MHP İl Başkanı'ndan Gazetecilere Kapalı Zarf İçinde 50 TL

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

MHP İl Başkanı'ndan Gazetecilere Kapalı Zarf İçinde 50 TL

MHP İl Başkanı'ndan Gazetecilere Kapalı Zarf İçinde 50 TL

Diyarbakır MHP İl Başkanlığı, düzenlediği basın toplantısı sonrası gazetecilere kapalı zarf içinde 50 TL vermek istedi. Gazeteciler kabul etmedi ve MHP İl Başkanlığı binasını terketti.

Diyarbakır MHP İl Başkanlığı'nda yapılan basın toplantısı sonrasında MHP İl Sekreteri Ömer Bozkaya, bazı gazetecilere kapalı bir zarf vermek istedi. Gazeteciler zarfı kabule tmedi ve İl Binası'nı terk etti. Ancak bir gazetecinin basın metni zannederek bürosuna döndükten sonra açtığı zarftan 50 TL çıktı. Gazeteci zarfı MHP’ye iade etti. MHP İl Başkanı Mehmet Teyyar Karakoç, konuyla ilgili bilgisinin bulunmadığını belirterek, “Parayı kim verdi, nasıl verdi bilmiyorum. Partiden biri yapmışsa bu beni bağlamıyor” dedi.

Diyarbakır MHP İl Binası'nda Başkan Mehmet Teyyar Karakoç, son gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Karakoç, tüm karanlık güçlerin bir araya gelerek PKK terör örgütünü masumlaştırmaya ve siyasallaştırmaya çalıştığını iddia ederek ''AKP-PKK ortaklığı her alanda hissediliyor'' dedi.

GAZETECİLERE KAPALI ZARF

Toplantıdan sonra yerel bir gazetenin muhabirine İl sekreteri Ömer Bozkaya tarafından bir zarf verildi. Gazeteci içinde basın bülteni olduğunu düşünerek zarfı çantasına koydu ve çalıştığı büroya döndü.

İl Binası'ndan ayrılan diğer gazetecilere de sarı, kapalı bir zarf dağıtıldı ancak muhabirler zarfı almayı kabul etmedi. DHA muhabiri Serdar Sunar, “Çaydan sonra dışarı çıktığımızda yanımıza yaklaşan biri cebimize zorla zarf sokmak isteyince tepki verdik ve almadık” dedi.

Zarfı içinde basın metni olduğunu sanarak alan yerel gazetenin muhabiri ise, “Ben acilen çıktım. O sırada il sekreteri bana zarf uzattı. 'Başkan daha sonra sizinle özel görüşecek' dedi. Bende basın metni diye alarak çantama koydum. Zarfa bakmadım. Daha sonra içinde 50 TL olduğunu öğrenince teslim ettim” dedi.

İL BAŞKANI: BİLGİM YOK

MHP İl Başkanı Mehmet Teyyar Karakoç, olaydan bilgisi olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Partide bulunan arkadaşlardan biri yapmışsa bu bizi bağlamaz. Zarfı verdiği söylenen kişi şu anda burada değil. Bir ilçeye gitti. İl Başkanı'nı karalamaya çalışmak doğru değildir. Konu netleşirse bu konuyla ilgili açıklama yapacağım. Zarfın içinde para olduğu söyleniyor. Nasıl verildi, kim verdi bilmiyorum”

GAZETECİLER CEMİYETİ KINADI

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti de yaptığı bir açıklamayla MHP İl Başkanlığı'nın davranışını eleştirdi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Haberin Tamamı İçin:

MHP'li Başkanın Toplantısında Şok!

MHP'li Başkanın Toplantısında Şok!

MHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Teyar Karakoç'un çözüm süreciyle ilgili görüşlerini açıkladığı basın toplantısı ardından, toplantıyı izleyen basın mensuplarında içinde para bulunan kapalı zarfların dağıtılmak istenmesi krize neden oldu.

Basın toplantısı ardından partinin basın sorumlusu olduğunu söyleyen bir kişi gazetecilere kapalı zarf vermeye başladı. Verilen zarfın kapalı olmasından şüphelenen gazetelerin çoğu zarfı almayı reddetti. Zarfın içinde davetiye veya basın açıklaması olduğunu zannederek alan bir gazeteci, daha sonra meslektaşlarının uyarısı ile zarfı açtı ve içinden çıkan 50 liralık banknotu götürüp geri verdi.

Olay twitter üzerinden kısa sürede yayıldı. Bunun üzerine MHP İl binasında gazetecilere açıklama yapan İl Başkanı Mehmet Teyar Karakoç, basın mensuplarına zarf vermek isteyen kişiyi derhal disiplin kuruluna sevk edeceklerini söyledi. 15 yıllık siyaset hayatında böyle bir olayla karşılaşmadığını belirten Mehmet Teyar Karakoç, gazetecilere karşı böyle bir yaklaşımın kabul edilemez olduğunu belirtti ve basın mensuplarından özür diledi. Karakoç, konuyla ilgili Genel Merkez nezdinde de girişimlerde bulunacağını sözlerine ekledi.

BASIN KURULUŞLARI KINADI

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Kaçar, ortak açıklamada olayı kınadı. Gazetecilerin basın toplantısını bir görev olarak izlediği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDiyarbakırMilliyetçi Hareket PartisiTerörTwitterolay
Görüş Bildir