir silah. Toplumları bir araya getirebilir ve birbiriyle kaynaştırabilir. Ben bu albümde kendi isyanlarımı, yaşadıklarımı, duygusallıklarımı, zorlukları anlatarak insanların yüreklerine seslenmek istiyorum. Sanki yanı başlarında kulaklarına fısıldıyormuşum içtenliğinde şarkılar yapmak, söylemek büyük mutluluk. Çünkü, müzik samimi ve kalıcı olmalıdır. Kısa bir zamanda tüketilmemelidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

müzik
Görüş Bildir